PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:
... ostatné koncerty

NAJNOVŠIE FOTKY:
Skapal pes fest 2020 (28 - 29.8.2020, Trebišov)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Mišo Kralovič: "Blog is the new výmena kaziet"

NAJNOVŠÍ REPORT:
GETO, CINNAMON WIND, MA CHANKA, CAMELEON (20.9.2020, Košice, Collosseum)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
SPY - Service weapon MC

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Summer moshpit párty

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Punkheard #2 / 1996

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Goody foody na cibuľke a hríboch


TABULA RASA + NA SMIECH (SLOVENSKO)

28.3.2013 Levice @ Reviczký dom - SHADOW OF TELEVISION, NA SMIECH, TABULA RASA

Hneď na začiatok sa musím priznať, že 3 koncerty po sebe sme ešte nikdy neabsolvovali, preto tu vznikala veľká obava, naše orgány zvládnu túto nadmernú záťaž. Systém postavenia sviatkov nád dovoloval zavolať kapelu až z Čiech a práve TABULA RASA, ktoré nás ohromili hlavne úprimnou muzikou, DIY prístupom a v neposlednom rade tým, že sú to proste 4 holky, ktoré robia moc dobre to, čo robia.
Štvrtok sa niesol v znamení posledných nákupov a čakanie na Jožka, ktorý sa špeciálne pre túto príležitosť vypýtal z roboty o niečo skôr. Samozrejme to by nebol on, keby hneď po príchode do auta človeka nenasral tak neskutočnou pičovinou, že radšej ju tu ani nebudem rozpisovať, pretože aj keď to tak niekedy nevyzerá, mám ho rád :-). Počasie nevyšlo tak, ako po minulé roky, tým pádom sme boli strašne radi, že sa akcia nekonala v Rakve, ako to malo byť spočiatku, pretože kto tam niekedy bol, vie, že sa hrá prakticky von. Cestu pochmúrnym počasím spestrovali výtlky na cestách, kde som sa na malú chvíľu vrátil do doby, keď som si robil ešte vodičák a borec mi kázal obchádzať kolíky :-). Rozpis šoférov sme mali naplánovaný tak, že Jozef odkrúti dnešný deň, čomu som bol viac než rád, veď predsa mám aj ja to právo si niekedy vypiť. To som ešte netušil, že Jozef, mi nahlási v Tisovci jeho osobitým spôsobom (úsmev na tvári, ako by sa nič nestalo), že si zabudol vodičák v jeho aute a že nech nestresujem. Poznáte ten pocit? Chytiť hlavu človeka a biť do nej dovtedy pokým sa tam nespraví preliačenina:-)? Toto bol presne jednen z tých momentov. Tak som mu slušne odvetil, že ma to nezaujíma, že sme sa dohodli a tým to hasne. Cestou sme sa zastavili ešte v Jasení pre vlajku FNB a už sme si to pomaly jebali cez diaľnicu až do Žiaru, kde sme vyložili veci potrebné na piatkový koncert. V Leviciach sa ešte trocha poblúdilo, no miesto koncertu sa našlo bez veľkých ťažkostí.
Reviczký klub je dosť zaujímavé miesto, úprimne som nečakal taký masívny priestor s pódiom a skoro profi osvetlením + dokonca klíma na pódiu. Trocha nás to aj mrzelo, pretože na kontakt s publikom sme si už zvykli a táto bariéra aj keď niekomu vyhovuje, nám to nehovorí nič. Rozbalujeme distro, preberáme štafetu so vstupným, zoznamujeme sa s holkami... :-).
Prvou bandou večera bola SHADOW OF TELEVISION z Levíc, pre ktorú to bol zároveň aj prvý koncert. Kto niekedy sledoval levickú scénu, tak spoznal, že sa jedná o pozbierancov zo ŠOKOVEJ TERAPIE, TRAJA KAMARÁTI A MILAN + nového basáka. Napriek tomu, že kapela má na svojom konte len 1 singel, pod pódiom to bolo viac než natrieskané. Nevidel som celý ich set, pretože som väčšinu prestál pri vstupnom. Chalani dbajú na svoj image podľa vzoru 77, no pri iných slovenských bandách to malo vlastný xicht a bolo cítiť úprimnú lásku k tomu čo robia – a to sa mi kurva páči! Polhodinka na pódiu odbitá a už sme sa začali rozbalovať my. Levice ako ich ja poznám boli stále ladené skôr do toho "ja nič" punku, preto som presne vedel čo mám očakávať. Niekomu sa môže zdať zbytočné vykecávať sa pred piesňami o tom, o čom má byť nasledujúca pieseň. Taktiež sa môže zdať zbytočné to, že sa človek snaží poukázať na rôzne problémy, ktoré sa týkajú každého z nás vylievaním sa na pódiu, keď nikto pod ním to nechce počúvať a za pokriku "nepičuj a hraj" v tom ďalej pokračovať. A keď to chytí čoby len 1 človeka, ktorý sa nad tým zamyslí – tak to stále má zmysel. Pred naším setom sme vysvetlili chalanom od zvuku, aby nám stlmili tie svetlá a keď sa dá, tak nech to nevyzerá ako na diskotéke. Pódium obrovské, sem tam sa tam na ňom boli v počte 8 kusov, raz za čas vybehla aj holka, ktorá nakoniec ukázala zo seba viac ako sa na slečnu patrí... :-D. Po nás sa už ladila TABULA RASA, ktorej ako sme postupne zistili, tiež moc neprospieva veľké pódium. Ich set bol ale parádny! Strašne je mi na nich sympatická jedna vec, a to, že tiež majú potrebu zdelovať ľuďom o čom sú ich texty, postoje, či myšlienky. No tiež sa musím priznať, že som valnú časť ich vystúpenia presedel pri distre. Riškovi som sa zabudol poďakovať za prekrásne darčeky, ktorými ma obšťastnil! Dík bebj :-*. Jožka som trocha ponaťahoval tým, že ja som si už vypil, a tak smutne chlemtal celý večer nealko pivo. Až záverom som sa mu zdôveril, že som ho sprosto oklamal a že som šofér ja :-D. Behom pár minút som ho už videl s pohárikom ako sa jeho malá prepitá dušička teší :-). Nasledovalo trocha pokecu a bavenie sa na ľuďoch, ktorí to trocha prepískli s chlastom :-).
Spať sa šlo ku Paťovi – čo bol basák SoTV do Tlmáč. Ešte posledná zastávka v hypermarkete, kde sa dokupovali posledné liehoviny a išlo sa na to. Po príchode na dom sa začala pravá slovenská zábava. V pivnici a garáži najebaných 15 ľudí, hluk ako na silvestra – pank! Ľud sa postupne dostával do delíria a niekedy okolo 3 som sa vybral spať aj ja. To sa mi však nepodarilo, pretože hádky pred dverami boli miestami neuveriteľne komické. Chcel som všetko nechať tak, no keď som počul, ako sa borec pýta Vajca aký ma názor na R. Mullera (borec za najlepšiu pankovú kapelu považuje Slobodku aby sa rozumelo - čo nemyslím ako výsmech alebo niečo) a Vajco jeho ležérnym štýlom odpovedá: "Ja ti môžem jebať Riša Mullera" som sa už musel postaviť a ísť to tam trocha skludniť. Na moje počudovanie ma poslúchli :-). Nič mi už nebránilo zaspať a tak som si vychutnal 5 hodín spánku počúvaním diskografie RAMONES, ktorý si to jebal zo slúchadiel môjho spoluspáča :-D. Nikdy som moc neobľuboval tú kapelu a po tejto skúsenosti sa jej znova asi radšej vyhnem :-). Ráno nás prekvapila snehová nádieľka, ktorú už asi ani nikto nečakal. Doobedie sme si spríjemnili českou filmovou novinkou filmu o pankáčoch, ktorý je ale totálnou kravinou bez deja – ako sme skonštatovali. Nastal čas pre poriadky, odhrabanie auta a išlo sa naspäť do Levíc pre veci, ktoré sme nechali v klube cez noc. Chalan, čo nám mal otvoriť ale nechodil, a tak sme behali po meste a hladali si lokál kam by sme zapadli. Holkám sme aspoň ukázali mesto, kedže každá putika bola zavretá. Z nostalgie, sme sa rozhodli ísť do Rakvy, kde sme prečkali zvyšný čas... Fajn nápad!

29.3.2013 Žiar nad Hronom @ klub 84 - SHADOW OF TELEVISION, PIVNICA, NA SMIECH, TABULA RASA, DÁŠA FON FĽAŠA

Veci naložené, tak nám nič nebránilo vybrať sa znova na cesty. V 84 sme boli medzi prvými, a tak sme ešte pomohli Mucovi pripraviť miesto na hranie. Kurva skvelý klub! Fakt. Na Slovensku unikát. V poličkách knihy, časopisy s A tematikou, parádna kresba, ktorá zdobila zadnú stenu, zapatistická káva... Čo viac si človek môže priať :-). Postupne začali dorážať kapely, sem tam aj ľudia a pomaly sa začal rozkladať aj aparát.
Keď sa nazberal slušný počet ľudí, začala drtiť Levická banda SHADOW OF TELEVISION. Opäť som strávil väčšinu času vonka, kde som ožobračoval ľudí o ťažkozarobené peniaze, no inak sa to proste nedá :-(. Oproti včerajšku to bolo viac uvoľnené. Predsa je to malý priestor, taká komorná a hlavne rodinná atmosféra. Ľudia sa chytali a myslím, že sa aj chalanom dobre hralo :-). Po nich sa začala rozkladať v tomto meste už známa formácia PIVNICA s dvoma marodmi za mikrofónmi. Ako stihla po koncerte poznamenať jedna slečna – ich muzika podnietuje v ľudoch agresivitu a faktom bolo, že na tento koncert prišlo až 12 individuí zo Zvolena, takže keď si to človek dá dokopy, bol z toho neskutočný masaker! :-). Skoro by som aj bol zabudol, Muco – chalan, čo mu 84 patrí nám dokonca nachystal aj pohostenie – šošovicovo-fazuľovú pomazánku s množstvom zeleniny! Díky! Pivnica dohrala, a tak bol čas skončiť aj so vstupným (bolo asi 50 platiacich! dík). Po včerajšom večery na nás bolo vidieť nepatrné známky únavy, no z ľudí išla toľká energia, že sa to rázom obrátilo. Fakt sa mi hralo dobre po dlhom čase a ľudí to bavilo. Opäť pár slov pred piesňami, no tu sa to už stretlo s väčším pochopením. Zahrali sme cca 12 piesní, poďakovali sa, rozlúčili... :-). Holky z TABULA RASA boli predposlednou bandou a konečne som si ich set mohol vychutnať naplno. Trocha ma znepokojovali nadržanci v predných radách, ktorí sa stoj čo stoj chceli ukazovať pred dievčencami ako alfa samci, no očividne majú s tým už skúsenosti, a tak chalanom dali pár odkurov :-). Čo povedať k samotnej muzike? Tu by stačilo jedno slovo – skurveneparádnysetzahratýsneskutočnoudávkouenergie! Celý čas som sa húpal na mieste, úsmev na tvári atd atd. Takú pozitívnu energiu som od kapely asi ešte nezažil (alebo si to už nepamätám?). 84 je miestnosť bez pódia, a tam kde nie je pódium, Zvolen sa vynájde :-D. V tomto prípade si to odniesla stolička, ktorá na moje počudovanie prežila celý večer. Neskutočný masaker, každú minútu bol niekto vo vzduchu, strop obkopaný (pozdejšie sa pýtam Muca, či mu to nevadí a on na to – že pár tých šmúh je práve jeho! To je prístup :-) ). Skvele, skvele, skvele! Deň pred koncertom mi písal DÁŠA FON FĽAŠA, že sa zastaví tiež na koncerte, pretože prvotný plán bol bol vyjsť niekde na hory, kedže mal konečne pokoj od koncertov. Tak sme neváhali ani minútu a rázom bol pridaný na zoznam účinkujúcich. Ono prvotnou myšlienkou bolo, že Dáša absolvuje každé mesto s nami. No nakoniec sme boli radi, že si našiel čas aspoň na jednu akciu. Čo napísať k vystúpeniu? Snáď len, že láska k tomu čo robí a úprimnosť s akou to podáva preteká a valí sa rovno na ľudí, ktorí to zhltnú aj s navijakom. Tento chalan mi osobne dáva silu v mnohých prípadoch, keď si začínam myslieť, že to už nemá cenu. Neskutočne ľudský prístup ku všetkému! Taktiež jeho vystúpenie. Nakonci sa ocitol na rukách a jeho úsmev hovoril za všetko :-).
Celé sa to skončilo okolo polnoci. Tak sme ponosili ešte čo sa dalo, rozlúčili a vybrali sa na byt do Banskej Bystrice. Cesta pokojná a konečne vytúžená sprcha. Kým prišli slečny, tak sme ešte zmastili pomazánku, aby sme ich nenechali hladné. Opäť sa ponocovalo, no už s menším nasadením ako minulú noc – i keď niektorí jedinci vydržali až do svitania. Ráno som sa zobudil ako prvý, a tak som zbehol do obchodu pokúpiť veci aspoň na polievku. No ako to býva zvykom, peňaženka ostala doma a až keď som vrátil všetko naspäť do regálov a vyšiel z obchodu mi napadlo, že ja kokot mám prachy v inom vrecku. Vyjebaný mozog :-D. Čo to sa povarilo, osadenstvo povstávalo, spravilo sa výročné triko (ktoré radšej pre istotu ani nikto nechcel) a začali sme sa pohrávať s myšlienkou, že najväčším odkurom by bolo, keby sme dnes v Revúcej ani nezahrali :-). No nič, čo to sa pojedlo, pokecalo a vyrazili sme opäť na cesty !

30.3.2013 Revúca @ piváreň Daka - QUOLIČOMU?, VÝHRADA SVEDOMIA, VLASTNÝ NÁZOR, CHILLY PRÁSHOCK, NA SMIECH (10 rokov), TABULA RASA, PIVNICA

Cesta pekelná ubehla ako voda a my sme si konečne mohli vydýchnuť. Jožko mal zasa svoje dni a pri chlemtaní hnusnej mirindy, ju premenoval na Dzurindu. Z ktorej pozdejšie pozmenil meno frontmana tublatanky na Maťo Mirinda :-D. Skoro by som zabudol, aj nám s Vajcom sa ušli nové umelecké mená, a to Pach a Puch – ktorý bude ktorý sme si mohli vybrať sami, pretože ako Fofo skonštatoval, nič z toho nie je výhra :-).
Holky meškali nejakú hodinku po nás, a tak sme zatiaľ mali možnosť sa trocha skultúrniť. Pred ich príchodom mi ešte Tomáš priniesol darček, ktorým sa proste musím pochváliť, a to prvú platňu od CO-CA!!! Toto Ti nikdy nezabudnem :-*. Vajcova máti na túto príležitosť pripravila sójovú sviečkovú, a keď si baby pochutnali, išli sme odniesť autá na miesto, kde túto noc prespávali (dík Žužu). Po príchode do krčmy sa už zvučila prvá banda zo 7, a to už Revúcka stálica QUOLIČOMU? Znova som bol ten, čo zdieraľ ľudí, takže som ich ani nevidel, čo ma trocha mrzí. Gitaristu mali odcestovaného a basák bol ťažko chorý a naposlednú chvíľu zrušil účasť. Pár minút pred koncertom ešte prehovárali Vajca, nech to skúsi on a Vajco je borec sám o sebe, túto výzvu prijal a zvládoľ ju s prehľadom. Ľudia sa pomaly zbierali a na druhú bandu menom VÝHRADA SVEDOMIA bol už solídny nátresk. Kto si čítava tieto reporty tak vie, že sa jedná o bandu zo SNV. Pozliepanci lokálnych, už poväčšine mŕtvych kapiel a ich úprimný, vyhrávkami a zmenami prešpikovaný punk rock pekne od podlahy. Mal som tú možnosť vidieť pár piesní a opäť nesklamali. Neskutočne som zvedavý na nahrávku, pretože takýto punk som na Slovensku ešte nepočul! Chceme sa ešte poďakovať za borovičku, ktorú nám chalani podarovali! Nasledoval VLASTNÝ NÁZOR, ktorý má u nás stále viac než pozitívny ohlas. 4 chalani hrajúci úprimný ska/punk bez náznaku akejkoľvek pózy. Zámerne sme vyberali kapely, ktoré mali s nami už niečo odžité a ktoré sme považovali za sebe najbližšie (samozrejme je takých viac, no nezmestilo by sa to ani do 2 dní :-( ). Okey, po Tisovčanoch nasledoval CHILLY PRÁSHOCK, ktoré je už tiež, ak sa to tak dá povedať, viac než obľúbená banda. Keď som sa prišiel na nich pozrieť, tancovala celá sála a každý jeden, čo sa nachádzal dnu, si to užíval naplno. Fakt paráda! Niekedy neviem, čo mám ku tejto kapele napísať, pretože je tu mnoho reportov, kde som ich už vychválil do nebies, a je mi trápne sa znova opakovať. Poviem len, že keby každá banka na SK, ktorá hrá podobný štýl, by bola takto úprimná a hlavne skromná, vyzeralo by to s touto scénou úplne inak. Ou prišiel na psa mráz a nastal čas, kedy sme sa začali rozkladať my. Úprimne poviem dopredu, že tento deň bol pre mňa oslavou, a tak hranie som prenechával iným :-). Musím ale povedať, že takto dobre sa mi ešte asi ani nehralo. Neviem, či to bolo nedostatkom spánku, či tým, že som bol proste naliaty, no úsmev mi nezmizol po celý čas. Niekedy som sa dokonca pri "spievaní" začal aj smiať, kým som neskončil na zemi. Fakt ďakujeme za podporu, za to, že za tých 10 rokov sa tu prestriedalo kopec generácií a hlavne za to, že polovička koncertu boli "cudzinci" z iných miest, ktorí majú potrebu ešte stále chodievať aj mimo lokálne koncerty. Práškovci nás dokonca zrušili s tým, že majú pre nás darček. Ty vole až sa mi slzy tisli do očí, keď som uvidel ligotavý absinth v Mišových rukách! Ĺudia, ste neskutoční, moc Vám znova ďakujeme. Tu niekde sa začala defregmentácia môjho mozgu, takže neviem ako pokračovať. Zhrniem to asi tak, že sme zahrali asi 8 piesní a rozlúčili sme sa. Predposlednou kapelou bola znova TABULA RASA, na ktorých som si to zveril miestami až tak, že ma museli dvíhať zo zeme (samozrejme to myslím obrazne, tažká váha :-D). Znova podobný scenár ako v ZH. Usmievajúce baby neskutočne nasolili a ľudí to bavilo. Opäť pár pekných viet pred piesňami. Posledná na zozname bola PIVNICA, ktorej sa chceme aj týmto poďakovať, za skvelých 8 rokov, čo to spolu ťaháme. Sú to nezabudnuteľné chvíle! Ich set som ale nevidel, pretože som sa zdržoval pred krčmou, kde sa rozoberali kadejaké témy. Akurát som registroval, že po chvíľke hrania sa zrazu vyplo svetlo a nastala na pár sekúnd tma. Á kurva koniec koncertu? Nebol som prítomný, a tak mi bola zdelená len správa čo sa stalo. Či to tu má cenu vôbec rozoberať neviem. Chalan, čo mi je dobrý kamoš spravil proste tak neskutočnú kokotinu, že by sa mal za to hanbiť a ľutujem, že nefasol práve on, ale Štefan, čo ho dával do laty. Fakt hanba, sranda je sranda, ale odtiaľ potiaľ.
Koniec večera bol ale fajn. Ostalo sa ešte pár minút dnu, kde som vyfasoval osobného leprikóna (ako slečnu pasoval Vajco), čo to sa ešte popilo a vybrali sme sa do herne, kde nás vlastne ani nepustili a čakali sme tam asi hodinu na taxík (kedže sme išli spať do susednej dedinky). Tou hodinou ale rozumej nie beznádej, skôr naopak. Napravo od nás v daždi niekto kráčal a my sme spoznávali opitého Jožka, ktorý hneď ako sa dopočul, že nás nepustili dnu, si začal ísť len to svoje :-D. Prvá várka bola odnesená a my sme zatial dopíjali pokým neprišiel tátoš aj po nás. Po príchode na dom sme si pochutnávali na sójovom guláši a znova sa ponocovalo do cca 7 rána. Po prebudení okolo 10 sa pokračovalo tam, kde sa predchádzajúca noc skončila... :-). Po obede sme išli baby odkopnúť a popriali sme šťastnú cestu, keďže ešte dnes mali hrať v Ostrave...

Tento víkend vo mne čosi pohol, neviem, či som našiel opäť novú chuť niečo vobec robiť, no ostalo vo mne toľko pozitívnej energie a toľko nových skúseností, že sa tomu až sám čudujem. Chceme sa týmto poďakovať všetkým ľuďom čo prišli, klubom za to, že sme si tam mohli vôbec zahrať a v neposlednej rade kampelám, ktoré to s nami (alebo my s nimi?) ťahajú už toľké roky a napriek tomu tu sú ešte stále s nami! Útulku sa vyzbieralo cca 60 eur a na aktivity Food not bombs Banská Bystrica 13 eur. Díky!
 Autor: Wrbo

Tento cestopis už bol zobrazený 678 krát

Späť na cestopisy
Oznámkuj tento cestopis ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie cestopisu: 2.5

Pridaj komentár k cestopisu:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
ANTISPAM: Q+V+P+L
TEXT:


 #5175 ktosomcosom   napí­sal/a 18.04.2013 00:27:01
parada :)
ZAUJALO NÁS:
Krvavá odplata nacistov na obyvateľoch obcí Ostrý Grúň a Kľak

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
včera 18:49
robi džonson: „Ta jejich muzika je sice úplně obyčejná a zpravidla za moc nestojí, ale to je přece LO-FI, ne? Nechce se vám z toho všeho tak trochu blejt?“ >> (novinka)
18.01. 08:43
masskillah: super kapela, na bandcampe som to dosť potočil hehehe >> SPY - Service weapon MC (recenzia)
16.12. 17:52
Theresa: Momentalne shanim

Lahar - Umeni strachu
Gride - tanec blaznu >> (guestbook)

16.12. 16:51
Theresa a Traktor: Ahojte, diky za nabidky, GNU i Raveliny uz mame. >> (guestbook)
15.12. 16:23
Small: Tak ja uz mam dost, vidim traktor, pisu traktor

Nicmene desku uz mam, dekuju.
>> (guestbook)

15.12. 16:21
Traktor: Cau, fero, 0100 uz mam, diky! >> (guestbook)
11.12. 17:38
fero: Ahoj Small,
tu dosku 0100 mame este v distre, ak by si chcel. Kludne pis na different.label@gmail.com
Takisto nejaka holka pred casom pisala o dosky Gnu. Thema 11. Aj tie by sa nasli. Ta .. >> (guestbook)

08.12. 16:59
Small: Nemáte někdo na prodej tuhle desku?

https://nulajednanulanula.bandcamp.com/album/mit-liebe-aus-sudeten

Dík
>> (guestbook)

05.12. 07:55
HCST: A zde:
https://www.discogs.com/Complicit%C3%A9-Candide--V%C5%BEdy%C5%A5-Stroj%C5%AFm-Tolik-Chutn%C3%A1/release/2693016
>> (guestbook)

05.12. 07:52
HCST: A CoCa je zde:
https://www.discogs.com/Complicit%C3%A9-Candide--V%C5%BEdy%C5%A5-Stroj%C5%AFm-Tolik-Chutn%C3%A1/release/4309529 >> (guestbook)


ANKETA:
Má to tu ešte zmysel?

[282/90.1%]
Má!

[13/4.15%]
Ako kedy, je tu aj plno píčovin.

[3/0.96%]
Je mi to jedno, som tu prvý krát.

[15/4.79%]
Nechaj tú mŕtvolu už konečne dôstojne pochovať, aj tak je všetko na facebooku a aktuálnejšie!


Počet hlasov: 313


(copyleft) 2003 - 2020 adrik punkgen@gmail.com