PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:
... ostatné koncerty

NAJNOVŠIE FOTKY:
Skapal pes fest 2020 (28 - 29.8.2020, Trebišov)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Mišo Kralovič: "Blog is the new výmena kaziet"

NAJNOVŠÍ REPORT:
GETO, CINNAMON WIND, MA CHANKA, CAMELEON (20.9.2020, Košice, Collosseum)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
CLIVOSŤ - Mizantropia MC

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Summer moshpit párty

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Punkheard #2 / 1996

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Goody foody na cibuľke a hríboch


KLIN SA KLINOM VYBÍJA
Je radikálny antifašizmus pojem, ktorý drieme a čaká na to, až ho niekto znovu vyhrabe, alebo je lepšie nechať ho odpočívať v histórii antifašistického odporu, na stranách 10 ročných českých časákov a venovať sa spoločenskej osvete?

Nitra – čerstvé rany najviac bolia

Uplynulé udalosti (nielen) z Nitry rozpútali verejnú diskusiu na tému ultrapravicového extrémizmu, priniesli plytké nálepky v snahe mediálne vyťažiť z ľudského nešťastia distribuovaných dennou tlačou a o napadnutiach v minulosti sa rozpovedali aj tí, ktorí už majú rany roky a roky zahojené. Voči znaku morálnej slabosti akou napadnutie klubu Mariachi bolo sa vyhradila väčšinová spoločnosť, študentské spolky aj verejnoprávne média, no aj napriek tomu je väčšinová spoločnosť plná latentných rasistov, homofóbov a prehnitých pokrytcov. Za klub sa prihovorili popredné hudobné festivaly a odštartovali sériu kultúrne pestrých programov ako náznak solidarity, v snahe nenechať prípad ďalších dobitých ľudí zaľahnúť prachom. Čo táto situácia priniesla, čo na nej môžeme sledovať a ako sa vieme zariadiť?

Prejav solidarity nestačí - keď je akt solidarity pokrivený kapitálom

Obchody s neonacistickými handrami stále stoja, koncerty neonacistických kapiel sa stále usporadúvajú a dvíhanie pravice sa nebude nutne posudzovať od februára tohto roku ako trestný čin. 9 festivalov prejavilo solidaritu s napadnutým klubom a obeťami a rozhodli sa usporiadať festivalové soboty. "Chceme, aby polícia SR a ďalšie silové zložky plnili svoju úlohu pomáhať a chrániť normálnych ľudí voči agresii a násiliu." znie druhým odsekom infolistu na tému festivalových sobôt v klube Mariachi. Je to hybnou silou, ktorá zaženie prívržencov ultrapravice do pozadia, spôsob, akým sa snažia festivaly zvýrazniť pred letnou sezónou, alebo čosi medzi? Bude v snahe festivalov zabezpečiť si SBS, v ktorých službách nepracujú aktívni prívrženci krajnej pravice, alebo bude znova, ako po minulé roky vidieť v radách bezpečnostných zložiek staré známe tváre, ktoré znepríjemňujú účastníkom pobyt? Nafúknutá bublina praskne, program skončí, vznikne nový kartársky klub a alternatívne kluby sa budú napádať ďalej. Je to opakujúci sa cyklus neúspešného volania po celospoločenskej zmene, ku ktorému sa ako hyeny zbiehajú mienkotvorné média v snahe ukoristiť si svoj kus pozornosti a v konečnom dôsledku bude spoločnosť čeliť znova tomu istému problému až do doby, kým sa nestane niečo dostatočne hodné mediálnej pozornosti a celý cyklus naoko snahy vyriešiť pravicový extrémizmus sa bude opakovať znova.

Organizácia zdola ako jediný spôsob aktívnej defenzívy

Oko za oko, zub za zub. Možno aj doslova. Ak sa posnažíme generalizovať problém napádania alternatívnych akcií, útokov na odlišnosti a minority spoločnosti, dostaneme sa ku dvom základným otázkam: "Prečo to robia?" a "Kto im to dovolí?"
Neonacisti útočia, fyzicky. Je to fakt ktorý ako fakt treba prijať. Primitivizmus obalený agresivitou v snahe vytvoriť pre Slovákov ochranu od "narkomanov, anarchistov a teplošov", ktorú si nikto nepýtal. Mediálne zaslepenie skreslenými informáciami, nedosiahnuté vzdelanie, frustrácia zo statusu nezamestnaného a zlé sociálne zázemie napomáhajú k tomu, čoho svedkom ste boli vďaka záznamu z kamery, nebodaj osobne. Roky sme svedkami napádania bezbranných v značnej presile, vidíme nedotknuteľných neonacistov, ktorí si vylepšujú krčmovo-spoločenský status medzi svojimi rovesníkmi prvou podmienkou na krku a sme poslucháčmi nespočetného množstva príbehov, kedy sa aj tí odvážnejší museli dať na útek. Aj napriek existencii viacerých menších radikalizovaných antifašistických zložiek týchto príbehov neubúda.
Na jednej strane je tento fakt viac než smutný, na strane druhej nemôžme viniť zo vzniknutej situácie nikoho iného, než seba. A od seba aj začať.

Ak sa klin klinom vybíja, znamená to, že... ?

Znamená. Aktívnemu fyzickému útoku je možné vzdorovať len aktívnou fyzickou obranou. Žijeme v dobe, kedy si nechávame diktovať spoločnosťou priebeh nášho života od narodenia po smrť. Sme ovplyvňovaní a formovaní zle nastaveným školstvom, spoločnosťou neakceptujúcou individualizmus a v konečnom dôsledku si nechávame diktovať aj spôsob stravovania, (ne)výplň voľného času rovnako ako aj budúce zamestnanie či rodinný status. Akákoľvek aktivita je nahradená pasivitou. Vstať, odcestovať autom do práce, vrátiť sa z práce, najesť sa, pozrieť si plytký program verejných médií a ísť spať. Mať byt, auto, rodinu a deti. Pár krát voliť niekoho, koho necháme rozhodovať v našom mene o veciach verejných. Trendy v oblečení diktujú média, spoločenské diskusie formujú plytké správy plné pasivity a zbytočností a trávenie voľného času diktujú nesprávne vzory. Potom sme ako jednotlivci postavení do situácie, kedy sa nemôžeme spoľahnúť na vyriešenie vzniknutého problému treťou stranou, či už zainteresovanou alebo nezainteresovanou a vzhľadom na spôsob doterajšieho spôsobu života sme naučení a nútení konfliktu ustúpiť. Pod hrozbou vyhodenia nie sme schopní vzdorovať nevyhovujúcim pracovným podmienkam, pod hrozbou spoločenského vylúčenia nie sme schopní viesť život spôsobom, aký je nám prívetivejší a pod hrozbou fyzického násilia nie sme schopní vzdorovať nepravosti, aj napriek tomu, že sme o nej presvedčení.

Bojkot nestačí

Bojkot je v tomto ohľade ústupok. Ak prestaneme navštevovať kluby, do ktorých občas v menšej skupine chodievajú neonacisti, kluby z ktorých sme sa stiahli im budú patriť. Ak prestaneme navštevovať koncerty, na ktoré v menšej účasti chodievajú neonacisti aj napriek tomu, že kapely nemajú s ultrapravicou nič spoločné, uvoľníme neonacistom priestory, ktoré nám patrili a seba ukrátime o kultúrne vyžitie. Ak sa stiahneme z verejného sektoru v snahe vyhnúť sa konfliktom, verejný priestor bude ponechaný napospas strane, ktorá sa nestiahla - neonacistom. Je viac než nutné, aby sa určitá časť subkultúrnej menšiny radikalizovala a začala sa aktívne podieľať na tom, kde neonacisti pristupujú.

Sme nútení neustupovať

Vyhrotenými situáciami vzniknutými v minulosti a situáciami, ktorých svedkami sme takmer denno denne sme nútení prestať ustupovať. Sme nútení radikalizovať časť hnutia a sme nútení postaviť sa do prvých rád aktívnej defenzívy, ktorá zabráni kultúrnemu rozpadu alternatívneho hnutia. Sme nútení ísť za hranice síl a možností, za hranice, ktoré opozícia nie je schopná prekročiť. Sme nútení pripraviť sa na najbližší útok.
Organizujte menšie podporné skupiny v okruhu ľudí, ktorým dôverujete. Začnite športovať a budovať fyzickú zdatnosť na úrovni, na ktorú bude opozícia prikrátka. Zabezpečujte ochranu koncertov a klubov, na ktorých vám záleží a pokúste sa zapáliť oheň radikalizmu v srdciach mladších prívržencov subkultúrnych hnutí tým, že im pôjdete vzorom. Aktívne sa podieľajte na lokálnom dianí a nebuďte ľahostajní voči celospoločenským problémom, akými neonacizmus a rasizmus sú.
Pripravíme sa a vy sa pripravíte s nami.
 Autor: prišlo mailom

Tento článok už bol zobrazený 1893 krát!

Späť na články
Oznámkuj tento článok ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie článku: 1.63

Pridaj komentár k článku:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
S+U+N+1
_ _ _ _ _

TEXT:


 #5731 jatymi   napí­sal/a 16.02.2014 20:51:38
Myslím, že aktívne vyhľadávanie konfliktov a aktívny odpor voči ultrapravici je len pre silné povahy. Každý skrátka nemá proporcie a psychiku na takýto aktívny vzdor. No aj tak si myslím ,že klin sa klinom vybíja, len to treba riešiť s rozumom a hlavne vtedy keď to dovoľuje situácia.Treba monitorovať a plánovať,skrátka byť o krok vpred a využiť to vo svoj prospech a dať fašistom najavo ,že je tu niečo s čím nepočítajú a čo neočakávajú, z toho ide najvačší strach. A strach je najlepšia prevencia ,proti mladým kvázifašistom. Musia sa báť niečoho čo existuje ,ale nikto to nikdy poriadne nevidel. A hlavne sa tým netreba chváliť nahlas pred všetkými.
 #5728 niekto2   napí­sal/a 15.02.2014 15:38:19
Každý môže nájsť spôsob ako bojovať proti tým blbcom plných násilia, ak sa nechceš biť máš aj iné formy ako pomôcť hlavne nebyť apatický.
ZAUJALO NÁS:
Krvavá odplata nacistov na obyvateľoch obcí Ostrý Grúň a Kľak

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
22.01. 18:49
robi džonson: „Ta jejich muzika je sice úplně obyčejná a zpravidla za moc nestojí, ale to je přece LO-FI, ne? Nechce se vám z toho všeho tak trochu blejt?“ >> (novinka)
18.01. 08:43
masskillah: super kapela, na bandcampe som to dosť potočil hehehe >> SPY - Service weapon MC (recenzia)
16.12. 17:52
Theresa: Momentalne shanim

Lahar - Umeni strachu
Gride - tanec blaznu >> (guestbook)

16.12. 16:51
Theresa a Traktor: Ahojte, diky za nabidky, GNU i Raveliny uz mame. >> (guestbook)
15.12. 16:23
Small: Tak ja uz mam dost, vidim traktor, pisu traktor

Nicmene desku uz mam, dekuju.
>> (guestbook)

15.12. 16:21
Traktor: Cau, fero, 0100 uz mam, diky! >> (guestbook)
11.12. 17:38
fero: Ahoj Small,
tu dosku 0100 mame este v distre, ak by si chcel. Kludne pis na different.label@gmail.com
Takisto nejaka holka pred casom pisala o dosky Gnu. Thema 11. Aj tie by sa nasli. Ta .. >> (guestbook)

08.12. 16:59
Small: Nemáte někdo na prodej tuhle desku?

https://nulajednanulanula.bandcamp.com/album/mit-liebe-aus-sudeten

Dík
>> (guestbook)

05.12. 07:55
HCST: A zde:
https://www.discogs.com/Complicit%C3%A9-Candide--V%C5%BEdy%C5%A5-Stroj%C5%AFm-Tolik-Chutn%C3%A1/release/2693016
>> (guestbook)

05.12. 07:52
HCST: A CoCa je zde:
https://www.discogs.com/Complicit%C3%A9-Candide--V%C5%BEdy%C5%A5-Stroj%C5%AFm-Tolik-Chutn%C3%A1/release/4309529 >> (guestbook)


ANKETA:
Slovenský UG vinyl roku skurveného roku 2020?

[0/0%]
BRATISLAVSKÉ DIEVČATÁ 12"

[0/0%]
ČAD - Zabi ma picture 12"

[0/0%]
EDÚV SYN / ŽAKHÉLES - Plakala / Kráľ Hoodu 12"

[0/0%]
EDÚV SYN / FVCK_KVLT - Karel Gott je mŕtvy keď hralo rádio / Kvlt teachings 2 x 12"

[0/0%]
FAJRONT / SAMOTAR / MY O VLKOCH / Hledání 12"

[0/0%]
FAT - Granum 12"

[0/0%]
FOKULAR - Narrative 12"

[0/0%]
LORD ALEX - Nové cesty 12"

[0/0%]
MEDICATION TIME / Arno x Duebel 7"

[0/0%]
PARKETOVÝ LEV 12"

[0/0%]
PRINCOVIA - "Márna snaha" 12"

[0/0%]
SEDEM MINÚT STRACHU / Disleksick 7"

[0/0%]
SEDEM MINÚT STRACHU / Mr. Nice And Mr. Beautiful 7"

[0/0%]
SEDEM MINÚT STRACHU / the Gerogerigegege 7"

[0/0%]
SEDEM MINÚT STRACHU / the Gerogerigegege 2nd 7"

[0/0%]
SHALLOV. ‎- Compress, expand 10"

[1/100%]
RÚBANISKO / TIME OF MY LIFE 12"


Počet hlasov: 1


(copyleft) 2003 - 2020 adrik punkgen@gmail.com