C.A.C.I.B. DORTMUND

Toto zaujímavé zoskupenie na hiphopovom poli čoraz častejšie vídať na hardcore/punkových koncertoch. Nie je sa čomu čudovať, moje prvé stretnutie s nimi na Opičom bále v Sklabini mi vytrelo sluchozrak. Uznanlivý potlesk krasterov po každej piesni si právoplatne zaslúžili. Optimálne vyváženie vážna a srandy v textoch robí z tohto telesa osobitú kapitolu medzi hip hopovou komunitou na Slovensku. Nech sa páči, C.A.C.I.B. DORTMUND z Martina ...

Wrbo

Wrbo: Hneď na začiatok musím povedať, že názov C.A.C.I.B. DORTMUND znie dosť zaujímavo. Čo sa za ním skrýva?

Majky: Nie je to náklonnosť k ideológii tretej ríše :). C.A.C.I.B. DORTMUND je titul psieho šampióna na výstave v Dortmunde, čo je celkom prestížna výstava, takže na tento titul sme patrične hrdí. Nestačí ti byť len vysoký v kohútiku a okrem hladkej srsti. Musíš mať aj dobré spôsoby a pekný brech. Ale pravda je taká, že kapela v začiatkoch vystupovala ako jam band, a keď sme plánovali jednu takú jamovačku, majiteľ krčmy tam mal psí kalendár, no a dátum koncertu sa zhodoval s dátumom CACIBu v Dortmunde. Bolo to tam čierne na bielom a už to tak aj ostalo.


Wrbo: Hip hop sprevádzaný živou kapelou nie je na Slovensku bežný jav. Čo som tak registroval, napadá ma jedine Moja reč a AMO (plus možno koncerty VECa). Ako to teda všetko začalo a čo bol ten prvotný impulz, že to chcete robiť práve takto?

Majky: Ja som na prelome milénia pôsobil v kapele Gamera kontra Gaos. Hrali sme tiež živý hip hop. Po rozpade sme sa s bráchom vláčili po skúšobniach a hrávali s kadekým, za tie roky vzniklo toto. Dortmundom prešlo asi tisíc muzikantov. (pozdravujem)

Maťo: Ja som chalanov obdivoval už v skorých začiatkoch, keď som chodil na jamovačky, kde hrávali. O pár rokov neskôr sme sa s Majkym stretli (ja v podguráženom stave) v miestnom bare, kde mi dal Majky ponuku na basáka do kapely. Debata sa obrátila a skončilo to tak, že som nakoniec ja presviedčal Majkyho, aby ma zobrali.

Matej: Dosť často som sa poflakoval u braška na skúšobni Gamery, kde ma starí psi (Majky + Trmpo) nepustili k mikrofónu. No dobre, až tak som sa za neho vtedy nehrnul :). Takže tam je asi začiatok. A okrem všetkých hardkorových, metalových, džezových, mathrockových, čilloutových, klasických a neviem akých kapiel a interpretov je moja najtop kapela the ROOTS.


Wrbo: O čom sú Vaše texty? Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Majky: Tak blízke sú nám sociálne témy, život, muzika, chlastanie s kámošmi. Sú tam veci ktoré nás bavia aj veci ktoré nás serú.

Matej: Ono to tak z človeka vyplynie podľa nálady, takže ten okruh tém a inšpirácii je taký široký.

Wrbo: Prvý kontakt s hip hopom?

Majky: Netuším ... Asi Vanila Ice - "Ice ice baby" :). Vtedy si všetci mysleli, že som sa zbláznil.

Maťo: Ja som ako decko v puberte vyrastal na hip-hope. Obtrela sa o mňa aj SK scéna, ktorá medzi mladými frčala, ale viac ma zaujímal starý g-funk, v tej dobe krásne do jazzu ladený Indy a Wich a pod., takže ten vývin do kapely je viac-menej osudový.

Matej: Ja som si dosť išiel v 80tych ako malý fagan Tublatanku a Peťa Naďa, takže to bola asi pesnička TAXIS, čo vtedy samozrejme zo mňa ešte neurobilo fanúšika hip-hopu. To až potom ako to Majky doniesol do baráku.


Wrbo: Poslednú dobu si všímam, že čoraz viac hrávate na punk a hardcore akciách. Ako Vás ľudia prijali? Líši sa nejako HC koncert od bežných akcií, na ktorých hrávate? Ak áno, v čom?

Majky: Ohlasy sú parádne, za čo som strašne rád. Pred Opičákom (Opičím bálom) sme mali troška obavy, ale v podstate si to užívame. Väčšina kapely má k punku a HC dosť blízko ako aj k iným štýlom, u nás sa počúva všetko. Nie sme zvyknutí na bežné akcie. Keď hráme väčšinou býva program večera dosť alternatívny.

Maťo: Čo sa týka našich vystúpení, tieto žánre boli pre mňa viac-menej tabu a nevedel som, čo mám od toho čakať. Výsledok bol prekvapivo pozitívny a potvrdilo sa, že kto má rád hudbu, neriadi sa pravidlami. (Čistý hip-hop? Nie - My sa neriadime pravidlami - Robíme to takto, robíme čo nás baví.)

Matej: Máme kopec kámošov medzi hc/punk kapelami, tam to asi začalo. Na Opičáku som mal trošku haluze vystúpiť po všetkých tých crustovkách, ale keď som videl zrazu plný stan ako kýva hlavami, tak som si to užil fest. Spolu s Cicom (ten decentnejší gitarista z tých dvoch decentných gitaristov) sme mali popri Dortmunde aj takú hardkorpankovú kapelu, kde som bliakal.


Wrbo: Čo vravíte na súčasnú hip hop scénu v Martine a okolí, či všeobecne na Slovensku? Existuje interpret, ktorý Vám za poslednú dobu vytrel zrak (v tomto prípade teda skôr sluch :-))?

Majky: Za mňa tam pár mien je. Poslednú dobu najmä Prezident Lourajder. Z ďalších obľúbených: Modré Hory, Zlokot, Vec, Gulos Potrok, Prago, WWW, ... isto ešte niekto.

Matej: Pravdu povedať, aj keď prehľad mám, ja som až tak moc SK hip-hop nikdy moc nepočúval. Ale Boy Wonder asi ... Veľa raperov sa berie moc vážne, čo mi nevonia /v tomto prípade teda skôr mi nehladí uši ;)/

Wrbo: Hip hop sa vo svojich začiatkoch orientoval skôr politicky, ak zoberieme v úvahu, z akého podhubia vyrastal. V súčastnosti vystriedali sociálne témy skôr texty o kurvách, autách a párty. No interpreti ako PSH, Strapo, či Moja reč (schválne som vybral mediálne známejších, i keď niektoré ich texty by sa dali aplikovať aj na model "kurvy, autá, party") opäť otvárajú témy týkajúce sa narastajúcej nenávisti v spoločnosti. Aký je Váš názor na túto skutočnosť, je to potrebné?

Majky: To pasák zobral hip hop a zamkol ho na privát ... Vždy sa v hip hope riešili oba tieto postoje. Výber je len na tebe, niekoho baví tá póza, iného zasa iné, život je pestrý. Aj veci o autách a kurvách sa niekedy vydaria. Je to v podstate dookola omieľané klišé. Tu by som vyzdvihol moju slabú angličtinu, je to asi jej jediná výhoda.

Maťo: Za mňa určite - je veľa interprétov, ktorí podajú vec skvelou formou, skvelým flow, ale obsah je slabý. Keď je pomer forma/obsah vyvážený, to je ideál.


Wrbo: Neviem nakoľko sa cítite súčasťou subkultúry, komunity alebo dajme tomu hip hopovej scény. Pýtam sa preto, aby som sa náhodou nasledujúcou otázkou neprestrelil. Ale za pokus to stojí :-). Ako sa pozeráte na večné konflikty typu - stará škola vs. nová, underground vs. komercia a tzv. dissovacie skladby? Registrujete to vôbec? Alebo to ide úplne mimo Vás?

Majky: Hip Hopovú scénu moc nesledujem, skôr len zo zvedavosti. Neriešim tieto ich každodenné problémy, mám svoje. Nesnažím sa rozlišovať medzi undergroundom a komerciou, rozlišujem čo sa mi páči a čo nie. Všetko tieto veci patria k rapovému klišé, radi sa v tom hrabú, ide to úplne mimo nás.

Maťo: Nekategorizoval by som nás striktne do hip-hopovej kultúry, aj keď podnadpis nášho loga to tvrdí. Môj obľúbený Dežo Ursiny je podľa niektorých ľudí vlastne tiež MC a žánrovo to hip-hop nie je. Myslím, že tie veci od nás s nesúhlasom (diss) idú mimo konkrétnych osôb a týka sa skôr spoločenských tém. A komerční snáď ani nikdy nebudeme - ako raz Majky povedal, na akcii "Kapely starnú" (miestna akcia šlágrov starých kapiel) nikdy nezahráme.

Matej: Tieto ako vravíš konflikty tu sú odjakživa. Každý žáner sa vyvíja, lebo vždy chce niekto prísť s niečim novým. A tak mladým sa páčia nové veci, starým zase tie, na ktorých vyrastali. Niektorí interpreti sa dostali na špicu popovej hitparády, iní sa tam nedostali, čo ich fest serie, ďalší sa tam dostať ani nesnažia.

Wrbo: Mimokapelné záujmy a záľuby?

Majky: Tak mňa dosť zaujíma telekinéza, keď toto rozbehnem, potom sa len veci dajú do pohybu. Okrem toho ma baví manželka, cestovanie, pivko, hory, futbal, pivko ... je to zamotaný kolotoč.

Maťo: Hudba všeobecne. Venoval a aj sa venujem vlastným veciam (viac do jazzu), pre ktoré sa mi zatiaľ nedarí nájsť ľudí - niečo z toho sa ale určite pretavuje aj do CACIB-u.

Matej: Skoky na lyžiach, pivo, snooker, pivo

Wrbo: A teraz menej vážne. Nejaký zážitok z koncertov, či patália hodná zverejnenia?

Maťo: Viac-menej samé pozitívne veci. Nad pozitívnu odozvu od publika počas koncertu, alebo po ňom sa nedostane ani zaplatený cesťák a pivo ;D

Wrbo: Plány do budúcna?

Majky: Svetový mier.

Maťo: Pohrávame sa s myšlienkou modulárnej kapely - chceli by sme zapojiť kláves bez nového člena, tak sa snáď nejako na stage-i prestriedame.

Matej: Uvidím zajtra.

cacibdortmund.bandcamp.com

Autor: Wrbo
Majky aka VELKÉ BÉ – muž s mikrofónom
Matej aka malé bé – muž s mikrofónom
Maťo aka Maťo – muž s basskejtrou

Počet videní: 450

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:
Email:
Antispam: C+F+G
Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

10.04. 00:52
Prasiak:
kamo vrať ten dizajn nazad ciboha :D
(novinka)

02.04. 17:34
Theresa:
Ahojte, koupim vinyl od Neurosis - A Sun That Never Sets

Diky
(guestbook)

01.04. 11:42
Elramon:
ja by som bol aj za moznost nastavenia si stareho templatu
(novinka)

30.03. 09:41
Balki:
Shit, v prvom okamihu som sa zlakol, ze si pustil domenu abo co :D
(novinka)

29.03. 21:13
Pissmaster:
Uf... mam rad minimalizmu, ale az tak?
(novinka)

29.03. 08:37
Tomáš NIČITEĽ:
Super! Držím palce, nech všetko vyjde, ako má.
(novinka)

15.03. 00:02
adrik:
To je dátum, kedy bola nahrávka zverejnená na BC.
(novinka)

14.03. 22:13
k:
Na BC maju napisane: released May 1, 2020
(novinka)

25.02. 23:31
Skulda:
že se to Maskilovi bude líbit. jsem myslel, že tady to pokročilé discordance axis štýlo je na tebe málo primitívne
BANDIT - Warsaw MC (recenzia)