PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:

So 29.2.2020

POP. 1280 (USA), NULAJEDNANULANULA (CZ), ZMAR (CZ), LAKKA (CZ)

Košice, Collosseum

... ostatné koncerty

NOVINKA V DISTRE:

GRIDE - HLUBOKÁ TEMNÁ MODŘ (INSANE SOCIETY)
13.00 €

NAJNOVŠIE FOTKY:
NABOSOPOSKLE, DISTAX, CRIPPLED FOX, SEDEM MINÚT STRACHU (10.1.2020, Spišská Nová Ves)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Muco (SANGRE DE CRISTO, SIGNA SINISTRA, KACZYNSKI, LAKKA)

NAJNOVŠÍ REPORT:
NABOSOPOSKLE, DISTAX, SEDEM MINÚT STRACHU, CRIPPLED FOX (10.1.2020, Spišská Nová Ves, ex 52-jka)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
LIDSKÉ ZDROJE - Live demonstration MC

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Setkání svobodných duší 2019

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Biosfere #5 / 2004

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Čili z TV Paprika


Rozhovor CONTROLLED EXISTENCE

Adrik: Čo všetko sa musí stať, aby Slováci založili kapelu v Prahe?

Ľuba: Nič zvláštne. To, že sme 3 Slováci a 1 Čech je viacmenej náhoda, v Prahe v podstate založíš kapelu s hocikým. Spojila nás skôr chuť nehrať disbeat a crust.

Zubár: Zdar, v mojom prípade sa stalo to, že som cestou späť z Holandska(kde som pred istým časom pracoval) zastavil v Prahe a nejako som sa tu zasekol, spoznal pár ľudí a už to išlo...

Adrik: Hneď ste sa vedeli, že to bude taký jebot? Alebo ste na prvých skúškach hrali covery Nirvany, kým ste sa nezlepšili? Kde všade predtým členovia hrali? Kto každý vás inšpiroval?

Gifo: Predtým som v Prahe hral v LIBERA IN CAUSA - disbeat/crust a chcel som hrať niečo trošku rýchlejšie... to sa podarilo...takže vlastne hej – hneď od začiatku rýchlo.

Zubár: Myslím, že v tom, čo chceme hrať sme mali jasno už pred prvou skúškou, samozrejme na začiatku mala naša hudba málinko inú podobu, ale covery Nirvany sme teda rozhodne nehrali... Ja som predtým hrával v kapelách SANGRE DE CRISTO a SIGNA SINISTRA.

Adrik: Vnímate nejaké rozdiely medzi touto a svojimi staršími kapelami? Na skúškach, v prístupe ľudí, koncertoch, sláve?

Gifo: Rozdielov veľa – začíname skúšky relatívne na čas a trebárs ešte ani jeden koncert sme nedojebali kvôli chlastu, čo je vždy fajn.

Zubár: Ano vnímam rozdiel medzi kapelami v ktorých som hrával predtým a CxEx.. Skúšky sú pravidelnejšie a menej na nich konzumujem alkohol.

Adrik: Bol to od začiatku dobre premyslený komerčný ťah, že budete mať speváčku? Prečo už s vami nespieva Alex?

Zubár: Samozrejme, že je to komerčný ťah a to je dôvod prečo s nami Alex nespieva

Gifo: Alex s nami nespieva, pretože má veľký pupok a nechodí do solárka, takže sa k nám fyzicky nehodí!

Adrik: Vydali ste demo a split kazetu s MINDFUCK. Ako ľudia prijali tento dnes už zabudnutý formát? Čo plánujete do budúcnosti? Ako je to možné, že si váš už nevšimlo nejaké zahraničné vydavateľstvo?

Gifo: To demo sme nevydávali. Je to nahrávka zo skúšobne a mala slúžiť len na úvodnú prezentáciu na nete.. Kazeta s MINDFUCK dopadla fajn a mám z nej radosť. Vyšla v náklade 150 ks a dosť rýchlo sa rozobrala, čo je super. Do budúcna – snáď pred letom je v pláne split 7palec s ALEA IACTA EST.

Zubár: Split kazetu nám vydal Richard Sangre a Rado KAZ (SSGC rec./ KAZ rech.), za čo im ďakujeme... Na začiatku malo dosť ľudí kopec blbých rečí, že prečo kazeta, že to ľudia už nemajú na čom počúvať a podobné sračky... Podľa mňa je tento formát späť a myslím, že kopec kapiel vydáva na kazetách.
Do leta máme v pláne vydať split 7" s našimi kamošmi ALEA IACTA EST. Neviem ako je možné, že si nás ešte nevšimol žiadny zahraničný label, ale asi je to tým, že sa slabo pcháme do riti.

Adrik: Texty máte celkom krátke. Dá sa v dvoch - troch riadkoch vyjadriť všetko, čo máte na srdci? Niektoré sú po španielsky, v akom jazyku sa vašej speváčke spieva najlepšie?

Ľuba: Naše songy majú okolo 30 sekúnd a neviem kam by sme dlhšie texty nasekali. Je dosť náročné vyjadriť myšlienku a pocity v tak nízkom počte slov, či viet, ale možno o to viac ma to baví. Texty píšem všetky ja, sama si ich prekladám, takže sa mi dobré vrieska v slovenčine a aj v španielčine.

Adrik: Dosť to v nich schytávajú kresťania napriek tomu, že Čechy sú asi najateistickejšia krajina Európy. Dá sa podľa vás veriť, chodiť do kostola a popri tom počúvať a žiť v duchu punk/hc/dosaďsičochceš?

Ľuba: Tu vôbec nejde o Čechy, ale o celkový pohľad na fanatické kresťanstvo, či akékoľvek iné náboženstvo, ktoré zachádza do medzí, ktoré s normálnym a triezvym zmýšľaním človeka nemá nič spoločné. Punk vznikol podľa mňa ako reakcia, postoj a v podstate protest voči zažívaným stereotypom, tradíciám, primitívnym pravidlám, existenčnej kontrole, či masívnemu a stupídnemu správaniu sa ľudstva ženúcim sa nezmyselnými a sebadeštruktívnymi "potrebami". A zrovna náboženstvo je pre mňa toho súčasťou. Avšak je pravdou, že pre každého "punk" znamená niečo úplne iné a taktiež záleží od prístupu jednotlivca(či už k náboženstvu alebo k punkovému spôsobu života), ale takto to vidím ja. To zas bude kecov okolo toho :D

Zubár: Amen!

Gifo: Nemyslím si, že viera v Boha alebo v čokoľvek iné by sa nezlučovala s myšlienkami punku. Problémom sú prijebané stereotypy spojené s náboženstvami, podľa ktorých ľudia žijú. Kresťanská cirkev a pôsobenie jej predstaviteľov je nechutné. Ale to, že sa niekto považuje za kresťana/žida/muslima/hinduistu/krišňáka... pře mňa neznamená, že automaticky musí žiť a správať sa ako kretén.

Adrik: V bývalej domovine ste pečení - varení. Radi sa vraciate domov? Kde je to najdivokejšie a kde po koncerte tečie najviac pálenky? Ktorým slovenským kapelám neviete odolať?

Ľuba: Radi, ba najradšej! Tu máme našich naj kámošov a s nimi sa aj najlepšie popíja. Je jedno kde, väčšinou to vždy dopadne tak isto:) Zo SK kapiel, ktoré mám rada(spomeniem aj tie, ktoré už nehrajú), či ma za poslednú dobu zaujali sú: SUPERAPES, MINDFUCK, VOCATIO INTERNA, SANGRE DE CRISTO, IDIOTI, PUBLIC, SEDEM MINÚT STRACHU, SYSTEMIC DAMAGE, UNATTENDED FUNERAL, JAKUBYSKO a isto aj mnohé ďalšie, na ktoré si teraz nespomeniem.

Gifo: Radi, radi. Parádne sú koncerty v Žiari nad Hronom a je fajn, že sa Mucovi tam podarilo otvoriť pekný klubík. Kapely zo SR, ktoré stoja za to napr.: MINDFUCK, BETON, ROXOR, IDIOTS PARADE (R.I.P.), KITT+VOCATIO INTERNA (neviem, ktorá z nich je ešte slovenská a ktorá už ČR ;) super koncerty majú BOILING POINT.

Adrik: Tiež dosť často koncertujete v Prahe. Nie sú tam ľudia znudení z toľkých koncertov? Podeľte sa o mená svojich hlučných kolegov z fachu.

Gifo: Snažíme sa nehrať v Prahe až tak moc často, práve z dôvodu aby sme tu už všetkým neliezli krkom. V Prahe sú fajn kapely KRUGER, ONANIZER, MORKHIMMEL a kopa ďalších. Koncetov je tu fakt hromada, ale ľudia na ne zatiaľ väčšinou chodia.

Adrik: Dá sa ešte okrem odsťahovania sa do pralesa nejako inak zamedziť kontrole našich existencií? Narozdiel od minulosti dnes ľudia majú prístup k informáciám všetkého druhu z rôznych zdrojov, a predsa ľudí radšej zaujíma bulvár, pozeranie telenoviel a na facebooku riešia píčoviny. Natoľko zlenivel náš druh za posledné desaťročie?

Ľuba: S kontrolou našej existencie je to ťažšie, pretože je vyvíjaná zo strany vonkajšieho subjektu, ktorému sa niekedy vyhnúť nedá. Čo sa ale týka kontroly, či obmedzovania z pohľadu seba samého, človek má na výber o sebe rozhodovať, vybrať si aké podnety chce príjimať a čím (ne)chce byť ovplyvňovaný. Nielen, že náš druh za posledné roky zlenivel a uprednostňuje príjem informácií zo skorumpovaných médií, nedôveryhodných zdrojov a podlieha ich masovej manipulácii, ale priam sa tomu oddáva a nemá za potrebné tomu nejakým spôsobom odporovať. Ale každý nech si vyberie to, čo mu vyhovuje.

Adrik: Nebudeme to už asi viac naťahovať. Vďaka za rozhovor, dúfam, že ste pri ňom nezaspali, chcete to nejako poeticky ukončiť?

G + Ľ + Z: Čau, díky za rozhovor a nech sa darí s punkgenom!


Na otázky odpovedali Ľuba, Gifo a Zubár z kapely CONTROLLED EXISTENCE 3 - 4 / 2013. 
Pýtal sa: Adrik

Tento rozhovor už bol zobrazený 862 krát!
Späť na rozhovory
Oznámkuj tento rozhovor ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie rozhovoru: 1.5

Pridaj komentár k rozhovoru:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
U+D+W
TEXT:


 #5275 deadbush   napísal/a 02.06.2013 16:19:51
rosen,to som nemyslel zle,len som si myslel že si to napisal len tak:D,takže zubar je patrikova prezivka,dlhoročna...
 #5271 rosen   napísal/a 01.06.2013 18:37:28
preco by som si robil? to sa snad v hc punku nenajdu vystudovani ludia alebo co..isto mame medzi sebou aspon par ludi s ukoncenou medicinou aj ked to bude skor rarita no..
 #5268 deadbush   napísal/a 30.05.2013 17:49:51
rosen,to si robiš piču?jasne že zubar neni zubar
 #5266 rosen   napísal/a 29.05.2013 09:22:29
ahoj je zubar vazne zubar? a ma v prahe nejaku kliniku? ak ano, mohli by ste mi poskytnut adresu?
 #5265 xMIMOLIDx   napísal/a 28.05.2013 15:01:44
triezv muzikanti vypadajú hnusne!
POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
13.02. 13:15
dášo: lukasukaz: dík. nie, v lete chodím na tour južnú pologuľu. ale Kvapka nie je zlý nápad, minimálne logo by som už mal. .. >> 23.11.2019 Nö fest Trangoška (report)
12.02. 19:08
lukasukaz: Vločka topka celého víkendu u mňa :D Keď sa začalo drbať bežkou o odposluch tak som myslel, že to niekto v predu naozaj schytá :D Dášo, v lete to premenuješ na kvapka? :D .. >> 23.11.2019 Nö fest Trangoška (report)
09.02. 10:44
Zintaer: HURK na krabičkách Zintaer a Noitt!! Dík za pozitívny report!!! Akcia bola celá super!!! >> 6.2.2020 POKORA, HURK, SZMEJ, DUDE THE WOLF Košice, Collosseum (report)
04.02. 08:15
dášo: elramon: nie, je to (zatiaľ) výhradne koncertná záležitosť. vo februári doslova koncertný boom BB, ZA, SNV, BR. .. >> 23.11.2019 Nö fest Trangoška (report)
02.02. 15:52
elramon: ten dasov projekt ma uz nieco vonka? >> 23.11.2019 Nö fest Trangoška (report)
11.01. 15:42
masskillah: Rišo vystopoval som tam alúziu na Rozpor?:) >> AHOJ (Slovensko) (predstavujeme kapelu)
11.01. 12:48
deegee: No však naviac pobúrený z Ahoj bol práve Adrik >> AHOJ (Slovensko) (predstavujeme kapelu)
10.01. 16:05
Raklo : Najobľúbenejšia kapela. >> AHOJ (Slovensko) (predstavujeme kapelu)
05.01. 21:02
Mx: xxx, však to vyzerá, že ju roman ešte nevypredal: https://amentma.bigcartel.com/product/wwhc-photobook .. >> (guestbook)
05.01. 09:25
xxx: caute, chcel by som kupit fotoknihu od larisa, worldwild hardcore, mate juniekto v distre?
diky moc.f .. >> (guestbook)


ANKETA:
Skúšaš aj recepty zverejnené na tejto stránke?

[81/26.64%]
Jasné, väčšina bola fantastická

[73/24.01%]
Niečo som už vyskúšal a boli fajn

[12/3.95%]
Vyskúšal som, ale nič moc

[78/25.66%]
Mne varí mama

[60/19.74%]
Niečo s mäsom by nebolo?


PoČet hlasov: 304


(copyleft) 2003 - 2020 adrik punkgen@gmail.com