PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:

So 18.7.2020

the PUBLIC (SK), ATARAXIA (SK), DISTAX (SK), HUMAN HUMUS (SK), AHOJ (SK), MY O VLKOCH (SK), OTRAS (SK)

Nitra, Hidepark

... ostatné koncerty

NOVINKA V DISTRE:

ARNOXDUEBEL / MEDICATION TIME (BADLUCK RECORDS)
5.00 €

NAJNOVŠIE FOTKY:
CLIVOSŤ, DADCARE, FAT (13.6.2020, Poprad)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Mišo Kralovič: "Blog is the new výmena kaziet"

NAJNOVŠÍ REPORT:
VOLE, DEGENS, BAHRATAL (23.2.2020, Brno, Bajkazyl)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
INVIDIOSUS / LITTLE PUPPY PRINCESS 7"

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Summer moshpit párty

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Punkheard #2 / 1996

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor DAVOVÁ PSYCHÓZA: "CHCEL BY SOM BYŤ AMERICKÝM DOLÁROM, VŠETCI BY MA MILOVALI .."
Punk s ľudskou tvárou

Davovke alebo DAVOVEJ PSYCHÓZE, ak chcete, sa podarilo vyšplhať na Olymp slovenskej punkovej scény. Drsné, úderné, ale i hopsavé, ľahko ironické, pro-sociálne angažované texty doplnené tvárovou gymnastikou a gestami speváka Jana Kassu, s ktorými sa vnímavý (nielen pankáč) určite rýchlo stotožní.
Po viac ako ročnej prestávke ohlásila bratislavská banda turné We support occupy, ktorým chcela dať zrejme najavo, že sa zaujíma o to, čo sa deje na Slovensku. Občas sa totiž môže zdať, že celá naša politika a zmysel pre spravodlivosť sú jedným veľkým podvodom. DAVOVÚ PSYCHÓZU totiž nemožno vyňať z kontextu diania vo svete i u nás, ako gitarista kapely Marcel D. uviedol na oficiálnej stránke DP: "Dúfame, že naše koncerty vám dávajú okrem zábavy aj podnety zamyslieť sa nad životom na našej Zemi. Ako na tejto planéte žijeme, čo je pre nás dôležité, či iba materiálny život alebo aj ďalšie, nekonečne rozmanité životy na tejto Zemi." Punk by totiž nemal byť iba hudbou, životným štýlom, ale do istej miery aj naším svedomím.
We support occupy turné odpálili na východe koncertom v Košiciach, prekočovali Českú a Slovenskú republiku, posledný koncert sa odohral v Prievidzi. Blavácki fanúšikovia samozrejme kapelu podporili v hojnom počte, ku koncu to na pódiu vyzeralo ako na koncerte TROCH SESTIER (počtom osôb). Davovka si na koncerty prizvala rôzne hosťujúce kapely (ILEGALITY, ZEMĚŽLUČ a iné) i osobitých hostí (Sveťo Korbeľ, bývalý bassgitarista Rasťo...). Vystúpenie by som opísala dvoma slovami – energia a spomienky. Prúd času nikomu neubral na chuti hrať, práve naopak! Hoci v Prievidzi neboli ideálne podmienky (čo sa zvuku týka), no i tak to bol skvelý koncert. Davovka zahrala "hitovky" typu "Radujme sa, veseľme sa", "Spravodlivosť", "Christiánia", "Epitaf pre Boha" alebo "Davová psychóza" a aj nejaké nové songy, ktoré sa, dúfajme, čoskoro dostanú na svetlo sveta v nejakej oficiálnej verzii. Na otázky ohľadom turné We support occupy, života kapely i jej členov odpovedali gitarista Marcel D. a spevák Jano K.Ako si spokojný s priebehom turné? Líšilo sa niečím od iných, ktoré ste doteraz absolvovali?

Marcel: Som spokojný, väčšinou to prebehlo dobre.

Jano: Nuž, musím sa priznať, že to turné bolo pre mňa veľmi podnetné, uvedomil som si ,že ako kapela ešte máme ľuďom čo povedať aj po 25 rokoch, a ľudia to dali na našich koncertoch najavo - za čo im, v mene všetkých, ďakujem.

Absolútnou hymnou na koncertoch sa stala asi "na ná na ná, na ná na ná ná" :D, čo by sa muselo stať, aby ste túto pesničku vynechali z playlistu?

Jano: Pravdupovediac, my ju nikdy nedávame na playlist, proste je to taká nepísaná hymna našich fans a ľudia si ju pýtajú. No a čo by sa muselo stať? Možno keby sme si vymenili publikum s KRÁTKYM PROCESOM, hahaha.

Keď porovnáš vaše koncerty v Čechách a tu na Slovensku, je tam nejaký markantný rozdiel, sú českí pankáči kultivovanejší?

Marcel: Ťažko posudzovať takto všeobecne. Ale dá sa povedať, že vo väčších mestách a tam, kde hrávajú hlavne zahraničné kapely, je to prostredie kultúrnejšie. Ale ľudia, publikum sa zhoduje určite v jednom: všade sa veľa pije. Česi pijú viac pivo, Slováci viac tvrdý alkohol. A potom tie koncerty aj tak vyzerajú. Hodne "pankáčov" príde na koncert už pripitých, tam sa dorazia, z koncertu toho veľa nemajú a ešte robia aj zlobu.

Jano: Nemyslím si, že sú kultivovanejší, len nemajú v sebe to, čo máme v sebe my, a tým nemám na mysli len punx... ale to je na dlhšiu debatu.Ako to vlastne prebieha v zákulisí, máte nejaké pred- a po-koncertné rituály, ako si privodiť dav fanúšikov a vydarené výskoky?

Jano: Nič výnimočné, ako ctihodní kresťania si dávame 10 zdravasov a 5 otčenášov... po koncerte len tie zdravasy s našimi fanúšikmi :).

Marcel: Tak to si ma pobavil. Koncertné rituály. Asi len to, že všetci sme niekde inde a Cibi si zháňa svoje 3 litre vody, ktoré počas koncertu vypije a vypotí. Davy fanúšikov je trocha prehnané, ale asi to súvisí s názvom kapely.

Badáš na sebe časom nejaké zmeny, čo sa punku a jeho "filozofie" týka, napr. prehodnocuješ niektoré veci, menej sa nasieraš nad tým, čo sa deje, nevysedávaš toľko v šenku...?

Marcel: Nielen, že vidím, ale tie zmeny aj vedome ovplyvňujem. Pozri, čo sa punku týka, treba si uvedomiť, že my všetci sme zažili našu "východnú" verziu punk rocku. Všetko, čo prišlo zo západu, sme mali sprostredkovane. Hovorím teraz o punku 70., 80. rokov. Potom sa všetko pomiešalo, skrížilo a otvorilo /okrem archívov tajných služieb a myslenia mnohých ľudí/ ale hlavne sa "nanovo prevalili" priepastné rozdiely medzi bohatými a ostatnými, konzum a zarábanie peňazí totálne pohltilo našu civilizovanú spoločnosť. A to sú asi tie zmeny v mojom myslení. Čo sa nasierania týka, moc sa nezmenilo, a do "šenku" zájdem stále rád.

Jano: Neviem, ako to povedať, aby ma pochopili mladí ľudia, a aby sa neurazili, ale jedna vec je istá pre mňa. Naivita je, žiaľ, výsadou mladých ľudí, pretože ešte nepochopili, ako svet funguje, tzn., že čím som starší, tým je jasnejšie, ako to tu funguje, a ako to dopadne, pretože aj keď je to strašné povedať, ale väčšina ľudí to chce, aby to tak bolo, lebo nič pre to nerobí, aby to tak nebolo.


Je niečo, čo ťa dokáže absolútne naštvať? Ako si vybíjaš zlosť?

Jano: Stupidita a prízemnosť väčšiny.

Marcel: Absolútne naštvať. Neviem celkom, čo to je, ale je pre mňa stále nepochopiteľné, prečo a odkedy je na tejto planéte absolútna dominancia mužského násilného správania. Ale pritom to vôbec nie je naša typická a výhradná prirodzenosť.

Marcel, ty si vraj takou dušou kapely, čo tvorí duchovnú potravu takej duše DP?

Marcel: No, to znie ako napr. popis na budhistického mnícha. Nie, to nie som. Duchovnú potravu: myslím, že stále zelená a živá príroda, a všetko duchovno s tým súvisiace.

Odohral si celé turné s jednou gitarou alebo máš nejakú špeciálnu koncertnú výbavu?

Marcel: Nemám žiadnu špeciálnu výbavu, nepoužívam žiadne "krabičky", gitaru mám iba jednu a s ňou som hral. Od basáka Hula som mal v zálohe požičanú jeho gitaru.

Teraz si ťa viem predstaviť, ako sa niekde túlaš po záhrade, píšeš texty, hráš si na gitare... čo si ale robil, napríklad tak pred 10 rokmi?

Marcel: To by som robil moc rád. Nejako sa mi ale poetickosť života rozplýva pred očami. Ale verím len, že nie do konca môjho života. Pred 10 rokmi som robil niečo podobné ako teraz. Inak, dnes som bol na záhrade. Kosil som trávu. Samozrejme, že Kosou. Smrť chodí na návštevy iba s Kosou.

Človek je zvláštny tvor, každý má svoje dobré stránky aj slabiny, čo je tvojou neresťou?

Marcel: Pre mňa nie je život Dobrý a Zlý. Toto som už pochopil. Túto predstavu tlačia ľuďom do hlavy cirkev a všetky iné náboženstvá. Slovu neresť nerozumiem. Neviem, čo to je. Je to chuť na sex? Chuť na víno, kávu, marihuanu alebo masturbáciu? Ak áno, tak celý ľudský život je neresťou.


Jano, ty teraz žiješ v Austrálii, ale keď si bol doma v Bratislave, aký je to pocit byť "verejne známym" (na ulici okolo teba niekto prejde a vie, ako sa voláš, čo robíš, kde žiješ...)?

Jano: Nooo, nie je to až také zlé, pokiaľ nie si niekto ako Brad Pitt,... alebo Koňýk?

Čo ťa zavialo do tak vzdialenej časti Zeme, aký tam je život, asi sa už nehodláš vrátiť späť, čo?

Jano: V podstate máš len pár krajín, kam ľudia z Európy chodia: USA - príliš veľký tlak, Kanada - pekná krajina, ale zima, Anglicko/Írsko - tam chodí každý a po poľsky sa nepotrebujem učiť, no a Austrália? Je tam teplo a všetci o nej vedia len to, že sú tam klokany a ľudia tam chodia dolu hlavou, tak prečo to nevyskúšať, nie?

Neláka ťa, ako viacerých ľudí po takýchto cestách, urobiť nejakú zbierku fotiek, vydať cestopis alebo niečo také? Čo ťa vlastne vo voľnom čase najviac baví?

Jano: Žiaľ nie, väčšinou cestujem po miestnych kluboch a fotky by boli príliš tmavé, hahaha.

Čo ty a hudobné nástroje, ako spevák si ich mal celú dobu po boku, skúšal si niekedy na niečo zabrnkať alebo zabúchať?

Jano: Kedysi dávno ma bracho učil hrať na gitaru podľa nôt... bože, kde to už je...

Kedysi vás vraj inšpirovali DEAD KENNEDYS, čo/kto ťa inšpiruje v súčasnosti?

Marcel: Áno, DEAD KENNEDYS bola jedna zo zásadných kapiel, ktoré mňa /a myslím, že aj môjho brata/ ovplyvnili. A ja som tejto kapele, a hlavne charizme Jella Biafru, hodne vďačný. Samozrejme, takéto príklady a "vzory" sú našťastie v každom období. Čo ma inšpiruje, stále to isté: ľudský silný duch, tvorivosť a schopnosť vrhnúť sa do neznáma. Aj s hlavou.

Jano: To je pravda, bola to skvelá kapela. No a v súčasnosti ma inšpiruje súčasnosť.

Keby si sa ešte raz mal narodiť ako niekto/niečo, žiť niekde/robiť niečo, čo by si si prial?

Jano: Chcel by som byť americkým dolárom, všetci by ma milovali a niektorí by sa pre mňa aj pozabíjali, no nie je to krása?

Marcel: Na to neviem odpovedať, neviem!

A posledná otázka: Ako si mám vysvetliť heslo No future a Punk´s not dead, resp. ako to mám vysvetliť niekomu, kto nemá o punku ani šajnu? Má DP nejaké vlastné heslo alebo motto?

Jano: Ten, kto o tom nemá ani šajnu, to aj tak nepochopí... a naše motto? "Ideme ďalej."Článok & pýtali sa Zuza, Adam, fotky Ivan Džugáň 
Pýtal sa: Zuza & Adam

Tento rozhovor už bol zobrazený 1995 krát!
Späť na rozhovory
Oznámkuj tento rozhovor ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie rozhovoru: 1.96

Pridaj komentár k rozhovoru:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
H+C+X
TEXT:


 #4127 rikArdo   napísal/a 14.06.2012 23:08:48
Michal vieš ako je to u mňa? Čím som starší tým menej chápem veci okolo seba a tým menej chápem ako to okolo mňa funguje, ako fungujem ja sám a netuším ako reagovať na veci okolo mňa..či vôbec reagovať alebo nechať všetko ísť svojou cestou... neviem či si pochopil...ale ja nie
 #4126 michalko   napísal/a 13.06.2012 23:32:50
Naivita je, žiaľ, výsadou mladých ľudí, pretože ešte nepochopili, ako svet funguje, tzn., že čím som starší, tým je jasnejšie, ako to tu funguje, a ako to dopadne, pretože aj keď je to strašné povedať, ale väčšina ľudí to chce, aby to tak bolo, lebo nič pre to nerobí, aby to tak nebolo.

Jano nič v zlom, ale keď som toto prečítal tak mi na um zbehla naša "hlava štátu" ;) žialbohu a niekedy je to aj chvalabohu, že žialbohu.
ZAUJALO NÁS:
Bojujeme, nepropouštíme - ale vláda nás pohřbívá svou nekoncepčností

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
včera 11:41
zintaer: o sto rokov bude ten poškodený vzácnejší :-) >> (novinka)
09.07. 15:38
kočo: V kubíku to bol vtedy brutálny koncert!
7XMXS/LXPXP/SXOXTXE :D viac xiek jak strejdedžakov na slovensku. >> INVIDIOSUS / LITTLE PUPPY PRINCESS 7" (recenzia)

06.07. 22:28
Wrbo: Trochu mi unika pointa tohoto zinu. Resp. ze si autor s tym dal vobec namahu
Ale rozhovor s Dzurom potesil >> Punkheard #2 / 1996 (archív zinov)

11.06. 23:42
adrik: Určite sa nejaký kus nájde >> (novinka)
11.06. 19:17
J.K.: Chystas sa to mat v distre? >> (novinka)
10.06. 17:57
Peter: Díky za to interview z Uragánu! >> SLOBODNÁ EURÓPA - Unavení a zničení 12" (recenzia)
01.06. 16:53
masskillah: hruba banda! >> (novinka)
01.06. 11:39
adrik: A kde sa spomína, že to malo pokračovať v tradícii feministických fanzinov ako Bloody Mary? Šlo tam skôr predstaviť dievčatá, ktoré až tak "nevidieť", ale sú medzi nami, či ich to bav .. >> (novinka)
01.06. 07:43
Oi: Tak premna je toto cisto ze hnoj, no nizatouz. Obal je pekny, matuci, clovek si to poriesi, ocakavanie su, v priestore kde sa v minulosti vydavaly kvalitne dievcenske ziny ako bloody marry... je toto .. >> (novinka)
25.05. 15:36
Eduv syn: miso, postupne. teraz samplujem plastikov a robim cover od kryla :D >> (novinka)

ANKETA:
Má to tu ešte zmysel?

[275/91.67%]
Má!

[13/4.33%]
Ako kedy, je tu aj plno píčovin.

[2/0.67%]
Je mi to jedno, som tu prvý krát.

[10/3.33%]
Nechaj tú mŕtvolu už konečne dôstojne pochovať, aj tak je všetko na facebooku a aktuálnejšie!


PoČet hlasov: 300


(copyleft) 2003 - 2020 adrik punkgen@gmail.com