Pozývame:


So 23.10.2021
Brno @ Sibíř

ADACTA (SK), BLUES FOR THE RED SUN (CZ), LEZOK (CZ), MORKHIMMEL (CZ), MŮRA (CZ), NARCOSA (CZ), SEKEROMLAT (CZ), TUMMO
... ostatné koncerty

Najnovšie fotky:

SAME RIVER TWICE, LAKKA, LÁJE, BAESTIEN (16.10.2021, Brno @ Vegalité)

Najnovší rozhovor:

Bilbo (MARHULE, KÝBEL MAČIEK, MATEJ TÁLE): "Hudba je jedna z vecí, ktoré mám pocit, že by som robiť mal."

Najnovší report:

KAZOSTROJ, AHOJ, DIMENZIA X (14.9.2021, Banská Bystrica @ Kaktus)

Najnovšia recenzia:

SNAGG - Disgust of self recognition MC

Najnovší cestopis:

MEDICATION TIME (Česko + Nemecko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Setkání svobodných duší 2021

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


P.R.S.O.!

Autor: Adrik | Pridané: 3.12.2015 | Počet videní: 2463

Adrik: Zdravím P.R.S.O.!, najprv predstavte vašu kapelu a jej členov, čo znamená P.R.S.O.!, čo robíte mimo kapely, vaše aktivity atď.

Ahoj Adrik, na začiatok by sme sa ti chceli poďakovať za otázky do tohto rozhovoru, vážme si to.
V kapele sme piati; Tike hrá na bicie, Marin a Leon spievajú, Marko na gitare a Zurke na base.
Hráme rýchly hard core s rôznymi hudobnými vplyvmi a s textami venujúcimi sa sociálnej tématike.
Skratka P.R.S.O.! znamená: nasraný z ruských satelitov na obežnej dráhe (po srbsky Popizdeli Ruski Satelit Orbitira), ale nie je v tom žiaden hlbší význam, len nás raz takýto názov napadol a zdal sa nám dobrý.
A čo robíme mimo kapely, niektorí z nás hrajú v iných kapelách a robia koncerty, píšu do fanzinov ... napríklad Tike a Marko, náš bubeník, hrá v niekoľkých cover kapelách (RAMONES, MISFITS, the SPITS, ...), Leon a Zurke hrajú v kapele s názvom PESTARZT, tiež Zurke robí všetky aktivity spojené s kolektívom Alternative youth.

Adrik: Nikdy som nebol v Sombori, čo sa dá vidieť v tomto meste? Ale napíšte krátky scene report z tohto regiónu.

Nič moc sa v Sombore nedeje, mesto vymiera, ale predtým to bolo celkom pekné mesto ...
Mnoho fabrík skrachovalo alebo boli predané, minimum pracovných miest viedlo k zníženiu počtu obyvateľov, takže veľa mladých ľudí opustilo mesto a nič také okrem niekoľkých koncertov so slabšou návštevnosťou sa tu nedeje ...
Ale pokiaľ ide o región, môžeme pekné veci povedať o scéne v Novom Sade (čo je študentské mesto, do ktorého každý rok prichádza mnoho mladých ľudí, a preto tu scéna žije) a tiež Becej má celkom dobrú scénu.
V Sombore môžeš vidieť "celavi trg", kde sa sem tam dá kúpiť aj niečo punkové, ale to je tak všetko.

Adrik: Mali ste mnoho koncertov mimo vašej krajiny. Kde všade ste hrali? Je ľahké alebo ťažké nájsť koncert v Európe pre srbskú kapelu? Žiadne problémy na hraniciach?

Áno, môžeme povedať, že sme mali veľa koncertov mimo Srbsko. Možno aj viac ako v Srbsku ...
Mali sme tri turné, ale hlavne sme navštevujeme po jednom až dvoch koncertoch okolité krajiny (Chorvátsko, Bosna, Maďarsko, Rumunsko).
Môžeme povedať, že sme hrali v: Chorvátsku, Bosne, Rumunsku, Maďarsku, Rakúsku, Slovensku, Česku, Nemecku, Poľsku a Dánsku; dokopy okolo 100 koncertov od 2007, kedy sme začali hrať.
Zurke má mnoho priateľov v zahraničí, pretože organizuje koncerty v Sombore, takže nie je až také ťažké nájsť koncert na turné, ale samozrejme že sme mali aj problémy, ale asi rovnaké ako každá kapela na turné ... Ale je to ťažšie pre kapelu zo Srbska "preraziť" v európskej punk/hc scéne. Nemôžeme si dovoliť kvalitnú aparatúru, samy si vydávať dosky a stratiť príliš veľa peňazí na turné, pretože priemerná mzda v Srbsku je 300 € a len jeden z nás pracuje, ostatní sú študenti alebo nezamestnaní ... Pokiaľ ide o hranice, tak tie nás jebú ... Niekedy nemáme problémy a prejdeme bez jedinej otázky a niekedy čakáme niekoľko hodín ktovie prečo ... áno, hranice nás vážne jebú ...

Adrik: Povedzte nám o vašich nahrávkach a vašich plánoch. Počúva alebo vydáva niekto v Srbsku aj vinylové platne?

Takže naše nahrávky: "Nase vreme / Our time" je naše prvé vinylové vydanie, ale plánujeme vydať split 12" s MINIPAX z Nemecka (máme na to už nahrané songy, na bandcampe ich nájdeš pod názvom "Otpad generacije / Waste of the generation") a možno v "blízkej" budúcnosti by sme nahrali niečo ako nové EP alebo split 7" s niekým, kto vie ... Pokiaľ ide o predchádzajúce veci, tie boli naozaj zlej kvality, napríklad naše prvé demo (ktorého zvuk bol veľmi zlý) z roku 2008 sme vydali ako DIY split s kapelou AGITATOR zo Somboru, neskôr sme nahrali v našom meste celkom dobrý živák a vydali to spolu s Alternative youth (tiež DIY) a použili sme niektoré skladby z prvého dema na nejaké kompilačky ("Cancer is boring" pre AkuPunktura sounds a "I love mosh" pre kompiláciu, ktorá vyšla v Mexiku), takže to je všetko, čo sme s P.R.S.O.! vydali.
Samozrejme, že sú tu ľudia, ktorí počúvajú platne, keď sa mi zničila ihla na gramofóne, myslel som, že novú nezoženiem, ale ale opak bol pravdou a zistil som, koľko ľudí tu počúva platne. Raz do mesiaca sa dokonca organizuje "vinyl market" v Novom Sade, kde sú stále stovky predajcov a kupcov.
Ale je ťažké získať dobré vydania v DIY distribúciách a na týchto trhoch sú ceny prehnané ... Väčšinou si ľudia kupujú nahrávky v zahraničí na festivaloch alebo si počkajú na kapelu, ktorá je na turné a má distro.
Môžem povedať, že je tu niekoľko serióznych milovníkov a zberateľov vinylov.

Adrik: Čo nám poviete o svojich textoch a kto ich píše? Máte tiež text o gay komunite, je v Srbsku silný odpor proti tejto menšine?

Texty majú silnú sociálnu tématiku. Spievame o veciach, ktorým musíme čeliť alebo vidíme okolo seba ako napríklad nacionalizmus, chudoba, homofóbia, skorumpovaní politici ... Texty píšu najviac Marko a Leon, ale Leon pomaly preberá kľúčovú rolu ich písania.
Áno, môžeme povedať, že máme pieseň o gay komunite, pieseň hovorí o homofóbii, ktorá je silná v širokej verejnosti. Všetci máme právo milovať toho, koho chceme ...


Adrik: Téma, ktorej sa nevyhli žiadne média: utečenci. Väčšina z nich uteká cez Srbsko. Ako sa k nim stavia vláda? A obyčajní ľudia? Pomáhajú im aj ľudia z punkovej alebo anarcho komunity?

Veľa z nás videlo titulky v zahraničných novinách, ktoré vraveli "Srbi sú teraz dobrí?" Áno a sme veľmi prekvapení, že naša elita ich neutláča. Konajú možno najlepšie, ako vedia ... aj keď to teraz jednoducho trápi ľudí, že prechádzajú práve cez Srbsko ... Ale boli tu aj situácie, kedy policajti okradli utečencov a verejnosť ich "olúpila" inak (napríklad brali veľa peňazí za malé vzdialenosti a také veci ...) Ale široká verejnosť im nerobí len tieto spomenuté veci ... Dáva im pomoc (jedlo, oblečenie, ...) a pomáhajú s organizáciou na hraniciach alebo v táboroch. Punkáči a ľavicové komunity pomáhali organizovaním benefitov, kde sa zbieralo jedlo, oblečenie a všetko ostatné, čo mohlo ľuďom na hranici pomôcť ... Momentálne ako môžete vidieť v správach je situácia na hraniciach strašná ...

Adrik: Viem, že je neonacizmus v Srbsku dosť rozšérený. Napríklad som dávnejšie videl dokument Vrela krv, ktorý popisoval dobré vzťahy neonacistov s pravoslávnou cirkvou a politikmi. Viete k tejto sračke povedať viac?

Wow, Vrela krv je starší film, ale áno, je to presné. Ale s nepatrnou zmenou v obsadení politiky. Teraz sú v nej ľudia, ktorí v 90-tych rokoch boli vojnovými zločincami vrátane nášho prezidenta alebo premiéra ... Hovoria, že zmenili svoje názory, ale predvádzajú len najhoršiu formu kapitalizmu ... Ťažko pracujúci ľudia často za skoro žiadne peniaze a vysoká miera nezamestnanosti v krajine logicky vedie k posilneniu pravicového krídla ...
Organizácie spomínané vo filme sú už minulosťou, ale je tu zopár nových, napríklad "Srbska Akcija" a ich študentská frakcia "Studentska Akcija" sú viacmenej rovnakí ľudia premiešaní s mladou krvou. Vo Vojvodine nie sú až tak násilní z dôvodu silného antifašistického odporu, ale v Belehrade a v južných častiach Srbska je mnoho pravicových boneheadov a žiadna organizovaná antifa. Nemôžem teraz povedať, že by široká verejnosť bola buď viac naľavo alebo napravo, ale môžeš počuť všetky druhy sračiek od progresívnych až konzervatívnych ľudí ...
V súčasnosti je ťažšie organizovať antifašistické akcie kvôli zvýšeniu policajných hliadok a ich tolerancii k nacizmu ... Je tiež ľahšie sa dostať do väzenia za zbitie nacistu ako naopak (takých príbehov je mnoho ...).
Ale situácia je možno o niečo lepšia ako v 90-tych a prvých rokoch 21. storočia (menej nacistov na uliciach), ale stále tam tie sračky sú.
Golden shower white power.

Adrik: Ako vidíte budúcnosť Srbska? V Európskej únii alebo pod vplyvom Ruska? Chcú ľudia žiť v západnom konzumnom kapitalizme alebo sa im cnie za starými dobrými komunistickými časmi?

Hm ... budúcnosť Srbska ... Môžeme hovoriť o minulosti a cestu von z nej. V 90-tych rokoch sme si všetci mysleli, že sme boli pod tvrdou komunistickou diktatúrou, ale ak ju analyzujeme dnes, je zrejmé, že to bol národný socializmus ... A väčšina združení a populácie po rozpade silno bojovala proti nej a vykrikovali "červení banditi" a v populácii tak rástli silné protikomunisitické myšlienky až sme sa dočkali "demokratickej" zmeny v roku 2000, kde sa "temný stredovek" skončil, aj keď mnohí mysleli, že bude trvať večne, a mali sme vykročiť obrovskými krokmi k prosperite ... Ale nespravili sme to, mali sme silnú libertariánsku nacionalistickú vládu a história sa začala opakovať (ako za druhej svetovej vojny, kedy sa z nacistov stávali vojnoví hrdinovia a obete červeného teroru). Otvorenie trhu prinieslo aj zatvorenie tovární a ľudia prišli o prácu a teraz máme najvyšiu nezamestnanosť ako kedykoľvek predtým a náš súčasný prezident a premiér sú neslávne známi z 90-tych rokov, oni sú "ex nacionalisti" s "európskymi hodnotami". Ja osobne EÚ nemám rád a nechcem byť súčasťou ich krutej politiky (čítaj "kapitalistická politika") voči Blízkemu východu a voči ľuďom všeobecne. Môžete vidieť, čo spravila s Gréckom, Bulharskom, Rumunskom, Chorvátskom a tiež Slovenskom ...
Jediná dobrá vec na vstupe Srbska do EÚ by bolo, že by sme mohli ísť pracovať do Nemecka, Anglicka, Francúzska legálne a mohli by sme cestovať do niektorých častí sveta bez pasu. Ďalej tu bude len väčšia nezamestnanosť a nešťastia ... Neexistuje žiadna iná politická alternatíva a ľudia sú tvrdo apatickí nechať vládnucu elitu ojebávať nás zase a zase a zase dookola a žiť v policajnom štáte a môžete sa naozaj ľahko dostať do väzenia za vyjadrenie svojho názoru proti režimu, cenzúra je naozaj silná v TV a rádiu ... Takže vidíte, že to tu nie je dobré, ale dúfame, že raz bude v Srbsku lepšie :)
Pokiaľ ide o ľudí, máme tu veľa pro rusky orientovaných ľudí, ale tiež veľa pro EÚ ľudí, všetci sú liberáli bez chrbtice, ktorí menia strany podľa toho, kde toho koľko vyťažia, niektorým chýba starý dobrý komunizmus, ale nevidím v tom nič vážnejšie ako len predstavovanie si ich "perfektného" sveta, ale v skutočnosti sú ich postoje v liberálnej ekonomike menené zo dňa na deň ... Staré časy mali dobré aj zlé momenty, lepšie to bolo akurát so zamestnanosťou, vzdelaním, kultúrou a technologickou prosperitou.

Adrik: A ešte jedna politická sračka: Patrí Kosovo Srbsku alebo nie?

Povedal by som, že to nie je Srbsko ... Je to výsledkom politiky 90-tych a prvých rokov. Mohla to byť dobrá krajina, ale minulosť jej to nedopriala, takže to je už jedno. Verím, že by nemali existovať žiadne hranice ani národy.

Adrik: Písali ste niečo aj o robení fanzinov. Vychádzajú u vás ešte nejaké? Alebo máte nejaký pravidelne aktualizovaný web alebo blog o srbskej scéne, koncertoch a akciách?

Čo sa týka zinov, máme nejaké web stránky, napríklad Princip, Get on the stage alebo Helly chery a web magazín nazvaný Nocturne, ktorý je naozaj dobrý. Čo sa týka tlačených zinov, ja a môj priateľ (spevák z PESTARZT) sme robili a čas od času stále pred koncertami robíme mini zin, v ktorom sú rozhovory s kapelami, ktoré hrajú v Sombori a tiež do neho píšeme stĺpčeky, volá sa Alternatiwe zine a doteraz sme urobili 14 čísel. Ale fakt neviem, či sú tu aj nejaké iné tlačené fanziny, ale spomínam si na zin DIstorzija krika, ktorý robila jedna crusterka z Krusevaca ...

Adrik: Nakoniec prosím odporúčte dobré srbské knihy, autorov alebo knihy (môžu byť aj zo susedných štátov).

Nie som knihomoľ, takže ti s tým nepomôžem ... Čo sa filmov týka, je to iná vec, máme veľa dobrých filmov a menej zlých (z môjho pohľadu), takže si vyberte hocičo balkánske. Je tu malá šanca, že narazíte na zlý film, ak sa k nejakému dostanete :)

Adrik: Vďaka za váš čas. Chcete ešte niečo dodať na záver?

Dostal si ma politickými otázkami a rád by som niektoré z nich prediskutoval osobne a vysvetlil ich viac do hĺbky, takže ak máte nejaké doplňujúce otázky, sem s nimi! :)

mccosavi@gmail.com
prsohcxso.bandcamp.com

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: 6+X+S

Správa:

#6590 Balki napí­sal/a: 16.12.2015 15:22:21

Policajti okradli utecencov .. ale no, zasa neprehanajme.

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

19.10. 09:22 Mišo Štich:


Dobrý názov, NERVY. Tak sa volala kapela v ktorej kedysi hral Maťo Ďurinda, Andrej Šeban, či Marián Greksa...
(novinka)

20.09. 19:21 kočo:


dík za pekné slová aj za pozvání! Len ešte treba spomenúť Tánine jedlo - to bol headliner večera!
14.9.2021 KAZOSTROJ, AHOJ, DIMENZIA X Banská Bystrica @ Kaktus (report)

14.09. 08:19 Elramon:


"covery zásadných punkrockových kapiel s novými textami, ktoré často predbehnú i originál" fakt? no menuj aspon dve
(novinka)

07.09. 10:11 fero:


Ďakujem Kočo za report.
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)

28.08. 08:53 Wrbo:


To heavy metal ma nieco proti mne :-)
14.8.2021 ČAKAN, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI, YEARSBELOW, SAMORAST, FAJRONT, SISTEM ERORR Veľký Šariš @ Marakaňa (report)

26.08. 09:25 Balki:


Ja nemozem pochopit, co mas proti heavy metalu :D
14.8.2021 ČAKAN, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI, YEARSBELOW, SAMORAST, FAJRONT, SISTEM ERORR Veľký Šariš @ Marakaňa (report)

23.08. 10:05 BoP:


Ahojte, koupim vinyly od Blood Brothers: Burn piano Island Burn and Crimes
DIKES
(guestbook)

19.08. 13:34 masskillah:


parádny report bro)
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)

17.08. 11:18 fog:


fajny report brasko. ja ze cez vikend daco naklepem, ale nestihacka. tak uz vybaveno. tiptop
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)

16.08. 16:06 Rado:


Stal ten gulas aspon za to? :D Inak tam hore maju aj celkom solidne ceny za pivko, alebo hociaky napoj ak si chcete dat. Vstupy chapem, vsak dajak sa na cestaky aspon musi vyzbierat, ale kde predavaju ..
25.7.2021 HEVER, OTRAS, BOOST Košice @ U Koňa (report)