PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:

Ne 2.2.2020

UK SUBS (UK), TVOI POSTOI (SK)

Košice, Collosseum

... ostatné koncerty

NOVINKA V DISTRE:

DAVOVÁ PSYCHÓZA - EMANCIPÁCIA (PHR)
16.00 €

NAJNOVŠIE FOTKY:
NABOSOPOSKLE, DISTAX, CRIPPLED FOX, SEDEM MINÚT STRACHU (10.1.2020, Spišská Nová Ves)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Muco (SANGRE DE CRISTO, SIGNA SINISTRA, KACZYNSKI, LAKKA)

NAJNOVŠÍ REPORT:
Nö fest (23.11.2019, Trangoška)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
PIVNICA - Fragmenty 12"

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Setkání svobodných duší 2019

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Biosfere #5 / 2004

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
OI POLLOI - We dont need them

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Čili z TV Paprika


Rozhovor WILDERNESS: "NEMRZÍ MA AK NIEKTO OČAKÁVAL OD ROZHOVORU OSVEDČENÉ KLIŠÉ O PUNKOVOM ODBOJI A TÝM SME HO SKLAMALI..."
Adrik: Zdravím divochov z Trnavy. Na začiatok sa predstavte, kto ste, kedy a prečo ste začali hrať.

Ľubo: Sme výrazno nevýrazný mladý ľudia poznačení životom v avangardno absurdnej Trnave, kde dýchame jéj prózu geniálno bláznivých spoluobčanov a sme nútený počúvať lacný punk poéziu nášho malého ríma...

Denis - spev, gitara
Martin - gitara
Ľubo - basa
Tomaš - bicie

Adrik: Osobne sa mi veľmi páči Váš mix starého punku, undergroundu a angažovaných textov, pri ktorých treba rozmýšľať. Koho napadla takáto zaujímavá kombinácia?

Denis: Podľa mňa to išlo viac menej prirodzene. Mám pocit, že nad tým ako tieto prvky skombinovať sme sa príliš nezamýšľali. Už od začiatku sme to brali, že takto nejak by asi mal punk vypadať, tak ho tak aj budeme hrať. Ale prístup k tvorbe určite velmi ovplyvnilo prostredie, v ktorom sme vyrastali a z ktorého sme čerpali inšpiráciu. Mám na mysli Trnavu, v ktorej nevieš, aká absurdnosť ťa stretne pri najbližšej zastávke na pive. Keď sa tie rôzne podivné príhody skombinujú so snahou povedať luďom niečo naliehavejšie, vzíde z toho niečo ako the WILDERNESS.

Martin: No to išlo samo, veď skús na starej ohranej gitare s prehrdzavenými strunami a na starom basovom combe Regent zahrať niečo nové, ak do toho comba bol naraz zapojený ešte mikrofón a v niektorých prípadoch aj basa, čo sa spojuje s neopakovateľným akustickým zážitkom spríjemňovaním chrčaním a nepretržite znejúcej spätnej väzby. Ja sa osobne divým že tam nejaká kombinácia vôbec vznikla.

Tomáš: Vzhľadom na to, že som neni vo WILDERNESS od začiatku, tak neviem, aký bol pôvodný zámer, ale momentálne je to taký mix. Zmeska nápadov, ktoré do toho každý z nás vnáša, ako ich potom navzájom tvarujeme alebo rozhadzujeme medzi ľudí na koncerte... Samo o sebe je to veľmi inšpirujúce.

Ľubo: Ach tie začiatky...

Adrik: Poďme najprv k muzike. Ja tam počujem hodne starých kapiel. Odkiaľ čerpáte inšpiráciu? Máte radi aj starý underground 60-tych a 70-tych rokov?

Denis: Neviem jak Tomáš, lebo ten sa pohybuje v kruhoch oproti ktorým mi vypadáme jak mainstreamová sračička, ale myslím že najväčší vplyv mali na našu tvorbu dve kapely, ktoré v našich muzikantských životoch spôsobili asi najväčšiu revolúciu. Prví boli BEATLES a druhí SEX PISTOLS. Myslím, že dobrá kombinácia. Mňa osobne berú ešte také protipóly jak LED ZEPPELIN a VELVET UNDERGROUND alebo PINK FLOYD a the RAMONES. Tých punkových kapiel je veľa. Nemá cenu ich vymenovávať všetky.

Martin: Inšpirácii je mnoho. Prvé boli určite tie dve zmienené vyššie, ktoré majú čo dočinenia aj dnes. Ja si pamätám na dobu, keď mi otec púšťal PINK FLOYD, čo mi nič nehovorilo a vôbec sa mi nepáčilo, čo sa časom zmenilo. Začala sa mi páčit NIRVANA a už to išlo rad radom a neprestalo dodnes. To je k tej hudobnej inšpirácii. Potom je tu inšpirácia, ktorá je spojená zo životom a spôsobom jeho žitia, čo sa odráža aj na textoch. Treba spievať o tom, o čom je kapela presvedčená a žije to aj mimo koncertov.

Tomáš: Možno Mitch Mitchell. Ináč pre mňa bolo asi takou tou revolúciou objavenie kapiel ako AGATHOCLES alebo ROT. Ale niečo vo mne zanecháva každá hudba, ktorá ma dokáže niečím zaujať. A život ako taký.

Ľubo: ked sa nad tým zamyslím ja, otázka inšpirácie sa aspoň podľa mňa k nám nehodí... Skôr by som povedal, že sa jednoducho utiekame k utopickým veciam a snovej realite a ten impulz prečo tam utekáme prichádza k nám z nášho vnútra, pretože silno až bolestne cítime, že nekonáme nič správne a pri porovnávaní so skazenou spoločnosťou vidíme, že sme ešte horší než najposlednejší z posledných... Naša tvorba je len žalostný výkrik nad nami všetkými, pretože nič iné než panicky kričať už v tejto situácií ani nevieme.

Adrik: V roku 2011 ste vydali album, minulý rok iba singel, takže tento rok chystáte opäť album? Napíšte nám niečo o ňom.

Tomáš: Album sa chystá, ale to je asi tak všetko...

Denis: Album bude hotový niekedy v septembri 2013, keď vyrazíme na turné s kamarátmi zo SHADOW OF TELEVISION. V čase ked píšeme tento rozhovor je nahraná zatiaľ basa, jedna gitara a bicie.
Album bude konceptuálny, skladby poprepájané a jeho myšlienka rozvíjaná až po záverečné "rozuzlenie". Bude sa trochu niesť v duchu posledného singlu, ale nebude tak extrémne pochmúrny. Mal by sa zaoberať vnútornými konfliktmi, vyrovnávaním sa so skutočnosťou, ktorá je v rozpore s tým, čomu človek verí a čo by chcel nasledovať, pričom niekedy zistí, že najväčšou prekážkou na jeho ceste si je on sám a jeho obviňovanie spoločnosti a iných faktorov v jeho živote z toho, že mu stoja v ceste je snaha vyhnúť sa zrkadlu, ktoré by musel opluť, keby sa do neho poriadne pozrel.
Celé to viacmenej pramení z osobnej skúsenosti so sebou aj s druhými. Človek by ani nepovedal, jakí sme si v našej náchylnosti k úchylárnám a zlobe podobní... Koneckoncov máme ale pocit, že to najdôležitejšie na tom albume není našou zásluhou.

Adrik: Prečo nespievate o ožieraní sa a kurvách na mejdanoch po koncertoch ako väčšina kapiel, ktoré hrajú podobnú muziku? Vaše texty by mi sadli k nejakej hlučnejšej kapele. Hráte ale väčšinou s punkovými a rocknrollovými kapelami, nemáte pocit, že veľa tých kapiel vzniklo nie kvôli nejakému zdeleniu, ale aby sa mohli po koncerte opiť, poprípade zbaliť nejaké dievčatá?

Denis: Na pesničky o chlaste a ľahkých devách sú tu iné kapely. My by sme to asi nevedeli robiť ani keby sme chceli. Keď máš pripravený hudobný podklad, s ktorým si si dal aspoň trochu nejakej tvorivej námahy, je ťažké (teda z môjho hľadiska) zpŕzniť ho nejakým tupým rozplývaním nad našimi slabosťami. Ísť s kožou na trh je prínosnejšie. Možno človek tým trochu riskuje, pretože časom môže prehodnotiť niečo z toho, čo na ten trh vypľul, ale práve to ho núti sa stavať stále zodpovednejšie k tomu čo vypustí. Mnoho krát sme boli kapela, ktorá o chlaste a kurvách ani nemusela spievať pretože to predviedla rovno na pódiu. Narobili sme si tým občas nejaké problémy a ani na seba sme neboli veľa krát obzvlášť hrdí.

Martin: Ide o to, ako "hlučne" si tú kapelu sám pustí? A v tom o tých ľahkých ženách ti musím protirečit, veď hrávame na koncertoch Pretty woman :). A to, že nejaká kapela je založená za účelom mat zadara vstup, chlast a baby to nieje nič nové. Ale v konečnom dôsledku máme všetkého tak akurát, netreba o tom spievať, ten kto bol a videl mu stačilo, keby o tom ešte spievame, to už by nemalo s umenim nič spoločné ...

Tomáš: Stači sa na nejakom koncerte v Trnave neožrať a zistíš, že pank môže byť niekedy "pekne" lacný.

Ľubo: Prečo nespievame o chlaste a kurvách? Mňa osobne chlast obmedzuje, ak nie priam likviduje moju osobnú integritu. To mám teraz ešte skladať oslavné songy jak sa z toho chlastu zbláznim a že som z toho šťastný? Nebudem predsa klamať sám seba.

Adrik: Takže Trnava. Ako to tam žije v poslednej dobe? Kapely? Koncerty? Prečo v nej môže byť punk pekne lacný?

Tomáš: Trnava je asi najnudnejšie mesto na svete, takže nič moc. Občas aj trochu zahrmí, akože na lepšie časy, ale potom sa to aj tak všetko ukľudní, takže kapely a koncerty (až na zopár výnimiek) treba hľadať mimo Trnavy. A lacný pank? To keď sa z dobrej myšlienky stane obyčajný brak. Na druhú stranu môže byť pank lacný práve preto, že to podstatné aj tak nikde nekúpiš. Na rozdiel od toho, koľko sa dá minúť napríklad za výzor alebo platne..

Denis: No rád by som povedal že reči o Trnave, v ktorej to zakapáva sú somariny. Nejaké také somariny o Trnave máte napísané aj v jednej z vašich sekcií na stránke. Tento rok Trnava trochu stagnovala. To je pravda. Tých skutočných kapiel, ktoré tu sú je možno iba nejakých osem. Ale každá jedna stojí za to a ver mi, že to tu vobec nezakapáva. Dokonca tu boli aj podnety na nakrútenie dokumentu o TT undergrounde (v niektorých prípadoch možno nedobrovoľnom undergrounde, ale stále sem patriacich) pretože to fakt za spracovanie stojí. Zatiaľ to nevyšlo z rôznych príčin, chvíľu som sa ľuďom vyhrážal, že to urobím ja, chvíľu sa do toho chystali pustiť iní ľudia, ale verím, že sa to raz nejako podarí. Trnava je zaujímavé mesto. Štát v štáte. Tu do hocičoho sa pustíš, má to osobitý, nenapodobitelný náboj a atmosféru, keď sa darí. Len po tomto divnom roku je treba to trochu nakopnút. Nevim. Možno sa to podarí nám s novým albumom... Na lacný pank je odborník Tomáš.

Adrik: Na bandzone máte ako zdroje uvedené stránky ako mustwatch.cz, dolezite.sk alebo knihu "Totalitní světovláda" od Martina Herzána. Čerpáte z týchto serverov a knihy aj námety na texty? Pre mnohých ľudí to sú len vymyslené konšpiračné teórie ..

Denis: Na tých serveroch sa dá nájsť lepší program ako napr. na History chanel, kde sa dokážu hodinu zaoberať jedným slovíčkom z Biblie, ktoré si ešte k tomu zle preložili. Samozrejme že sú to všetko iba teórie a nás ako kapelu nezaujímajú tak ako nás zaujímali, keď sme mali 16 rokov a počuli prvý krát o slobodomurároch. Koniec koncov ak nie si schopný filtrovať informácie, je úplne jedno či ti zaprasí mozog tisíc obrázkov oka v pyramíde z nejakého konšpiračného dokumentu plného "šokujúcich odhalení" alebo správy CNN. Tak či onak skončíš dezinformovaný alebo v horšom prípade paranoidný. A ver mi, že niektorí z nás poznajú jeden aj druhý stav.
Texty ovplyvňuje hlavne náš koncept nazerania na realitu, v ktorom či už literatúra, ktorej v našej kapele koluje veľa, alebo iné zdroje informácií vystupujú v roli sekundantov.

Ľubo: Ja by som len dodal, že mi pripadá nezmyselné a absurdné stavať sa ku konšpiráciám ako k druhu odboja voči skrytým neprávostiam a klamstvám sveta, ktoré vidia všetky ostatné média ako propagandu, lebo nehovoria pravdu takú aká je. Pretože, ak by aj tie teórie, ktoré hlásajú nazvime ich konšpiračné média ako MUSTWATCH.CZ alebo DOLEZITE.SK boli aj pravdivé, o čom by vlastne vypovedali? Nevypovedajú náhodou o tom, že na Zemi sme my ľudia náchylní k zlu a sme ochotní v sebe zaprieť ľudskosť len kvôli materiálnemu zabezpečeniu alebo bohatstvu či rôznym iným druhom úspechu vo forme uznania druhých, triedneho vyvyšovania - elitárstva ...? Ja nepotrebujem čítať konšpiračné teórie nato, aby som zistil, že v našej spoločnosti existuje zlo, veď to predsa vieme všetci... vidím že môj sused kradne, vidím že náš pán minister klame, vidím že každý deň klamem aj ja známych, priateľov, rodičov... Taktiež sa pýtam, naozaj záleží či dvojičky v New Yorku zhodili teroristi, George Bush, Kukluxklan, tajná sionistická organizácia alebo sicílska mafia? Nech by to vykonal ktokoľvek, ten skutok by to nijako nespravilo ani horším ani lepším, jednoducho sa stal... Celý svet vnímam ako miesto, kde je nedostatok porozumenia a toho najväčšieho klišé, ktorého sme nikto nikdy sami neni schopný Lásky...

Adrik: Tak ale stále dávate odkazy na svoju stránku o revolúciach alebo o odvolaní nášho hyperaktívneho prezidenta. Jedna česká kapela mala LP s názvom "Fuck the system .. a co dál?", existuje vôbec na túto otázku odpoveď alebo to na svete bude stále rovnaké podanní - feudáli?

Denis: Skutočnosť je taká, že každý má viac plnú hubu rečí než činov a nie je čistý. Politik má plnú hubu rečí, robotník má plnú hubu rečí, konšpiračný teoretik, aktivista... aj ja mám viac rečí ako činov a nejsom o nič čistejší ako ktorýkolvek z vládcov tejto krajiny. Ani telom, ani dušou... Som si istý, že vždy budú vzťahy medzi ľuďmi povahového charakteru: poddaný - feudál.
Je to zložitá otázka pretože tento vzťah nemusí byť nutne nesprávny. Závisí to od toho, ako je tento vzťah vyladený a ako jeho vyladenie rezonuje v jednej aj druhej strane. Či v ňom vyvoláva spokojnosť alebo nespokojnosť. Vzťah: poddaný - feudál nefunguje len v ekonomickej, triednej a politickej sfére, ale aj medzi obyčajnými ľudmi v šenku alebo bezdomovcami, narkomanmi, alkoholikmi, rodine, subkultúrami... Tento boj je väčšinou výsledkom snahy dosiahnuť buď pocit rovnosti (u poddaných) alebo pocit nadradenosti (zväčša u feudálov), a to kto je kedy a ako spokojný, závisí od definovania toho čo je rovnosť a čo je nadradenosť. A tie definície sa pri väčšom počte jednotlivcov a individualít budú líšiť. Nakoniec ten kto chce bojovať bude vždy bojovať aj keby bolo všetko (minimálne podľa jeho predstáv) naporiadku. Tu sa dá súhlasiť s Ľubom a dodať, že je od veci zasvätiť život boju za zmenu podoby prejavu zlých pohnútok, ktorým ak sa zabráni prejaviť sa vo vzťahu poddaný - feudál, prejavia sa niekde inde. Otázka by mala znieť správne - nesprávne? Kompetentný - nekompetentný?
Myslím si ale že otrockú formu tohto vzťahu lieči iba oprava samého seba ako jednoho z chorých koliesok tohto chorého stroja, ktoré môže apelovať na chorý motor iba ak samo vyzdravie a tým naruší žiadaný chod chorej mašinérie.

Ľubo: Pekná otázka... Bude to na svete stále rovnaké: podaní - feudáli? Najviac ma baví pozerať na podanných, ktorí sú presvedčení, že sú feudálmi a pritom ich pudy, napríklad k spomínaným peniazom, elitárstvu a moci dávno spravili otrokmi ako málokoho. Ja som bol dlho poddaní napríklad k pôžitkárstvu a bezcitnému flirtovaniu a teraz som poddaní k robeniu, lepšie povedané k snaženiu sa robiť dobré veci. Čiže človek je poddaní, respektíve slúži dobrým veciam alebo slúži zlým veciam, nikto sa logicky nemôže stavať do úlohy "Pána Zla alebo Pána Dobra", takže žiadny človek na planéte nikdy nemohol a ani nemôže byť feudálom môže len, a to sa opakujem, slúžiť dobrým alebo zlým veciam... Svet skrátka nefunguje tak zložito a presne predstavu ešte zložitejšieho sveta dopĺňaju konšpirácie, ktoré mám rád práve preto, lebo keď už sa moc upínam na nejakú spoločenskú požiadavku a začínam jej veriť, príde ako rana z čistého neba nejaká šokujúca konšpiračná teória, ktorá ti povie, že nemáš ničomu veriť a môj vnútorný hlas mi povie, že nemám ničomu teda veriť a vonkoncom nie samotnej šialenej konšpirácii, ale veriť len sebe a svojmu svedomiu, Takže vešiame na našu stránku tie aj mimo iné konšpirácie najmä pre "rozvírenie hladiny"... Čiže kebyže to mám celé zhrnúť do jediného posolstva... Rozbiť tými všetkými možnosťami informáciami aj konšpiráciami veškerú svoju pevne zabudovanú a zaradenú predstavu o svete, celú ju zbúrať a začať od nuly, kde svet by sme mali svet začať poznávať po najednoduchších veciach, po ovocí čo je dobré a zlé a rozoznávať to len svojím svedomím... Neni to tak trochu punkový postoj ?

Adrik: Viac krát v novinkách spomínate esej "Mŕtva revolúcia" alebo romány "V tieni mafie" a "Nepriateľ štátu". Kto je autorom týchto vecí? Výjdu niekedy aj knižne? Sú to len fikcie postavené na reálnych udalostiach alebo autorove návrhy a rady ako sa zmeniť svet k lepšiemu?

Denis: Autorom pripravovanej eseje (aj keď stále neviem, či je esej to správne slovo) "Mŕtva revolúcia" som ja. Určite to nie je návod na to, ako zmeniť svet k lepšiemu, pretože keby existoval taký návod, ktorý by fungoval aj v praxi realizovanej čisto ľudskými zdrojmi, dávno by tu bol, spísaný niektorou z predošlých civilizácií, ktoré na tieto otázky boli citlivejšie a boli v nich viac za jedno než je tá naša, ktorá ich zaprasila svojím kaviarenským intelektualizmom. V eseji ide o subjektívny pohľad na objektívnu problematiku, ktorý ak niekto chce, môže prijať za svoj alebo ho odvrhnúť. Hlavným cieľom však je priviesť človeka k problematike, ktorou sa v eseji zaoberám a nechať ho nad ňou rozmýšlať.
Myslím si, že časy plné nihilizmu v punku by mali už načisto páliť do riti spolu s preafektovaným aktivizmom. Myslím, že je čas začať riešiť otázku, prečo má vôbec cenu niečo riešiť. Myslím že je čas riešiť otázky, ktoré nám predtým bolo väčšinou trápne riešiť. Po koncertoch a krčmách nechodia len ľudia, ktorí sa chcú opájať jedmi a počuť od kapely schválenie alebo ospravedlnenie ich postoja. Chodia tam aj ľudia, ktorí chcú počuť dôvody prečo sa nad sebou zamyslieť. Nechodia tam len ľudia, ktorí chcú počuť napr. anticirkevné heslá podporené zrýmovaným zoznamom zločinov z minulosti. Chodia tam aj ľudia ktorý chcú počuť dôvody prečo si udržať vieru pretože majú pocit, že veriť je správne. Celé sa to točí okolo otázky: Aká je pravda o mne o iných o svete, o pôvode, o cieli, kam idem a načo...?
Niekto tieto otázky zas totálne utopí v aktivisme, ktorý nepozná mieru ani jasný, nemenný smer.
Vieš, punk ako životná filozofia je dosť protirečivý. Vo svojej podstate je absurdný, a práve táto absurdnosť je pre mňa kľúčom, ktorý umožňuje dosadzovať za neho čokoľvek, čo považujem za dôležité bez ohľadu na to, čo si poslucháč predstavuje pod pojmom punk. A podobný prístup je zvolený aj v spomínanej eseji.

Adrik: Načala sa tu už najcitlivejšia téma v punku, tak poďme na ňu: viera a punk a vy. Nebol punk od začiatku antiautoritársky alebo to sa to nijako nevylučuje? Alebo opäť ide iba o vlastné vysvetlenie pojmu punk? Je možné, že v roku 2013 niekto neverí v evolúciu?

Tomáš: Viera - tu a teraz. Pretože to, čo bolo bolo, a to čo bude možno nebude... Ináč verím v skúsenosti, plus a mínus a rôzne iné blbosti. A nemyslím si, že by sa to nejako vylučovalo, pre mňa je to o tom, ako prežiť svoj život a punk do toho patrí :)
Evolúcia - z pohľadu bežného smrteľníka môže byť rovnako pochybná ako stvoriteľ, lenže človek sa potrebuje o niečo oprieť, aby sa nepotácal prázdnotou. Netvrdil by som, že v evolúciu neverím, určite mnohé dokazuje, ale o niektorých veciach sa môžme len dohadovať.

Ľubo: Je rozdiel veriť v Evolúciu a Darwinismus... Evolúcia je biologický fakt, neveriť vo vývoj je naozaj podľa mňa blbosť, ale poskladať na základe evolúcie zložitú mozaiku histórie vývoja celej planéty v tom, že to celé poháňala náhoda (Darwinismus) si podľa mňa vyžaduje väčšiu vieru než inteligentný plán (vo svete známejšie ako "inteligent design"), kto chce a je šokovaný z môjho presvedčenia, že nepochádzam z opice, nech si o tom čo to prečíta, nemám teraz na mysli biblický kreacionizmus, ale vedeckú teóriu Inteligentného dizajnu, ktorá nie je spiatá so žiadnou filozofiou alebo náboženstvom, no napriek tomu vysvetľuje mnohé veci. A rozporuplný antiautoritatívny punk? Dovolí si niekdo podať vôbec jeho definíciu? Ja si ho príjmam ako postoj bez šablóny, kde môžeš veci robiť ako chceš bez toho aby niekto mohol očákával konkrétny výsledok... dúfam že môj postoj a moja muzika nenapĺňa nikoho predstavy a nezapadá do nijakej šablóny potom si sám pre seba môžem povedať, že to robím punkovo, a keď na mňa občas zareve niekto, že to neni punk, tak potom to, čo robím musí byť punk v jeho najčistejšej podobe... No a viera? Tak ako dýcham a viem, že som, tak verím a som veriaci človek, aj keď v mnohých príkladoch to tak vypadať nemusí a viem, že som neni najlepším príkladom pre nikoho... Rozoberať relevantnosť mojej viery je naozaj tažká vec, kto chce nech sa radšej osobne stretneme kdesi na koncerte pretože na takéto veci veľakrát nestačí ani kniha.

Denis: Ak sa postavíš k akémukoľvek prejavu a názoru podanému prostredníctvom nástroja označeného za PUNK ako k niečomu čo sa s PUNKOM vylučuje alebo nieje podľa tvojich predstáv PUNK, automaticky, či chceš alebo nie, sa stávaš dogmatikom. A byť dogmatický je úplne v poriadku. Takto sú primárne zákony fungovania ľudskej mysle (a pospolitých myslí) nastavené a toto sú veci, ktoré nie sú v našich rukách, my sme ich tak nenastavili a nijako s nimi nepohneme, pretože sú mimo náš dosah a schopnosti. Od veci je tváriť sa, že neuznávaš žiadne dogmy. Predstava o živote bez dogiem je nezrealizovateľná, pretože je v jadre protirečivá. Raziť teóriu ŽIADNE DOGMY znamená raziť teóriu jednej dogmy. A už len to vylučuje predstavu o reálnom živote bez dogiem. Nehovoriac o tom, aká je tá predstava totálne nepraktická a v rozpore s každodennou praxou v bežnom živote. S tým nevybabreš.
Antiautoritárstvo je na mieste, ak ťa niekto bezdôvodne vyhodí z práce, ak ti niekto sústavne narušuje životný priestor, ak niekto využíva svoju moc k tomu, aby ťa zničil, podmanil si tvoju myseľ, zotročil teba a tvojich ľudí len preto, aby jeho životná úroveň a ego stúpli priamoúmerne s tvojim ponížením. Je od veci v takých prípadoch mlčať a zmieriť sa s každým kopancom, ktorý si nezaslúžiš. Podávať však sústavné antiautoritárstvo ako prostriedok k úplnemu oslobodeniu ducha, mysle a spoločnosti je egoizmus a opičárna, ktorej zdrojom je za istých okolností vrodená vlastnosť ľudskej bytosti búriť sa aj v prípadoch, kedy to nedáva zmysel a nikam to nevedie. Nanajvýš je to iba príjemné. A človeku JE príjemné vidieť sa ako nejaký rebel bez príčiny. A to je aj dôvod, prečo človek skoro vždy zvádza taký boj s vierou.
Evolúcia, darwinismus, kreacionizmus, teória inteligentného dizajnu, panspermické polemiky atď... sú hračky pre myseľ, dôležité otázky o tom ako to vyzeralo na začiatku, či to vôbec nejako vyzeralo na začiatku a pod., ale jednoznačná, nespochybnitelná odpoveď na toto všetko ti aj tak neprinesie viacmenej nič, pretože rovnako ako neexistencia, tak aj existencia Boha ti nijako nezaručí že tvoj život má skutočne význam a neukáže ti, či má v konečnom dôsledku cenu sa ráno znovu zobudiť do sveta, v ktorom sa ti život ľahko zkurví v jednej sekunde alebo v ktorom ho v jednej sekunde môžeš ľahko zkurviť niekomu ty. Do sveta, v ktorom nech robíš čo robíš, veríš čomu veríš, pomáhaš, vraždíš, miluješ, znásilňuješ, modlíš sa, rúhaš sa a ja ešte neviem čo, nakoniec skončíš nehybný v tej istej zemi s kostrami ľudí, ktorí boli možno tisíckrát horší či tisíckrát lepší ako ty a aj tak dopadli rovnako a dopadnú tak aj tí, ktorým si pomáhal alebo možno aj zachránil život. Jednoducho všetko bolo len spríjemnenie si dlhej chvíle v čakárni na smrť, na ktorú si bol odsúdený narodením, nezávisle od tvojich činov, či už Boh existuje alebo nie... Takže o evolúcii alebo iných teóriach, ktoré nadŕžajú alebo nenadŕžajú Bohu to vôbec nie je, a to o čom to je nepatrí a ani sa nezmestí do internetového rozhovoru s punkovou kapelou (zatiaľ).
Ja v Boha verím a viem veľmi dobre prečo verím a viem aj veľmi dobre prečo neuznať Boha je šialenstvo. A nikdy mi to žiadny hipík, intelektuál ani ezoterik nevyvráti, pretože mi to natrvalo nevyvrátili ani keď som sa sám snažil byť hipík, intelektuál a ezoterik. A v tých časoch som z huby vypustil niektoré z najtrapnejších a najpomýlenejších pičovín môjho krátkeho života.
Stačí rozmýšlat.

Adrik: Propagujete trnavské nezávislé rádio Bunker, v ktorom ste dokonca aj vystupovali. O čo ide?

Ľubo: Ide v prvom rade o nezávislé občianske združenie Godot ( www.godot.sk), ktoré povstalo z ničoho, v lepšom prípade z prachu a špiny trnavského undergroundu, ktoré založilo pár odvážlivcov z Trnavy za vlastné prostriedky len preto, že im nestačilo filozofovať pri pive o miestnych trnavských problémoch ako je napríklad spravovanie financií v našom meste ako zle sa prerozdeľujú finančné dotácie mesta na nesprávne projekty a vôbec všeobecne problémy ako nie sú podporovaní ľudia spoločnosťou, ktorí majú túžbu urobiť ten kúsok zeme lepším miestom pre život... Rozpisovať čo všetko Godot pre Trnavu robí by bolo naozaj náročné, pretože má rozbehnutých veľa projektov, preto by som naozaj odporučil navštíviť ich oficiálnu stránku... veľká vďaka zakladatelovi OZ GODOT, ktorého súčasťou je aj rádio Bunker, Jožkovi Lužákovi za jeho mravenčiu robotu, ktorá si vyžaduje enormné množstvo trpezlivosti a veľa súkromného času.

Denis: Jožkovi sa podarilo jeho ideu rádia zrealizovať takmer dokonalo. Ide o propagáciu undergroundovej scény, umenia, ktoré musí spĺňať jedinú podmienku a tou je výpovedná hodnota a celkovo záležitostí, ktoré samozrejme v mainstreame nemôžu a vlastne ani nechcú dostať priestor. Toto všetko sa realizuje prostredníctvom živých aj neživých vysielaní a vstupov zaoberajúcich sa rôznymi témami od súčasného diania cez poéziu, punk, reagge, rock a tak.

Martin: Dobrá myšlienka, ktorá sa podarila zrealizovať. Ja osbne som rád, že takéto niečo sa podarilo v Trnave, lebo už predtým som počul o niektorých rádiach v iných mestách na Slovensku. Takže ak má niekto nejaké umenie akéhokoľvek druhu, ktoré by chcel ukázať svetu, tak nech sa ozve tu: bunker.godot.sk). A rádio je spojené s nahrávacím štúdiom, v ktorom sme nahrávali obe CD, za priaznivé a neporovnateľné ceny iných štúdii v Trnave.

Adrik: Vďaka za Vaše odpovede a čas, chcete niečo dodať na záver? Plány, pozdravy, nepriestreľné múdro na záver?

Ľubo: Nemrzí ma ak niekto očakával od rozhovoru osvedčené klišé o punkovom odboji a tým sme ho sklamali...

Denis: Takisto ma netrápi ked sa nekdo v rozhovore nedočítal toho čo "potrebuje".

Tomáš: Kdysi světu vládl nepořádek a chaos. Pak přišlo lidstvo a všechno šlo do hajzlu. (Sex, drogy & cyb`n`roll). Ináč dík za záujem.

Martin : Peace and love

bandzone.cz/thewildernesstt


Na otázky odpovedali všetci členovia kapely WILDERNESS (Denis, Martin, ľubo, Tomáš) 11/2012 - 8/2013. 
Pýtal sa: Adrik

Tento rozhovor už bol zobrazený 3445 krát!
Späť na rozhovory
Oznámkuj tento rozhovor ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie rozhovoru: 1.26

Pridaj komentár k rozhovoru:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
B+V+C
TEXT:


 #5458 Martin The W   napísal/a 06.09.2013 12:23:39
Všetky komentáre ok až na ten o tom basovom kombe regent !
 #5446 balki   napísal/a 31.08.2013 00:08:20
Vsetko ok az na tie kecy o basovom combe regent.
 #5445 zločinec   napísal/a 27.08.2013 14:39:42
akceptujem ich názor na vec, rovnako ako tvoj. muzika je super aj ked ju uz roky nepocuvam (zrejme preto ze secko to boli sracky- tymto chalanom aspom verim co robia)
 #5444 dff klemodasa@gmail.com bandzone.cz/dasafonflasa  napísal/a 26.08.2013 13:50:42
hahaha, porovnaj tento rozhovor a rozhovor s Beton. je tu vôbec človek, ktorý toto prečítal na jeden krát resp. do konca?
 #5437 miruus kiljusystem@seznam.cz   napísal/a 22.08.2013 09:10:50
Asi mi to nebudete věřit, ale když jsem si četl o tom, že na koncerty chodí i lidi "ktorý chcú počuť dôvody prečo si udržať vieru pretože majú pocit, že veriť je správne" a že inteligentní plán je věděcká teorie, tak jsem najednou kolem sebe slyšel takové jakoby ťukání kladiva na hřebíky. ťuk ťuk ťuk... ale možná to byl jen soused.
 #5434 Vecne nespokojny   napísal/a 21.08.2013 09:14:05
Dobra muzicka
POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
11.01. 15:42
masskillah: Rišo vystopoval som tam alúziu na Rozpor?:) >> AHOJ (Slovensko) (predstavujeme kapelu)
11.01. 12:48
deegee: No však naviac pobúrený z Ahoj bol práve Adrik >> AHOJ (Slovensko) (predstavujeme kapelu)
10.01. 16:05
Raklo : Najobľúbenejšia kapela. >> AHOJ (Slovensko) (predstavujeme kapelu)
05.01. 21:02
Mx: xxx, však to vyzerá, že ju roman ešte nevypredal: https://amentma.bigcartel.com/product/wwhc-photobook .. >> (guestbook)
05.01. 09:25
xxx: caute, chcel by som kupit fotoknihu od larisa, worldwild hardcore, mate juniekto v distre?
diky moc.f .. >> (guestbook)

31.12. 12:16
zloba: axc A vari greenpeace nie je massmedialna superstar bublinka ? >> (novinka)
28.12. 22:19
Majk: Nemám vôbec nič proti spiritualite... ale prečo to náboženstvo? Myslím si, že vnútorny rast závisí viac od individuálnych skúseností... , s ktorými sa človek dokázal vžiť a posúvajú ho neustále dopredu, k hlbšiemu pochopeniu seba samého. .. >> STARÉ DETI - Demo 2019 CDr (recenzia)
28.12. 20:13
OKDAT: Wrbo tu mas link: http://muzika-komunika.blogspot.com/2019/12/stare-deti-demo-2019.html >> STARÉ DETI - Demo 2019 CDr (recenzia)
28.12. 18:39
Wrbo: Máme nejaký link? >> STARÉ DETI - Demo 2019 CDr (recenzia)
26.12. 17:35
Balki: V tomto pripade aka gramatika, take vysvetlenie >> (novinka)

ANKETA:
Má to tu ešte zmysel?

[269/91.81%]
Má!

[12/4.1%]
Ako kedy, je tu aj plno píčovin.

[2/0.68%]
Je mi to jedno, som tu prvý krát.

[10/3.41%]
Nechaj tú mŕtvolu už konečne dôstojne pochovať, aj tak je všetko na facebooku a aktuálnejšie!


PoČet hlasov: 293


Online: ... Autor: adrik punkgen@gmail.com: 2003 - 2019 ...