LAHAR - AŽ PŘIJDE ČAS 12"

Doomentia records
Českí LAHAR pôsobia na scéne pekne dlho, kvalitných nahrávok už stihli vypľuť dosť a tým pádom je mierne zbytočné ich predstavovať. Táto thrashová úderka patrí medzi to najlepšie v tomto žánri, čo sa dá na českej a slovenskej scéne nájsť. Intenzitou predbehnú nejednu grind kapelu, nestratia sa na žiadnom line-upe a napriek svojmu veku si to peckujú stále v maximálnych otáčkach. Toto 4-skladbové EPčko, ktoré vyšlo netypicky na veľkom 12" formáte, uzrelo sveta ešte minulý rok pred ich menším tourkom, ktoré malo zastávku aj v Žiali nad Hrobom (report nájdeš aj na punkgene). Vtedy mi na kúpu tohto nosiča neostali tuke, na OEF podobne a tak som si ho zaopatril až nedávno. LP vyšla u Doomentia records, jedna strana je cela opatrená peckovou kresbou a drážky má len druhá strana. Všetko opatrené fajnovým old school kresleným obalom, na aký sme pri nahrávkach LAHAR zvyknutí.

Spomenul som, že je to EPčko, jedna strana, 4 songy. Samotné EP má však svoj koncept, ako textový tak aj hudobný. Celá nahrávka je poňatá ako jeden song, rozdelený na štyri časti. Textovo sa muzikou preplieta obsahový koncept, ktorý v sebe spája spoločenské a osobné aspekty. Celé to odkazuje na boj a prežití človeka so sebou, so spoločnosťou, s  vlastnou identitou. Nič však nie je konkrétne, texty majú svoj nadhľad a ich krása spočíva práve v možnosti si to celé interpretovať po svojom. Navyše nakričané v češtine, čo tomu dodáva špecifický feeling, pretože netreba nič prekladať a ten náklad sa na teba vysype takmer v rodnej reči.

Muzika je kapitola sama osebe. Vďaka kratšej stopáži je všetko maximálne nahustené, kurevsky intenzívne a akonáhle sa raz nahrávka rozbehne, nezastaví a nepoľaví ani na chvíľu. Dokonca má momenty, kedy by jeden čakal, že po takom intenzívnom momente musí prísť automaticky mierne poľavenie, ale LAHAR to robia naopak. Náklad? Tak dáme ešte väčší. A  ešte raz. Sem tam sa objaví predsa aj nejaký ten oddychový moment, ale je to skôr príprava na ďalšie nahustené kolo. Všetko vymyslené v tom najlepšom thrashovom duchu. Dvojgitarový záprah sa perfektne dopĺňaj a píli jeden riff za druhým, kedy ťa dusí dym z trsátka aj z hmatníka, basa ťa reže zospodu a vokál ti trhá hlavu. Nasrané a maximálne agresívne, poskladané z klasických postupov ale pritom pestré v každom momente, precízne hráčsky nahraté a zabalené do surového zvuku, ktorý ide až na kosť. Dýcha z toho hnev, smrť, skaza. Čistá deštrukcia.

Na záver už nemám nič čo dodať a dá sa to zhrnúť nasledovne. Približne 19 minút vysokooktánovej kvalitnej muziky, ktorá ťa rozkrája na kocky. LAHAR vypustili do sveta novú nahrávku, ktorú by si si mal opatriť.

laharthrash.bandcamp.com

  1. Krev
  2. Oheň
  3. Mráz
  4. Déšť

Autor: Fog
Počet videní: 456

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:
Email:
Antispam: H+U+7
Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

10.04. 00:52
Prasiak:
kamo vrať ten dizajn nazad ciboha :D
(novinka)

02.04. 17:34
Theresa:
Ahojte, koupim vinyl od Neurosis - A Sun That Never Sets

Diky
(guestbook)

01.04. 11:42
Elramon:
ja by som bol aj za moznost nastavenia si stareho templatu
(novinka)

30.03. 09:41
Balki:
Shit, v prvom okamihu som sa zlakol, ze si pustil domenu abo co :D
(novinka)

29.03. 21:13
Pissmaster:
Uf... mam rad minimalizmu, ale az tak?
(novinka)

29.03. 08:37
Tomáš NIČITEĽ:
Super! Držím palce, nech všetko vyjde, ako má.
(novinka)

15.03. 00:02
adrik:
To je dátum, kedy bola nahrávka zverejnená na BC.
(novinka)

14.03. 22:13
k:
Na BC maju napisane: released May 1, 2020
(novinka)

25.02. 23:31
Skulda:
že se to Maskilovi bude líbit. jsem myslel, že tady to pokročilé discordance axis štýlo je na tebe málo primitívne
BANDIT - Warsaw MC (recenzia)