PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:

So 11.4.2020

RATO TRISTE (CZ / SK), LETS START WITH A FOREST LEVEL (Nemecko), ZWIST (Nemecko)

Bratislava, garáže pod Prístavným mostom

... ostatné koncerty

NOVINKA V DISTRE:

FAT - GRANUM (TOTALITARIANISM STILL CONTINUES)
15.00 €

NAJNOVŠIE FOTKY:
AHOJ, NULAJEDNANULANULA, ZMAR (1.3.2020, Žilina)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Muco (SANGRE DE CRISTO, SIGNA SINISTRA, KACZYNSKI, LAKKA)

NAJNOVŠÍ REPORT:
VOLE, DEGENS, BAHRATAL (23.2.2020, Brno, Bajkazyl)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
DAVOVÁ PSYCHÓZA - Emancipácia 12"

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Setkání svobodných duší 2019

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Biosfear #7 / 2008

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Čili z TV Paprika


UŽ JSME DOMA - KRY 12" (recenzia)
PHR
Máte radšej UŽ JSME DOMA pred Dolanského odchodom, alebo po ňom? Alebo dokonca preferujete UJD v časoch, keď tam ešte nehral Wanek? Ja sa neviem rozhodnúť. Možno sa misky váh rozhýbu po vypočutí tohto albumu.

Priznám sa, že keď prvýkrát kladiem asfalt na hrnčiarsky kruh1, mám už album dosť napočúvaný z netu - nájdeš ho napr. na YouTube aj na Spotify. Preto ma salva, ktorá zaznie hneď na prvú, neprekvapí. Žiadne intro ani postupný rozbeh; všetko naraz, naplno a na dôvažok aj v nejakom čudnom takte. 5/4? 9/8? Aj aj? Už som si spočítal aj prsty na nohách a vždy to inak porátam. Rovnaké nasadenie ako v úvodných sekundách je prítomné na celom albume. Bubeník Vojtěch Bořil hrá zrejme podľa pravidiel, že skôr ako udrie na ten istý bubon/činel, musí v časovom limite 1,5 sekundy zahrať na dva iné. Radosť ho sledovať naživo. Basa buble pod prstami Pepa Červinku a tiež to nie je žiadne ležérne hranie. Adam Tomášek na trúbke svojimi melódiami skvele strieda/dopĺňa melódie vokálne. A rytmiku ešte viac komplikuje skreslená gitara Miroslava Waneka; človek potrebuje viac počutí, aby ocenil komplexnosť rytmických kompozícií. Tak to ide všetkých osem piesní.

O drobnú zmenu, čo sa týka nástrojov, sa stará Wanek, keď si buď sadne za piáno, alebo vymení elektrickú gitaru za akustickú, tak ako v skladbe "Praskání". Ak ste doteraz prehliadali frázovanie spevu, určite si ho všimnite teraz. Každá dlhá slabika je naozaj dlhá, žiadny dĺžeň nie je prehltnutý. A naopak, nenaťahuje tón, ak mu to čeština nedovolí.
Samostatnou a asi najrozsiahlejšou kapitolou by mohli byť texty. Vďaka ich multiinterpertačnému poteciálu by to vystačilo aj na samostatnú recenziu. Wanek pre tento album vytvoril celú mytológiu s postavami ako napr. Kryhy, Vločky, Voda, Ľad, Mráz. Práve posledné dve menované postavy sú hlavnými hrdinami piesne "Praskání". Ktorá postava je kladná? A čo znázorňuje metaforické praskanie? Nedá mi nespomenúť sampel s nejakým indiánskym popevkom (aspoň mne to tak znie). Bol som veľmi prekvapený, keď som ho počul prvýkrát; myslel som si, že sa mi spustilo nejaké reklamné video z webprehliadača2. A ešte viac som bol prekvapený, keď som to počul aj naživo na koncerte. Nepovedal by som, že UJD budú používať sample.

"Smetí" je na prvé počutie najchytľavejšia skladba albumu. Aj keď je najdlhšia (7:27), ubehne subjektívne rýchlo a ani na chvíľu nenudí. Je to tak vďaka lineárnej kompozícii (pre UJD tak typickej) zvuku hosťujúcich pozáun3 a ľahko dešifrovateľnej metafore o utečencoch; poslucháč je v napätí, ako to s tým "ľudským smetím" na rozbúrenom mori dopadne. Odpoveď už asi každý pozná zo správ a hlavne z komentárov pod nimi. Z bookletu, z rozhovorov, ale aj z koncertov sa od Waneka dozvieme, že celý album je venovaný 71 bezmenným utečencom, ktorých našli v auguste 2015 v odstavenej dodávke na rakúskej diaľnici. Mŕtvych. Touto témou sa UJD dostali do nemilosti fanúšikov, ktorým sa nepáči, že Wanek začal do UJD ťahať politiku. A pritom tam bola už od samého začiatku.

Platňa pokračuje skladbou "Dým", aj keď ja som z digitálnych streamov zvyknutý, že má nasledovať "Pád". Autistická časť mojej osobnosti, ktorú mi naočkovali zlé farma firmy4, keď som mal polroka, dnes nezaspí. Osobne sa mi viac páči digi poradie ako to, ktoré je na platni. To je nevýhoda vinylu; nie vždy sedia minúty, tak ako by to jeden chcel.

Preskočím rovno na "Cestu". Miesto gitary tu dominuje piano, vďaka čomu je skladba pokojná. Mám rád, keď Wanekovmu spevu kontruje Červinka. Kapela ku nej počas pobytu na Špicbergoch, kde tento album krstili natočila klip. Nevyzerá tak profi ako ten najnovší od WILDERNESS, ale vizuál a jednotlivé scény má rovnako spektakulárne. Určite stojí za pozretie.

"Cesta" je super song, avšak momentálne je môj albumový top "Věci". Rozbieha sa pozvoľna; akustická gitara, triolový marš a nižšie posadený spev. To je predzvesť toho, že sa to ešte do konca vygraduje. Po polyrytmickej medzihre to začne dvíhať spev, ktorý je o poznanie naliehavejší než bol na začiatku a s nástupom zborov sa pripojí aj elektrická gitara. Aj po textovej stránke je toto pre mňa naj:

"A pak sou tu věci tak čisté,
že je zlá věc nespoliká
a chrání nás jako maják,
který bliká.
"

Tak ako teda? Je lepšie UJD s Dolanským alebo bez neho? Dospel som k záveru, že sú to dve samostatné kapely s rovnakým menom a obidve sú v mojej top päťke. Konieckoncov zrejme to je poznať aj z tejto recenzie, že UŽ JSME DOMA je srdcovka. Ak ste teda po jej prečítaní dostali chuť oddýchnuť si od disbeatu a miesto toho skúsiť na prstoch počítať doby v skladbách UJD, mám radosť 🙂.

PS: Určite si nenechajte ujsť UJD naživo! Najbližšie ich na Slovenskú uvidíte 26.1. v Novom Meste nad Váhom a o deň neskôr v Bratislave.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

1 - To je taká lacňošská metonymia, až sa mi páči 🙂.
2 - "Nie, YouPorn, nechcem hrať poker. Som v práci."
3 - V skutočnosti tam hosťuje len jedna pozauna, ale genitív množného čísla znie tak neobvykle, že som ho proste do recky musel prepašovať. Dokonca si ani nie som istý, či som zvuk pozauny identifikoval správne, keďže sa do trubiek vôbec nevyznám. OK, trochu sa vyznám, ale len do lešenárskych a vodovodných 🙂.
4 - PRAUDA!!!! ZDIELAJTE TUTO RECENZIU KIM JU NESMAZU!!!1!!

uzjsmedoma.cz
  1. Vločky
  2. Praskání
  3. Smetí
  4. Dým
  5. Pád
  6. Cesta
  7. Věci
  8. Kry

Táto recenzia už bola zobrazená 549 krát!
 Autor: Ixo
Späť na recenzie
Oznámkuj tento album ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie albumu: 1

Pridaj komentár k recenzii:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
ANTISPAM: P+O+N
TEXT:


ZAUJALO NÁS:

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
27.03. 20:32
Mišo Štich: Keď sme pri tých fanzinoch, kamoš Maťo naskenoval starý zin kapely NAŠROT:
https://zberatelp.blogspot.com/2020_03_25_archive.html .. >> Biosfear #7 / 2008 (archív zinov)

27.03. 19:27
Deadbush: Mišo ty si Boh!!:) vďaka všetkým undergroundovým fanatikom v tomto vesmíre,a pome čítať... >> Biosfear #7 / 2008 (archív zinov)
27.03. 10:39
Mišo Štich: Ahoj Deadbush.
Mám kompletne odfotené dve čísla fanzinu Revoltär, č. 1 (2003) a č.2 (2004). Nájdeš ich obe tu v tomto linku:
https://uploadfiles.io/xzavlpx1
Mám ešte aj č.6. Ak bude táto karanténa trvať ešte dlhý čas, tak je možné, že sa dostanem aj ku jeho odfoteniu, alebo oskenovaniu. Taktiež mám asi tri-štyri čísla fanzinu DIY Yourself. Inak možno ho má Mišo Mikšík, ktorý ho vydával, dakde v PC aj v Pdf. Skúsim mu napísať. M. .. >> Biosfear #7 / 2008 (archív zinov)

26.03. 16:36
Deadbush: Naskenujte revoltär(všetko)a just do IT yorself,máte niekto?to bolo perfektné mega! >> Biosfear #7 / 2008 (archív zinov)
26.03. 12:05
axc: dik Lichtle >> Biosfear #7 / 2008 (archív zinov)
26.03. 12:04
axc: biosfear bol super zin..zlate 90-2000roky >> Biosfear #7 / 2008 (archív zinov)
23.03. 19:00
Mišo Štich: Darujem (za poštovné) nejaké čísla zinu/novín SLUG AND LETTUCE, konkrétne č. 65 a č. 84.

Info tu: http://muzika-komunika.blogspot.com/2018/06/slug-and-lettuce-fanzine-some-copies.html .. >> (guestbook)

21.03. 18:02
Richťo: Zo zbierky predávam staršie raritné ziny zo zahraničia. V dobrom stave.
REASON TO BELIEVE -D.I.Y. Hardcore Punk Zine #5, #4, #9, #1, #3, #?, Anglická odpoveď na legendárny HEARTATTACK fanzine. Kopec stĺpčekov , recenzií, reklám, úvah, zaujímavých článkov zo scény (squaty, eko, atd..) a samozrejme rozhovory s kapelami.Počet strán sa líši od čísla k číslu, ale je to taký velký zošit.Cena za kus 4€. (pre bližšie info píšte)
JOIN KAO - podobne ako REASON TO BELIEVE - velmi kvalitný časák s celosvetovým záberom - tentokrát z Dánska. Písaný v angličtine. Vo lemi dobrom stave sú k dispozícii #8,#7,#6,#5,#4,cena za kus 3€ (pre bližšie info píšte)
AVERSION legendárny plátok z Bradfordu. Klasický formát A5, kvalitná tlač. Vo vinikajúcom stave.
K dispozícii #5(rok 1997 - fleas and Lice,State Of Filth, Croatia scene report, Detestation atd 18 stran), #4 (rok 1996 State of Filth, Code 13, Spain scene report atd. 18 stran) cena 3€ za kus.
SCREAMINGLY TYPHON #2 Velmi pekne graficky spracovaný anglicky písany fanzin z Grécka A5. kapely Guts Pie Earshot, DOOM, Unhinged, Graue Zellen,1 in 12 Club, Schlossli Squat atd. Cena 3€
RIPPING TRASH #20 kultový fanzin z anglicka. A5. Rok 2000. Warsore, Trottel, Distopia, Pizda Materina, atd, atd... cena 3€ Pokial máte nejaké otázky kludne mi napíšte. richtárik.radovan74@gmail. com .. >> (guestbook)

17.03. 16:38
Balki: Aha tak to mi nedoslo :D >> DAVOVÁ PSYCHÓZA - Emancipácia 12" (recenzia)
17.03. 16:28
adrik: Balki: To nie je hodnotenie, ale piaty album z piatich (ak si pozrieš staré recenzie na Davovky). >> DAVOVÁ PSYCHÓZA - Emancipácia 12" (recenzia)

ANKETA:
Slovenský UG vinyl roku pána 2019?

[0/0%]
BRAŇO ALEX - This is punkrock from Transylvania 12"

[1/20%]
DAVOVÁ PSYCHÓZA - Emancipácia 12"

[1/20%]
FYASCO - Kurva to je tlak / Nech žije smrť! 7"

[0/0%]
HAPPY COCKS - We don´t need anything special 12"

[1/20%]
PIVNICA - Fragmenty 12"

[2/40%]
TENDENCIE - Nedajme šancu beznádeji zmariť naše životy 12"

[0/0%]
SLOBODNÁ EURÓPA - Trojka 12"


PoČet hlasov: 5


(copyleft) 2003 - 2020 adrik punkgen@gmail.com