Pozývame:


So 8.6.2024
Žilina @ Hájovňa

FVCK_KVLT (SK), NABOSOPOSKLE (SK)
benefit na VLKa
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MASSA NERA, SNACKTHIEF (19.5.2024, Praha, Café Na půl cesty)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

ARCRA, SUKOB, KORIDOR (17.5.2024, Žilina @ Hájovňa)

Najnovšia recenzia:

KAZOSTROJ - Masopust MC

Najnovší cestopis:

NONCONFORMIST (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #6 / 2014

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: ANUS

Autor: Wrbo | Pridané: 8.10.2017 | Počet videní: 1339

Rozhovor s kapelou ANUS som začal riešiť niekedy na jeseň roku 2016. Preto sa môžu zdať niektoré otázky a ich odpovede už trochu neaktuálne. Momentálne spiaca kapela, ktorá kedysi aktívne koncertovala a organizovala jednu skvelú akciu za druhou. Na otázky odpovedal spevák Bača, gitarista Paľo a basák Roman.

Wrbo

Wrbo: Ako to všetko začalo? Prvotný impulz?

B: Tieto otázky by mal zodpovedať asi niekto s lepšou pamäťou, ako mám ja. Ale asi to bol Palov prd pri našom zoznámení, ktorý sa s nami ťahá už stále a mám pocit, že už sa ho nikdy nezbavíme (možno vieš o čom hovorím, veď s ním máš kapelu. Alebo sa u Vás správa slušne?:) (pozn. W: žiaľ nespráva :-)) ). A tam niekde to začalo už klasicky ako u väčšiny kapiel ...

R: S Paľom sme mali predtým kapelu IDÉE FIXE. Rozišli sme sa s bubeníkom a začali hrávať s Blaškim. Pôvodne sme plánovali pokračovať ako IF, ale rýchlo sme pochopili, že bude lepšie začať ako nová banda. Celé to už bolo hudobne trochu inde. Vtedy niekedy prišiel Bača (spev) a to naše rozhodnutie len potvrdilo.

Wrbo: Prečo názov ANUS? Čo sa ukrýva za tými štyrmi písmenami?

P: Okrem iného sú to začiatočné písmena mien Anton, Norbert, Uganda (je to meno?) a Stanislav, ktoré s nami nemajú nič spoločné.

B: Odpoveď na túto otázku môžeme hľadať vyššie, v prvej odpovedi.

R: Názov bol v jeho počiatkoch kameň úrazu. Hľadali sme, ale nedarilo sa. Potom prišli Bača a Blaški s názvom ANUS. Napriek pôrodným aj popôrodným bolestiam zostalo nakoniec pri ňom.
Významy sa v tom dajú nájsť rôzne. Predovšetkým to asi charakterizuje náš prístup k hudbe - špina.

Wrbo: Ste asi prvou extrémnejšou vetvou punku, ktorá kedy v Martine hrala. Mýlim sa? Alebo tu už predtým hrala nejaká skupina banda podobné šialenosti?

P: Boli tu chalani CHERNOBYL CHILDREN, čo hrali taký hcpunk, viac do hc. Potom nejaké grind veci, ale neviem do akej miery to je vetvou punku. Skôr mi príde, že to ide viac z metalu.

R: Ja si ešte spomínam na NULOVÉ SPOJENIE.

Wrbo: Často organizujete koncerty na skúšobni. Čím sú pre Vás výnimočné?

P: Je to také osobnejšie. Je to ako keby si pustil ľudí k sebe do obývačky na párty, s čím samozrejme prichádza aj väčšia zodpovednosť, aby všetko prebehlo bez nejakej ujmy. Preto sú vlastne tieto akcie len pre pozvaných ľudí, ktorým dôverujeme.

B: Je to tak. Kopec kamošov, dobrého vegan jedla. Hudbu si pustíme na akú máme chuť. Spoznáš nových ľudí, kapely. Čo sa na koncertoch väčšinou nepodarí, lebo všetko v podstate zbehne fest rýchlo a je to preč, nestihneš ani pokecať. Je veľa vecí, prečo to máme radi. A k tomu šeckemu, to mám kurva blízko od domu a aj od krčmy! Haha!

R: Majú echt komornú atmosféru a krásne smrdia undergroundom. Z dôb, ktoré sme my našťastie nemuseli zažiť, kedy to inak ako v improvizovaných priestoroch nešlo. A ako píše Paľo, je to ako keby si si spravil koncert v obývačke a pozval len kamarátov.

Wrbo: "DIY" je podľa Vašich slov jedinou pozitívnou skladbou vo vašom repertoári. Čo ostatné piesne? O čom sú?

P: Song "DIY" je pozitívny, lebo je to princíp, ktorým sa v kapele (ale aj v živote) snažíme riadiť a dáva človeku priestor na sebarealizáciu a určitý pocit slobody. Je to istá pridaná hodnota, ktorú nekúpiš za peniaze. Ostatné songy sa vyjadrujú opačným smerom proti určitým javom spoločnosti alebo sú o depresívnych stavoch človeka. Momentálne je tak jedinou pozitívnou skladbou práve DIY, ale nemusí tak byť navždy. Záleží od rôznych faktorov ako momentálneho stavu spoločnosti a momentálnej nálady autora textu.

Wrbo: Morava, Slovensko - nejedno mesto už máte zbehané. Existuje nejaký (vami spozorovaný) rozdiel medzi týmito kútmi? Organizácia, ľudia, chod samotných akcií, či ich komunít?

P: Príde mi to, že na tej Morave je viac ľudí, ktorí chodia na koncerty. Inak neviem, nemôžem povedať, že by som si všimol nejaký veľký rozdiel v organizácii a pod. A tiež mi nepríde správne zovšeobecňovať tieto veci, kreténi a aj v pohode ľudia, aktívni aj leniví ... sa nájdu tam aj tu.

B: Napríklad. Naposledy keď sme boli vo Vsetíne, tak do klubu Vesmír prišlo s kapelou FACAN asi 40 ľudí na požičanom autobuse. Tak to bola jeba! Klub plný, dobrá atmosféra. Na úkor toho, sa mi zdalo, že asi všetci fajčia a nakúrené tam bolo strašne, až sa nedalo dýchať. A pomedzi ľudí, ešte behalo pár psov. To sa mi tiež nepáči. Na otázku, prečo tu v hluku a smrade máš so sebou psa, mi dievča vysmiate povedalo, že vraj je zvyknutý. Piči! Som skoro odpadol! Určite si to vybral sám. Inak, moc veľké rozdiely, aspoň z toho kde som bol nevidím. Možno na Slovensku sú viac tie nefajčiarske akcie v obľube a v Čechách je viac punkáčov. Ale je možné, že sa mi to iba zdá. Záleží asi samostatne od ktorého koncertu.

R: Morava má pre mňa neopísateľné čaro. Koncerty, ktoré som v tých končinách zažil boli vždy výborné. Tí ľudia sa mi zdajú byť otvorenejší a srdečnejší. Asi moravská nátura.

Wrbo: Politika v punku. Prežitok, či póza, aby sa na oko zdalo, že "ako niečo aspoň v textoch riešime"? Je sebareflexia v tomto smere hnacím motorom alebo ide len o kalkul s ktorým sa jaksi počíta?

P: Politické dianie sledujem len okrajovo. Skôr mi to pripomína predraženú reality show, ako serióznu súčasť spoločenského bytia. Ale keďže politické rozhodnutia sa následne dotýkajú bežného života človeka je prirodzené, že sa to bude odzrkadľovať aj v hudbe resp. textoch. Prezentovanie týchto vecí dáva priestor na premýšľanie a debatu, čo pokladám za podstatu tohto procesu, obzvlášť v rámci undergroudu. Takže nehľadal by som v tom nejaký kalkul, príde mi to skôr ako prirodzená potreba dostať zo seba von všetky tie veci, čo človek vstrebe počas života.

B: Politika v punku ... OK. Či už to vidí niekto tak alebo inak, je mi úplne jedno. Naďalej budeme písať o tom, čo zažívame a čo cítime. O tom, o čom neviem nič alebo len veľmi málo písať nebudem. To nechám iným. Len niekedy tým ultra dlhým slovám z tučných múdrych kníh vôbec nerozumiem a tým pádom to ide mimo mňa. Ale to je moja chyba, že som taký sprostý :)

R: Politika to nie je iba parlament, politické strany a O 5 minút 12. Či už si to človek uvedomuje viac, alebo menej, je to súčasť života každého z nás. Procesy, ktoré formujú prostredie, v ktorom žijeme. To sa potom prirodzene odráža aj v textoch. Ak nechceš spievať iba o láske. Žiaľ, často sa to v punku obmedzuje na staré a obohrané klišé. Dúfam, že sa nám to aspoň miestami darí robiť originálne, aj keď sme sa tiež nevyhli odrhovačkám.

Wrbo: Najzásadnejšia pieseň (piesne) z Vášho repertoáru? A prečo?

B: Najzásadnejšiu pieseň nemám ... Snáď sa niekedy ešte objaví. Ale vcelku ma baví "Tak načo". Aj keď je kvalita zvuku na piču.

P: Momentálne asi už spomínaný song "DIY". Asi preto, že je ako jediný nahratý ako tak a nachádza sa na kompilačke Ffud fest 7 a tiež kvôli vyššie uvedením súvislostiam ... Ale tiež ako Bača mám rád song "Tak načo", neviem proste sa mi dobré hrá, má nejaký taký dobrý drive.

Wrbo: Ako to vyzerá s punkovou, či hardcore komunitou v Martine? Zakladajú sa nové kapely? Vidieť na koncertoch mladšiu generáciu hlukom nadšených deciek?

P: Povedal by som, že viac ľudí ubúda ako pribúda. Vedľa našej skúšobne sa tvorí niečo nové a je to mix "mladej krvi" a "vetaránov". Som zvedavý, čo z toho bude. Inak vznik novej punkovej kapely je dosť ojedinelý jav.

B: Čo ja viem, tak punk kapiel je tu minimum. To je škoda ... Koncertov je dá sa povedať tiež málo a nie všetky nás zaujímajú. Čiže neviem, ako to tam vyzerá, ale ak sa raz za čas ideme pozrieť, tak návštevnosť je biedna. Radšej sa zobrať a ísť na koncert do iného mesta (na to zasa nie sú až tak často peňáze), prípadne spraviť koncert sami.

R: Vidím to podobne. Punkom to tu kedysi žilo. Mám pocit, že v niektorých iných mestách sa tak nejak prirodzene začal punk premieňať na jeho tvrdšie odnože, ako crust, hardcore punk a funguje ďalej, ale v Martine to v určitom bode zamrzlo. Staré kapely zväčša pokapali a nové nevznikli, a ak áno, tak len ako výnimky.

Wrbo: Martin, kedysi mekka punku bola asi prvým mestom, kde sa konal jeden z prvých výhradne punkových festivalov (pozn. ak sa nemýlim, Vegafest bol ešte o pár rokov skôr) Underground fest. Zúčastňovali ste sa týchto podujatí? Alebo Hirax a jeho akcie ušli úplne mimo Vás?

P: Jasné, tomu si sa nevyhol. Keď som začal chodiť na koncerty, tak bol koncert raz za mesiac vo Vrútkach v Mlyne a to organizoval Hirax ... a proste si sa na to tešil. Sem tam ešte robil koncerty Wlasťo z ODPADU, a to bolo asi tak všetko, ak si dobre pamätám. Na Undergroud fest mám celkom fajn spomienky, veď čo viac si môže mladý punkáč priať ako punkový festival vo svojom meste? To kde je Hirax teraz alebo čo robí už ide absolútne mimo mňa.

B: Presne! Total gut mať v meste punkový festival. Chodili tam skoro všetci známi, aj punkáči aj nepunkáči a bola to paráda a zábava. Aj keď sú spomienky viac menej utopené v pive, pár vecí ostalo ... Týpek skočil hlavičku z pódia na betón, nik ho nechytal, v bezvedomí ho odviezla sanitka. Kopec ožratych punx, čo sa váľali po zemi a po sebe a skoro každý pýtal cigaretu, tak som si radšej vždy kúpil aspoň dve krabičky. Teraz už našťastie nefajčím. Samozrejme aj kopec pohodových ľudí a kapiel ... Stále si pamätám na TELEX. Bolo to dobré!

R: Na UG festy spomínam v dobrom. Aj keď s odstupom času by sa našlo niekoľko výhrad. Hirax to robil takým svojim štýlom. Hneď všetko vo veľkom a zrejme aj tak, aby to bolo finančne výnosné. To je len môj pocit, možno mu krivdím. V istom období tu ale boli koncerty hlavne kvôli nemu, takže vďaka za to.

Wrbo: Festival Opičí bál ste toto leto zorganizovali v Sklabini na strelnici už po druhý krát. Ako sa s odstupom času pozeráte na prvý ročník? Akési porovnanie s druhým? Bude aj tretí? Ak áno, plánujú sa nejaké zmeny?

P: Prvý ročník bol jednodňová akcia. Nevedeli sme, čo od toho čakať. Nakoniec to dopadlo lepšie ako sme čakali, tak sme ďalší rok skúsili spraviť dvojdňovku. Tá vypálila trochu horšie, ako jednotka hlavne kvôli počasiu, ale aj tak bolo parádne. Mali sme požičaný veľký vojenský stan od chalanov zo vsetinského Vesmíru (za čo veľká vďaka), takže aj keď pršalo dalo sa prežiť v suchu. Trojku plánujeme robiť. Nejaké extra veľké zmeny nebudú.

R: Prvý pokus dopadol výborne po všetkých stránkach - počasie, návštevnosť, atmosféra. Asi začiatočnícke šťastie. To bol silný stimul, aby sme pokračovali ďalej. Aj keď nám druhý ročník nevyšlo počasie, ostatné sa nieslo v podobne príjemnom duchu, takže sa tešíme na tretí Opičák. Tentoraz 7. - 9. júla, na tom istom mieste. Všetci ľudia dobrej vôle sú vítaní.

Wrbo: Mimokapelné aktivity, či záujmy a záľuby?

R: Rád čítam.

P: Mám ešte ďalšie kapely takže, hlavne tie kapelné aktivity a tiež ako Roman dosť čítam ... Potom mám ešte také, že sám zbehnem na pivo, narozdiel od Baču preferujem obedné hodiny, a píšem pri tom texty, úvahy alebo len tak si triedim myšlienky v hlave.

B: Hrám ešte v jednej z Palových ďalších kapiel, tak asi hlavne to a rád si, ak je čas posedím sám ráno v sobotu po robote v nejakej zašitej krčme, kde ma nik neotravuje, so sluchátkami na ušách a s pivom. To ma berie, dobre si vtedy popočúvam nejaké masakre. Na hory nechodím, nešportujem ... občas (fakt občas :) ) niečo nakreslím, namaľujem, pozerám dosť filmov a vcelku rád varím (výhradne VEGAN PIČO!!!). Ešte by sa určite niečo našlo, ale nič neviem momentálne nájsť.

Wrbo: Aká skupina, osoba, organizácia Vám v poslednom čase vytrela zrak, či sluch?

P: Tento rok asi ACCIDENTE v Madride. Na domácej pôde to malo neskutočnú atmosféru, celý podnik spieval s nimi, úplne ma to dostalo. Najskôr som nemal veľké očakávania, pretože som ich videl rok predtým na Ffude a tam ma to nejak nebavilo. Na Ffude tento rok ma prekvapili CLOWNS. A z nahrávok dosť teraz frčím na PRAGO UNION. Mimo kapiel som bol milo prekvapený diy anticooltúrnym centrom Disgraca v Lisabone, príjemní, zaujímaví ľudia a skvelý priestor, ak budeš mať cestu, tak určite odporúčam.

B: Skupina ... Z koncertov ani neviem teraz povedať, asi už dlho nejak extra nič ... Počúvam veľa muziky a nie len punk, takže ťažko povedať, ako ktorá a ako kedy. Tak včera napríklad ... Taká parádna cigánska pesnička, má asi 15 min, kokot ... Ako album nejakej HC kapely :). Dlhý pomalý nástup a potom to rozbehnú. Dobrá vec s atmosférou, žiadny synťák, ale basa, cimbal, husle, spev a tak ... Lenže škoda, že neviem ako sa volá, lebo to mám na nejakej výberovke od kamoša v počítači a on to nazval iba že "francúzki cigáni". A ešte určite moja frajerka, že je taká tolerantná a vydrží to s takým nezmarom ako som ja! Alebo, že by bola aj ona taký nezmar? hahaaaa

R: Môj posledný objav boli kanadskí WIANGRO. To už je ale nejaký ten deň. V poslednej dobe ma nič výrazne nezasiahlo.
<{r> Wrbo: Čo ANUS plánuje do budúcna?

P: Dúfam, že v blízkej dobe sa nám podarí spáchať nahrávku a tým uzavrieť staré veci a venovať sa tvorbe nových.

B: O budúcnosti sa moc hovoriť nedá, pretože sme sa ani poriadne nestretli vyše trištvrte roka na skúške. Takže stagnujeme. Uvidíme,čo sa stane.

bandzone.cz/anus

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: K+P+B

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

07.05. 09:00 Tomáš Ničiteľ:


Skvelý scene report :) Som sa normálne vrátil v čase. Pre Ničiteľa to bol zásadný rok. V novembri 2013 sme odohrali náš prvý koncert práve v Interactive. Spolu s Human Humus, Warshock, Bur ..
Východné Slovensko scene report (archív zinov)

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

27.03. 07:06 Wrbo:


haha super report :-) Adam mi to podal podstatne strohejšie, už aj čítam, že prečo :-D
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

22.03. 19:06 emo:


Jedina moznost spieval Achmed. bol aj Vrabec ale nie vzdy. a staly clen bol Papi na gitare. Bicie neviem kto.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

22.03. 12:15 Majo:


Jasné že Košice!!!pilier ug scény vtedy a z chromatic A
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:21 adrik:


http://muzika-komunika.blogspot.com/2017/02/jedina-moznost-skusobna-live-atrium.html
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:20 Noro TT/Wien:


A bola tu otazka na tu Jedinu Moznost. Mysli sa JM z Kosic, kde hrali clenovia Nonc., tusim v 1989-91 (inac velmi potesilo, toto pocut po vyse 30 rokoch!)
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:17 Noro TT/Wien:


Dobre si to napisal kamo! Oplatilo sa z Viedne prist, aj ked boli namietky, ze Noncoformistisu nezohrati, ale u mna to atmosfera koncertu (aj pred koncertom) prevalcovala. Prach som predtym nepoznal ( ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 11:58 Majo:


A ktorej jedinej možnosti?lebo jedna je niekde z Handlovej,
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)