Pozývame:


So 8.6.2024
Žilina @ Hájovňa

FVCK_KVLT (SK), NABOSOPOSKLE (SK)
benefit na VLKa
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MASSA NERA, SNACKTHIEF (19.5.2024, Praha, Café Na půl cesty)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

ARCRA, SUKOB, KORIDOR (17.5.2024, Žilina @ Hájovňa)

Najnovšia recenzia:

KAZOSTROJ - Masopust MC

Najnovší cestopis:

NONCONFORMIST (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #6 / 2014

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: ILÚZIA

Autor: Adrik | Pridané: 28.11.2010 | Počet videní: 2241

Adrik: Nazdar,
tak nám predstavte Ilúziu aká je dnes a aká bola kedysi. Akými najväčšími zmenami prešla od začiatku kapela?


Peter: Najväčšie zmeny sa udiali na postoch jednotlivých členov, čo vždy znamenalo niečo špecifické, nové teda okrem pozitív najmä určitú stagnáciu( opäť naskúšať veci s novými ľuďmi...) Takže jedna z tých najväčších zmien bol celkový vývoj, keď odchádzali a prichádzali ľudia. Odchádzali naši priatelia, kamaráti s ktorými sme mali vzťahy, či už boli veľmi jasné a čisté, alebo trochu viac komplikovanejšie. Prichádzali noví ľudia, energia, priateľstvá a nová tvár kapely. Stále radi na všetkých spomíname !!!! Hudobne kapela prešla viacerými zmenami, no od určitej doby sme už vedeli že : „toto sme my, a takto to chceme!“

Michal: Ja by som len dodal, že momentálne sme už dlhšie v stabilnej zostave a myslím, že v tej najlepšej akú kedy Ilúzia mala. Utriasli sme sa po ľudskej i hudobnej stránke a to je si myslím veľmi dobrý základ pre našu ďalšiu tvorbu aj napriek tomu, že si len veľmi ťažko hľadáme voľný čas na skúšanie...

Eva: Súhlasím, je to určite tá najlepšia zostava, akú kedy kapela mala. Veľmi dobre si rozumieme po ľudskej, aj po hudobnej stránke.

Adrik: Ako ste spokojní s platňou? A čo reakcie ľudí? Prečo sa čakalo na debut až tak dlho? Bol zámer umiestniť aj staršie skladby na platňu alebo proste nemáte toľko nových?

Peter: Osobne som s platňou spokojný asi tak ako viacero ľudí, ktorí hrávajú a nahrávajú a keď sa ich toto spýtaš povedia ti asi niečo takéto: „ No , hmmmm asi hej , len toto, hento tamto by som takto inak...“ Jednoducho povedané som. Dôvodov prečo sme sa k LP dopracovali až teraz je viacej, sčasti som odpovedal v prvej otázke. Cez toto všetko myslím, že naša kapela fungovala ako živý organizmus, kde jednoducho chrípku nevyliečiš za deň a nedospeješ len preto že máš práve 18. A tento náš organizmus bol veru ťažký prípad , tak sa niet čomu diviť že „debut“ až teraz. Spomedzi starších skladieb sme dávnejšie vybrali tie, na ktorých sme sa zhodli a s menšími kozmetickými úpravami sme ich nanovo nahrali, takže to zámer bol. Kto počul staré verzie skladieb vie prečo. Čas je pre nás vzácny a keďže pre isté vzdialenosti ho na seba máme dosť málo s novými skladbami to ide ťažšie. Každopádne myslím, že LP by vyzerala zhruba rovnako , i keby sme mali na sklade ďalších 10songov.

Julo: Ja voči platni výhrady nemám asi žiadne. Asi len spokojnosť. Dopadlo to tak ako som chcel(sme chceli). Reakcie ľudí boli hlavne pozitívne. Sem tam nejaké vytknutie čo sa týka zvuku ale ten je ( viac-menej )presne ako sme chceli. Staršie skladby neboli nikde vydané, len nahraté aj to s pofiderným zvukom tak myslím, že nahrať ich znova bol dobrý ťah.

Michal: Pre mňa zvuk tak na 90%. Štúdio nám dalo veľa nových skúsenosti, ktoré isto využijeme pri ďalšom nahrávaní a nabudúce to bude zas o niečo lepšie. Avšak ak si dám do pomeru kvalitu nahrávky a celkový čas nahrávania vrátane mixáže a masteringu, tak som s nahrávkou nadmieru spokojný. Reakcie ľudí na dosku som zachytil zatiaľ len pozitívne a navyše aj od ľudí ktorým je tento štýl úplne cudzí...A čo sa týka umiestnenia starých songov na LP tak to už napísal Julo vyššie.

Eva: S platňou som aj ja veľmi spokojná. Myslím, že sme zo seba vyžmýkali maximum. Ako už aj Peťo spomenul, keby sme mali na seba viac času, určite by išlo všetko rýchlejšie, ale nie je to také jednoduché, keď sa stretávame dva-trikrát do mesiaca.

Ciko: platna je v pohode myslim, ze sa podaril ako obal tak samotna platna, mozno sme sa mohli viac pohrat s mixom, ale s kazdou navstevou studia sa ucime.

Adrik: Takže čoskoro bude aj ďalší album? Dúfam, že opäť doska!

Julo: Určite chceme vydať ďalší materiál. Taký nezáväzný plán je ísť v lete do štúdia. Ja by som bol rád tento krát keby vyšiel singel.

Peter: To leto pripadá asi najrealistickejšie, myslím že LP nie je zlý formát, ak je napríklad ošetrené download kódom i pre tých, ktorí netrpia gramodeviáciou a vyžadujú CD. Momentálne trochu oddychujeme po tom všetkom doťahovaní ohľadne vydania LP, no črtajú sa rôzne varianty vydania nového materiálu, možno nejakej spolupráce ale všetko je v rovine úvah a jednaní, takže sa uvidí.

Michal: Už sa na tom pracuje. Keď si zoberieme celý proces dokým sa „LP dieťatko“ Ilúzii narodí, tak treba prejsť celou škálou procesov. Zoznámenie sa, pokus o oplodnenie (čo nevyjde vždy na prvý raz), vychovanie „LP plodu“ v útrobách Ilúzie, až po samotný akt pôrodu. Momentálne sme v štádiu oplodňovania, takže ak toto zvládneme do konca novembra 2010, počítam že v lete by sa mohlo niečo narodiť :)

Eva: Teda čudujem sa, že ja ešte nie som tehotná, keď môj životný partner takto ovláda celý proces počatia... :) Na termíne leto 2011 sme sa zatiaľ predbežne zhodli, uvidíme, ako nám pôjde tvorenie nových songov, koľkokrát nás múza kopne do zadku. Formát sa bude riešiť asi až na konci procesu.

Ciko: Ja len dufam ze uz nebudeme nahravat v zime, lebo ma uz nebavi

Adrik: A čo takto možno aj split? Koncert Dáša fon Ilúzia bol tiež skvelý. Ako ste sa vlastne ku Dášovi dostali? Nie sú 3 gitary už veľa aj v metale?

Peter: Možné je všeličo, nebudem dopredu radšej nič konkretizovať, s Dášom sa nám spolupracovalo dobre, prvotný impulz bol možno s mojej strany, keď som Dášu oslovil s ponukou spolupráce ohľadne songu pre náš album, čo sa však nepodarilo zrealizovať naplno a tak po čase sme sa znovu stretli a dali dokopy 3 dášove songy, kde mu šumíme v pozadí, a tieto sme prezentovali zatiaľ na dvoch koncertoch . Myslím, že z doterajšej spolupráce sme mali vzájomne dobrý pocit a osobne by som si želal, aby sme ju spečatili nejakým spoločným výtvorom . Dáša je starý tuzemský malofatranský endemit, poznáme sa roky, takže je to ten správny človek na podobnú kooperáciu.

Julo: Split je tiež dobrý nápad veru. Dve gitary a jedna španielka nikdy nie je moc :) myslím že to bol Peťov nápad.

Michal: Myslím, že si celkom trafil klinec po hlavičke... Sami sa necháme prekvapiť čo z toho vyjde. Ja by som bol len rád, ak by sa niečo také podarilo...

Eva: No spolupráca s Dášom, bola fajn a som za, aby sme v nej pokračovali ďalej. Takisto by som rada prijala spiltko s Dášom, nahrávanie by určite stálo za to... Len by sme po ňom museli ísť asi všetci na Prednú horu...

Adrik: Ešte priblížte krst pre tých, ktorí tam neboli. Spokojnosť so všetkým?

Peter: Krst vyšiel celkom fajn, hlavne že je už za nami. Akcia ako každá, možno ja som ju až tak uvoľnene nevnímal, keďže sme si to organizovali sami a bolo treba čo to poriešiť. Myslím, že sme odohrali celkom fajn set a aj vďaka Dášovi a Marcelovi sa nám to snáď podarilo trochu spestriť. Naši pokrvní bratia a sestry z dolnej zeme HEARTBEAT A THE FLAME STILL BURNS nás nenechali v štichu a došli tiež podporiť svojou produkciou, nezabudli na nás ani naši domáci, tak atmosféra bola výborná. Samozrejme veľká vďaka všetkým, ktorí prišli pozrieť (špeciálne zdravím Janča, ktorý sa trepal pekných pár kilometrov!), potešili staré aj mladšie ksichty zo všetkých kútov republiky.

Eva: Presne tak, vďaka všetkým, ktorí nás prišli podporiť. Veľká vďaka patrí aj ľuďom, ktorí nám pri organizovaní krstu pomáhali: vyberačom vstupného, predavačom tričiek a platní, mojim rodičom (asi je jasné, prečo im ďakujem...).

Ciko: Tak pre mna osobme to bol velmi narocny vecer, lebo dva dni pred krstom so dostal anginu, takze som doma bluznil v horuckach a veru s 40 stupnovou horuckou sa hra hociako len nie dobre, ale zvadol som to a myslim si, ze vsetko dopadlo dobre.

Adrik: Ako je to vlastne s Vami a Vaším časom? Máte aj skúšky alebo sa stretávate už iba na koncertoch? Posledné roky nie ste moc koncertne aktívni ..

Julo: Keďže Evka s Michalom žijú,/pracujú a študujú v BA /chodia len na víkend do ZA aj to nie každý sa podarí takže tak cca 3 skúšky za mesiac by som spriemeroval. Ja robím krátky-dlhý týždeň, čiže aj koncerty môžeme väčšinou len každý druhý hrať. a niekedy je menej viac, čo sa koncertov týka. Takto sa nás hádam nikto ľahko nepreje.

Michal: Až takí umelci nie sme, aby sme si mohli dovoliť hrávať koncerty bez skúšania a dúfam, že do takého štádia ani nedospejeme. Skúšky sú proste „droga“ a každý, kto má kapelu, vie o čom hovorím...čo sa týka koncertnej aktivity tak sme nikdy neodmietli koncert pokiaľ sme mali čas alebo sme sa vedeli nejako prispôsobiť, avšak ako Julo spomenul vyššie, každý má svoje povinnosti a punk je bohužiaľ až na druhom mieste. Zladiť päť pracujúcich ľudí rozlezených po Slovensku je dosť problém...

Eva: Presne čas je naším najväčším nepriateľom. Deň by musel mať aspoň 50 hodín, aby sme stíhali všetko, čo chceme. Ja chodím ešte do školy (večná študentka), pracujem, teraz sme sa s Michalom sťahovali a po víkendoch stíhame kapelu. Je to ťažko, keďže nie sme v Žiline, ale snažíme sa skúšať čo najviac.

Adrik: Zas tá retrospektíva. Ako sa dostali husle do Vašej kapely?

Peter: Ak si dobre spomínam, od začiatku sme boli naklonení myšlienke mať v kapele "ďalší nástroj", teda nejaký trochu netradičnejší. Myslím ,ale že najpovolanejšími na túto odpoveď budú asi samotné husle (Evka).

Michal: bol to pokus v rannom štádiu našej existencie, ktorý sa jednoducho ujal...

Eva: Nooooo.... to bolo už veľmi dávno. Keď Ilúzia ešte nebola Ilúzia, chodila som na ich skúšky, pretože už vtedy sme boli s Michalom spolu. Chalani ma stále lámali, aby som doniesla husle, že niečo vyskúšame. Dosť som sa tomu bránila, pretože som nemala skúsenosti hrať niečo, čo nie je zapísané v notách... Proste improvizácia alebo komponovanie nepatrilo k mojim najvýraznejším schopnostiam. Ale tieto schopnosti má zasa Michal, vymyslel pár melódií (napr. husle v Mláďatách krutosti sú Michalova tvorba) a po prvej skúške som si išla kúpiť ten najlacnejší snímač, aký v obchode mali, pretože na viac som vtedy nemala. Potom som sa na kapelu a ľudí, čo sú v nej tak namotala, že už som nechcela skončiť.

Adrik: Nemáte veľmi veselé texty, myslíte si, že je ľudstvo v súčasnej dobe / systému pokorené a každý len čaká na svoju šancu ako niekoho ojebať alebo zradiť?

Ciko: Ani dnesna doma nie je vesela. Clovek si pozrie vecer spravy a hned ma namet na depresivny text. Mozno raz z nas bude pop kapela a budeme spievat o laske :)

Peter: Osobne je toto pre mňa taká typická "zaškatuľkovaná " ničnehovoriaca otázka, takže neviem čo na to odpovedať...

Eva: Taktiež sa mi na túto otázku ťažko hľadá odpoveď. Nemyslím si, že všetky naše texty sú veľmi negatívne, vyjadrujeme tým určite nejaké názory (teda hlavne Peťo, keďže texty sú jeho tvorba), ale nájde sa v nich určite aj niečo pozitívne. Čo sa týka systému a celej spoločnosti, myslím, že my zatiaľ nepatríme k národom, ktoré sa vedia systému vzoprieť a to veľa ľudí zneužíva. Bolo by fajn, keby prišla poriadne silná generácia anarchistov a čosi s tým urobila, lebo neviem, kam toto povedie.

Michal: Z vlastných skúseností môžem za seba povedať, že čo sa týka pracovného prostredia v ktorom som sa pohyboval to bolo presne tak ako si napísal v otázke. Takže odpoveď je ANO. Pokiaľ sa jedná o súkromný život mimo práce tak sa stretávam s ľuďmi, s ktorými sa chcem stretávať a s ktorými sa cítim fajn, takže nejaké ojebávanie a zrada sú pre mňa cudzie pojmy. Takže odpoveď je NIE.
Vyber si :)...

Adrik: Tak konkrétne, nevyjadruje to napríklad text Zakopem hrdosť a česť hlboko do zeme, zbavím sa svojich snov, ideály sú pre bláznov, reči sa vedú a chlieb sa je, nechcem byť tým, kto hladuje ..

Peter: Ok , tento text pomenúva viacero vecí ,ktorými sú ľudia v bežnom živote konfrontovaní, je skôr o osobnom pohľade na vec, nie o generalizovaní štýlom: " ľudstvo, spoločnosť ",..

Adrik: Aj keď si to nepísal Ty, tak ako si vysvetľuješ posledné verše Čiernej diery: Nechcem stále žiť len tú menšiu polku života, nechcem aby bola moja duša za nezmysly ukrytá. To, čo je pre Vás nezmysel, môže byť pre niekoho zmyslom života.

Peter: Poriadne už neviem, ale toto bolo z môjho pera, a tieto slová "za nezmysly ukrytá" sú skôr vyjadrením vnútorných pocitov jedinca (ženy), ktorý/á je konfrontovaný stávajúcou situáciou, a chce prekročiť existujúce bariéry , ktoré mu/jej bránia v úplnej slobodnej realizácii, slobodnom živote. Skrátka "putami, nezmyslami" boli v tomto prípade myslené gender stereotypy, konvencie a celkove slabé povedomie, či skôr sebapresadzovanie žien z mocenského a socioekonomického pohľadu. Keď to trochu úsmevne prehodím spomínam si presne , čo ma k tomu viedlo. Na jednej strane ženy , ktoré prekračovali tieto bariéry ...na strane druhej tie ,ktoré "hádzali flity do žita zo slovami čo narobíš". Ono bolo to veru už trochu dávnejšie ,keď vznikol tento text(hehe), a musím dodať že aj keď je písaný z pozície ženy , je to predsa len ten "mužský pohľad" na vec.

Eva: Asi nepatrím k tým ženám, ktoré si nechajú od mužov diktovať, čo majú v živote robiť (dokazujem to určite aj na skúškach, lebo ma chlapci občas nazvú pani učiteľka...), ale aj v mojom okolí je ešte veľa žien, ktoré sú zviazané rôznymi putami, či už manželom, nadriadeným v práci alebo profesorom, skrývajú sa za čokoľvek a ospravedlňujú sa aj za to, za čo nemôžu. Ten text je o životnom postoji, o tom, že každý si je strojcom svojho šťastia a iba ten, kto chytí život do vlastných rúk, môže o ňom rozhodovať.

Adrik: A čo ďalšie "veselé" texty? O čom v krátkosti sú a kto ich píše?

Peter: Peter: Texty sú rôzne, niektoré sú osobnejšie, iné možno viac sociálne- politickejšie zamerané. Dá sa povedať, že všetky čerpali námet najmä zo života, zo spoločnosti ako takej . Texty v kapele píšem ja ( základ songu Čierna diera napísala naša bývalá speváčka Denisa).


Adrik: A čo Vaše vedľajšie a minulé projekty? Peter, ty si robil zin a hral v Dies irae, prečo to skončilo?

Peter: Uf , vedľajších projektov je stále kopec, čo sa týka tých punk/hc, oba spomínané sú minulosťou. Zin (volal sa Ľudský jed) sme robili viacerí ešte na strednej , boli sme taká HC partička a proste sme sa chceli realizovať( a vydávať zin to bola už aká méta vtedy pre nás heheh!!!)a tak sme celkovo vytvorili 2čísla. Myslím, že našou veľkou inšpiráciou bol legendárny neprekonateľný zin Hluboká orba. Bola to celkom sranda, neprekročilo to však nejaké pubertálne, postpubertálne hranice. No a k Dies Irae poviem asi len toľko, že sme to zabalili z viacerých dôvodov ako čas, motivácia, stagnácia...

Eva: Moje vedľajšie projekty sa týkajú väčšinou školy, ale nedávno som sa zúčastnila nahrávania debutového albumu kapely In heart, ktorej som pomohla s troma songami a nahrala som im do nich husle a vokál. A dokonca som sa stala aj krstnou mamou albumu.

Julo: Prvá kapela v ktorej som pôsobil bola Škoda reči. Hrali sme trocha tvrdší a rýchlejší punk. Skončilo to asi hlavne kvôli chlastu a nezáujmu niektorých členov kapely. Ďalšou kapelou kde som účinkoval bola Rottan ass. Konečne som nesedel za bicími ale húkal do mikrofónu. Z kapely som však odišiel. Dôvodov bolo viacej ale hlavne som už nehral s tými istými ľuďmi ako sme začínali. teda aspoň som to tak cítil...Kapela však frčí ďalej, pribudol im gitarista ( Dano z Boiling point ) takže z technickej stránky isto krok ku predu.

Ciko: Ja som mal tiez tu moznost hrat v Dies Irae skoro od zaciatku, skoda len ze to dopadlo tak ako to dopadlo, chvilu som skusal hrat s Hopsasalou, ale kvoli praci a problemom zo skusobnou a casom som odisiel .

Adrik: A tie mimo punk/hc?

Peter: Heh , ale nás tu preklepávaš fešák. No ďalšie aktivity sa v mojom prípade týkajú niečoho, čo by sa dalo nazvať asi ako lokálny ( komunitný ) aktivizmus, ostatné sa týkajú viac-menej profesne práce.

Michal: Jak na spovedi :). Nakoľko som stavbár, tak sa môj život dosť točí okolo stavieb a obchodu v oblasti stavebníctva...Na ďalšie súkromné aktivity už moc času neostáva...

Eva: Michal chcel povedať, že všetok voľný čas, ktorý mu ostáva, venuje mne...

Michal: Šak to :) ...

Ciko: Ked musis plati dane, najviac casu zaberie robota a volny cas travim najradsej s kamosmy(najmä s Urpinom je sranda), kapelou, obcas prevetram bike a rad si zahram nohejbal za TJ HRANOL ŽAREC.

Adrik: Aj keď ste starší, sledujete punkové dianie vo svojom meste? Čo hovoríte na nové kapely, koncerty, squat? Ja si myslím, že z celého Slovenska to najviac žije v Žiline.

Peter: Keď si myslíš že som starý ,môžeš mi hovoriť ujo, na to som zvyknutý a okrem iného máme tu väčších dedkov. A keďže oplývam historickou pamäťou, v porovnaní s predošlými časmi je to v Žiline živšie. Pamätám si to ,že odrazu sa skadiaľsi vynorilo strašne veľa deciek a všetci boli pankáči a dokonca aj dievčatá!(pre mladšie ročníky- kedysi v dávnych dobách historických bolo dievča v scéne zjav mimoriadne vzácny až neobvyklý:-)
Samozrejme, že poznáme aj nejakú tú omladinu, občas si prelistujem Maxi-super, aby som zas nevyšiel úplne z diania. Nechcem sa chváliť ale prevádzkujeme dokonca chovnú stanicu, ktorá chŕli nové kapely, takže s otázkou si na dobrej adrese.Za novšie by sa dali považovať asi Boiling Point, Rotten ass, Mobius, Unattended funeral ,-rád vidím ,keď chlapci nehnevajú a pekne sa hrajú!!!...každopádne chalani idú svojou cestou a pekne im to šľape, takže palec hore!!! Čo sa týka koncertov je toho viac, viac promotérov-miesta na hranie. Palác Sofia je miesto ,kde sa zvyknú stretávať mladí ľudia , neviem, či sa dá považovať za naozajstný squat, poslednou dobou sa tam dejú aj akcie-otázna pre mňa je udržateľnosť priestoru a ďalšia motivácia, či reálne ciele "aktivistov, kolektívu"- každopádne čas všetko preverí a považujem za pozitívne že mladí sa snažia niečo tvoriť, pretvárať! Ukončím dedkovský príspevok teda zvolaním :"áno v Žiline to žije". Nečakajte však zázraky, zjavenia ani novú Christiániu či San Francisco !

Julo: Kapiel je tu skutočne dosť. Hlavne okolo Dana a Fokyho z Möbiusu.Möbius + Masskillah = Unattended funeral.Unattended funeral + Miňo = Boiling Point.Boiling Point + Peco + Branečko = Rotten ass. Každá z týchto kapiel hrá úplne niečo odlišné a na slovenské pomery si dovolím tvrdiť, že aj vzácne. Ďalej za zmienku stoja pankáči Proti srsti, mladá thrash krv Parte, ultraaktívny Dáša s Rúbaniskom, s fľašou, Kľemonesom a Disidentom, gulashcore Hopeless youth a aktívni ľudia okolo nedávno rozpadnutej kapely Lykantrop, ktorí robia v ZA Mutant festy. Čo sa squatu týka (možno ma niektorí "aktivisti" zakopú pod čiernu zem za toto) z môjho pohľadu to tam ide ( morálne )dolu vodou. Síce sa tam robia koncerty, futbalové turnaje a iné akcie ale osadenstvo, ktoré tam v poslednej dobe trávi čas to tam berie skôr ako krčmu alebo klubovňu kde si vypije, pohuli, prípadne prespí z piatka na sobotu a nič viac. Stále však sú ľudia, ktorým na squate záleží a stojí to tam v podstate na nich ( zdravím Feldeka a Vojta ) len ich je sa mi zdá stále menej a menej...Koncertov je v meste stále dosť, no oproti minulému obdobiu kľudnejšie vďakabohu. I keď teraz si už ľudia akcie vyberajú, nejdú na každý koncert čo je aj žánrovo lákavý. A hlavne ľudí akoby už tak koncerty nebavili a dávajú prednosť inej zábave...

Michal: Vždy keď sa nájde príležitosť rád sa ukážem na nejakom koncerte, či už v BA alebo v ZA ale na výjazdy za koncertmi po Slovensku nie je už bohužiaľ toľko času. V tomto je u nás v kapele aktívny asi už len Július...

Eva: Tak tak, občas sa ukážeme na nejakom koncerte, ale častokrát bývajú cez pracovný týždeň a to je potom ťažko na druhý deň vstať a ísť do práce alebo do školy. Takže na koncerty chodíme, ale tak sporadicky, ako vyjde čas. V Žiline to určite žije najviac, vidím to aj na účastiach na koncertoch, kto ide hrať do Žiliny, musí sa len tešiť.

Adrik: A čo tí spomínaní dedkovia? Funguje ešte niekto, alebo už všetci majú rodiny a večere trávia doma v teplákoch pri TV?

Peter: Tak máme tu viacero gerontopunkáčov hárdkorákov, poväčšine majú rodiny aj TV a tepláky a myslím,že im ženy urobia aj večere, takže po dobrej večeri sa vyberú aj na pivo, či koncert.

Adrik: Čas ďalších volieb sa blíži. Aký máte na voľby názor? U nás si väčšina kandidátov prihrieva polievočku na otázke rómskej problematiky. Má podľa Vás táto otázka nejaké riešenie, alebo je to naozaj iba liatie oleja do ohňa pred voľbami?

Michal: na otázku rómskej problematiky nedokážem odpovedať nakoľko môj názor by nebol podložený vlastnými skúsenosťami...nikdy som sa tomu viac venoval nakoľko v Žilinskom a Bratislavskom kraji kde žijem to nie je až také horúce...samozrejme že by som bol rád keby sa raz dospelo ku vzájomnému kompromisu medzi oboma stranami. Čo sa týka volieb tak u Vás sa oháňajú rómskou problematikou a u nás v Žiline pokiaľ by som za posledné tri týždne nevidel plno rozostavaných detských ihrísk tak ani neviem že sa blížia :-)

Evka: ja sa vyňadrím len stručne. na rómsku problematiku mám asi iný názor ako väčšina ľudí. chodím už na druhú umeleckú školu, mám veľa spolužiakov rómov a sú to fajn ľudia. netreba ich hádzať do jedného vreca. a jednými voľbami sa problém Luníka, vodárenskej ulice, Krompách, Medzilaboriec, Spišskej a iných lokalít a miest určite nevyrieši. integrácia rómov do spoločnosti pred pár desiatkami rokov sa nepodarila a naprávať sa to malo hneď. a keďže sa tak nestalo, musí sa na to ísť postupne. oni nie sú opice, nemôžeme ich zavrieť do klietky a čakať, kým si zvyknú. ale nie som politik, ani som neštudovala túto problematiku, takže neponúkam žiadne riešenie. na to by tu mali byť iní (ale evidentne nie sú...)
toľko ja, len stručne.

Peter: Ja pridám môj názor , zase kúsok z iného súdka. Od 14. do 16. storočia sa rómovia spomínajú prakticky od Balkánu po Škandináviu. Pre klasických európanov boli veľmi exotickí ,sprvoti im panovníci dávali dokonca aj ochranné sprievody ,pretože rómovia sa sami predstavovali ako Egyptskí kajúcnici ,ktorí musia putovať 7rokov aby odčinili hriech svojich predkov ,ktorí neposkytli útočisko Jozefovi a Márii na úteku pred Herodesom. Kto pozná vtedajšie okolnosti v európe ,nebude sa reakcii panovníkov moc čudovať. Postupom času sa však dobové klišé menilo cez "škaredých ,záhaľčivých, kúzelníkoch" až po exkomunikáciu rómov z cirkvi vo francúzsku v 15storočí , ktorá legitimizovala ich ďalšie prenasledovanie hraničiace až s genocídou (palicovanie, vypálenie znaku na telo, roztrhnutie nozdier, odrezanie uší ,utopenie...stredovek mal svoje čaro, že?).Existujú viaceré teórie o pôvode rómov , je viac než pravdepodobné že ich pravlasťou bude India ,avšak asi nepochádzajú z jedného kmeňa, a v pôvodnej vlasti patrili určite k najnižším kastém, ktoré sa venovali cvičeniu opíc, akrobacii, zametaniu špiny, spaľovaniu mŕtvol. V priebehu 16-17storočia k nám podľa prameňov začali prúdiť tieto prenasledované kmene zo západu a usadzovali sa na našom území. Pokroková Mária Terézia sa "humanisticky aj s Jozefom II.(na rozdiel od západniarov) snažila vyriešiť rómsku problematiku ich vyhnaním za hranice, neskôr ich dôslednou asimiláciou s pôvodným obyvateľstvom. Obaja verili, že v priebehu 100-150rokov bude problém kočovných rómov natrvalo vyriešený. Podľa informácii z roku 1893 v Uhorsku rómovia predstavovali celkom 1,8%obyvateľstva ,na Slovensku to bolo celkovo 36 237 z ,ktorých bolo 93%usadlých, 5,4%polokočovných a 1,7%kočovných . Celkovo sa dá povedať , že násilné usadenie a obzvlášť u nás bolo z 52% poriešené usadením sa mimo obce , mimo majoritnú komunitu. Preto podľa mňa značná časť ´problémov tejto komunity vychádza z tohto aspektu. Vicgeneračná chudoba , obmedzený život vo vnútri komunity , malá šanca posunúť sa inde dlhodobo vplývali na súčasný stav komunity . I keď boli rómovia zruční muzikanti ,remeselníci (kováči, korytári) ani bolševikom sa nepodarilo naplno naštartovať riešenie týchto "historických " problémov komunity. V súčasnosti podľa mňa neexistuje vôľa skutočne riešiť túto problematiku, politici si prihrievajú svoju polievočku , a ľudia ktorí sú skutočne v "prvých líniách" ostávajú nevypočutí, sami a často vzdávajú túto náročnú prácu ,ktorá zo sebou okrem rizík prináša i pozitíva a svetlé momenty. Osobne mám viacročnú skúsenosť s prácou s rómskou komunitou, a poznám viaceré príbehy aj osudy. Za rozmer v ktorom sa táto problematika nachádza môže do značnej miery majorita, do značnej situácia a ich vlastné rozpoloženie-životné podmienky v akých sa nachádzajú. Je to zložitý problém ,kde je mnoho riešení. Treba však začať a naozaj naplno ho riešiť. Avšak ako človek, čo nejaký čas pracuje aj s "bielymi" rodinami ohrozenými viacgeneračnou chudobou ,či inými patologickými javmi(alkoholizmus, násilie v rodine) som značne skeptický vidiac skutočný prístup štátu, spoločnosti prostredníctvom kompetentných voči týmto ľudom. Tým chcem povedať , že vlastnou skúsenosťou myslím najmä regióny okolo nás ,kde počet segregovaných rómskych komunít nie je až tak vysoký. Záverom existuje viacero organizácií ,ktoré robia naozaj prelomové veci ,pomáhajú avšak tých pár ostrovčekov nestačí. Čo by mohol urobiť každý z nás je skúsiť svojim spôsobom a podľa možností (tak aby to zvládol) aspoň trochu rómom pomôcť, a byť k nim férový, nastavovať zrkadlo, nielen hladkať kŕmiť utešovať(ako to robia najradšej buržoázne paničky v rukavičkách). Najideálnejšie zamestnať, dať šancu, či veríte alebo nie väčšina z nich chce naozaj iný ,lepší život!!!!!!

Adrik: Pekne sa to počúva, teda číta, ale nie je to tak, že má každý plné ústa tolerancie a porozumenia kým sa to netýka jeho? Mnohí ľudia si na druhej strane myslia, či nebolo toho pomáhania a férovosti z našej strany až príliš, keď z druhej strany nie je žiadna odozva?

Peter: Ako som už vyššie spomínal, celkový problém narástol do obludných rozmerov prinášajúc viaceré až patové situácie, takže žiadne riešenie nebude bezbolestné!!! Mnoho ľudí napríklad na východe veľmi dobre pozná na vlastnej koži a majetku, čo to dokáže spôsobiť a vôbec sa im nečudujem že sú nasratí a najradšej by boli aby ich "niekto" (štát, polícia, kotlebovci) zbavili tejto záťaže . Ruku na srdce , kurva viem ,čo je to mať susedov (aj decká) zápasiacich na úplnom sociálnom dne so sebou samými, s okolitým svetom, ktorí na nich nazerá nedôverčivo a s dešpektom(i keď v mnohých veciach právom). Viem čo je to byť skurvene nasratý až po hranicu, kde by som sa mohol cítiť "byť oprávnený riešiť to aj inak ako dohovorom". Neviem ,čo to je mať za sesedov za dedinou rómsku osadu ,kde sa to deje vo veľkom a všetci majú čiernu pleť,a sú ešte viac vylúčení z komunity. Takže sa určite necítim byť nejak "celoplošne kompetentný a prevzdelaný-skúsený" aby som dal nejaké presné riešenia . Ak niekto pozná niekoho takého (samozrejme okrem fašistických zmrdov a rasistov bez názoru), veľmi rád sa oboznámim s jeho "univerzálnym riešením". Otázka sa dá spätne položiť čo by mala byť požadovaná odozva , a či dotyčný nemá nereálne očakávania (ktoré by ani sám " v koži toho druhého" nevedel naplniť). Bohužiaľ žijeme v krajine , v EU kde naozaj ústava neplatí pre každého rovnako . Ani pre malého bieleho Kysučana , ktorý sa narodí v rozvrátenej alkoholickej rodine a musí sa predierať životom sám a potom týmto poznačený končí v tomto otrasnom kolobehu sám ako dospelý (pokiaľ sa okolnosti nevyvinú náhodou tak, že sa mu nebodaj dostane včasnej pomoci) ,a neplatí ani pre malého nevinného róma ktorý sa "akosi len tam medzi tými cigáňmi už toto ,no že oné uživí popretĺka " a potom s neho vyrastie napríklad mentálne postihnutý sociopat, psychopat, ktorý nebude mať zábrany pred ničím. Takže toto sú veci , ktoré poznám dobre z vlastných skúseností a viem, že je naozaj ťažké riešiť tieto viacgeneračné problémy, avšak kto je na vine že zákony ktorými sa oháňajú radi páni demokrati sú len zdrapom papiera???????? Protiotázok je veľa : Načo teda pomáhať sociálne slabším, bielym ,fialovým ,mentálne postihnutým keď často taktiež nie je odtiaľ žiadna odozva ? Aké riešenie je správne ? Vykastrovať ? Zakázať mať deti? Prípadne väzniť? A čo alkoholici, bezdomovci ? Toto je už otázka určitého vnútorného(i politického) presvedčenia , či si humanista ,alebo nie.
Samozrejme tí najväčší hovniaci ,čo vykrikujú že vynašli" jednoduché riešenie sú vždy úplne mimo ,avšak ľuďom to stačí . Algoritmus "spoločný nepriateľ , zradca ,príživník" funguje stále fantasticky na upevňovanie komunity, spoločnej identity ,svornosti. Ak sa štát nechá od tejto komunity "okrádať, využíva, zneužívať" ,treba si položiť otázku , či určité status quo nevyhovuje tak trochu všetkým. Vo veľkom chaose sa dá jednoducho lavírovať argumentmi, päsťami , takže ľudia keď majú toho dosť volia často nešťastné riešenia. Úradníci od zelených stolov z BA radi rozprávajú o tolerancii a integrácii ,keď hovno vedia čo to je fungovať niekde na východe. A vidíš , skvele to funguje, priepasti sa prehlbujú , konflikty vyostrujú , oni sa nemusia báť že sa čosi zomelie, majú okolo chalúp veľké múry a sbsku.

Eva: k tým plným ústam tolerancie by som ešte dodala... je to pravda, kým sa to ľudí netýka, možno ich to nezaujíma, ale ja naozaj neviem ako vyriešiť problém rómov, pretože nepoznám situáciu ako to všetko funguje. nežijem tam, neviem pomôcť. a bez problému o tom viem rozprávať. každý žije v nejakej lokalite a v nejakej skupine ľudí a každý rieši svoje problémy. a navyše nemám páky na to, aby som pohla s takýmito problémami...

Adrik: Ako pedagóg, čo by si zmenil v školstve? Si spokojný so svojou prácou? Ja som napríklad za, aby vzdelávanie bolo bezplatné.

Peter: Otázka je ťažká , školstvu som sa nevenoval nikdy nijak zvlášť, takže sa vyjadrím k pár základným veciam, ktoré dlhodobejšie vnímam ako zlé . Platy sú prvá základná vec, ktorá sčasti determinuje veľa vecí od motivácie, cez záujem až po vyhorenie pedagógov. Byrokracia - skostnatelá , neefektívna až smiešna. Politickí nominanti vo vedúcich funkciách na školských úradoch a ich rozhodnutia... Myslím, že dosť vecí závisí aj od jednotlivých riaditeľov od atmosféry cez kvalitu vyučovania. Osobne som celkom spokojný ,mám tú česť pracovať na vidieku v malotriedke takže na jednej strane romantika, na druhej situácie ako z Kafkových knižiek, najmä kvôli predošlým pomerom od prístupu pedagógov a vedenia cez atmosféru a taktiež nezáujem značnej časti rodičov. Ďalšia vec je aj to ,že chýba systém "ochrany pred vyhorením a to nielen v školstve, keď po určitých odpracovaných rokoch môžeš/musíš ísť na nejaký čas mimo prácu ,aby si si "oddýchol". K vzdelaniu mám pozitívny postoj, preto mi nič nehovorí elitárstvo a podobné sračky. Úroveň vysokých škôl je rôzna, spoplatnenie to nevyrieši(ja by som osobne nebol ochotný za to čo mi dali zaplatiť ani korunu-i keď som študoval popri práci). Keď sa chceš vzdelávať a neštuduješ pre papier, nik ti nezabráni v tomto smere rásť(možno nie vždy naplno ,ale sú cesty). Štát rieši soc. problémy, politiku zamestnanosti "vysokými školami", ktoré rastú ako huby po daždi. Potom zistíš, že skoro "všetci mladí študujú"(čo by nebolo zlé keby to polovica z nich nerobila len kvôli papieru alebo tomu že nemajú prácu, alebo si chcú ešte "užiť mladosť") a my máme 3/4absolventov vysokoškolákov , ktorí sú pre trh "nepotrební". Najviac ma baví ,keď potom tieto decká púšťajú hlášky typu :"ja som študoval o 5rokov viac a preto chcem mať vyšší plat ako dajaká obyčajná upratovačka"(ktorá mimochodom tých 5rokov prispievala do systému aby si mládenček/slečinka mohla "užívať mladosť"). Opätovne len plno paradoxov a dočasných riešení , vzdelanie je právo -nie výsada a páni demokrati v kravatkách a funkciách by okrem toho mali mať na pamäti že je by malo byť plne dostupné, aby sa každý jedinec mohol naplno rozvíjať!!!! Nie je to ľahká téma , financovanie viacerých rezortov vždy bude v tomto systéme zápasiť s finančnou podvýživou. Každopádne to že ty napríklad pracuješ za 500e/mesačne neznamená že neexistuje napríklad veľká skupina ľudí ,ktorí v tvojom veku vlastnia vozidlá lukratívnych značiek ,sú konateľmi vo firmách tatinkov a mamičiek ,ktorí si okrem iného svoje vklady do systému formou daní pekne vyberú , keď napríklad sebe príbuzným fintičkami zabezpečia stály lukratívny dôchodok zo "zlého spoločného systému". To je len jeden z mnohých príkladov , kde sa podľa mňa dajú nájsť financie ...hehe.

Adrik: Dobré názory, ale čo z toho, keď to stále iba ostane iba v rámci jednej komunity ľudí? Nie je podľa vás undergroundová scéna uzavretá iba do seba? Všetci všetko vedia, malá možnosť prijatia nových názorov? Ako presadiť „iné“ názory aj medzi ostatných ľudí?

Peter: Heheh ,že dobré názory jak to má byť kompliment som rád ,že nemám tie „zléééééééééé“, a ultraortodoxní pankáči so správnymi ma nezlapajú a neugrilujú na ražni! Komunity bývajú do seba vždy určitým spôsobom uzavreté (to keby si došiel ku nám do krčmy ,tak sa tiež budeme kukať škaredo a bude ti lepiť či nedostaneš na búdku ), ak myslíš undergroundovou scénou „punk/Hc komunitu“ je to zmes rôznych ľudí a ľudia sú tí, ktorí tvoria spoločnosť. K tomuto „UG“ patrí revolta, odpor, vzbura, protest (všetci predsa pamätáme na tie pekučké romantické veci, slzy do očí ruky v päsť). Ako povedal jeden môj dobrý kamarát „to musíš mať v žile“ , narodíš sa s tým a v 15len zistíš že to tam máš. To že v hardcore dokáže kopec ľudí po celom svete dokopy cítiť spolu to isté je sila aj bez veľkých arén aj bez MTV a paráda je aj to, že každý to môže cítiť po svojom. To je to prečo to milujem! Takže k tej uzavretosti : je to o ľuďoch! Ľudia sa menia a keď prejde „puberta“ a nenastúpia skutočné vzťahy, hodnoty mnohí najzarytejší najpolitickejší radikáli odpadajú a doslova sa za nimi zatvára zem. Zistenie že reči sa vedú a chlieb sa je býva vytriezvením, zachovávať postoje aj po skončení študentského života už nebýva taký med a taká „revolúcia“ je hold drina. Nedá sa nič generalizovať, vždy to tu bolo a asi aj bude rozdiel je možno len v tom, že dnes sú mladí možno otvorenejší- o to viac sú presýtení a nevedia sa vo veciach dostatočne orientovať . V 16rokoch som aj ja viac „podliehal určitým dogmám“ v scéne, mal som potrebu hneď všetko vyriešiť, hneď mať vo všetkom jasno. Je to normálna zákonitosť dospievania, zrenia dôležité je veci neustále kriticky prehodnocovať . Myslím, že väčšina s tých ideálov a myšlienok mi ostala dodnes, len volím iné cesty a mám iný pohľad a hlavne určité skúsenosti. Takže sa netreba nad tým zaoberať viac ako sa budeš zaoberať tým že prečo si u vás na sídlisku nerozvíjajú ľudia sami nejakú komunitnú aktivitu , nepoupratujú... Vždy budem rád diskutovať, hádať sa argumentovať, ale z vlastnej skúsenosti viem že len svojou vlastnou aktivitou môžeš svoje myslenie a náhľad na svet posúvať ďalej. Vždy je to boj so samým sebou s okolím a niekedy kurva bolí!!! Už aj domorodci v južnej Amerike vedeli , že misionári sú najlepší dochrumkava opečení!! (Hehe)

Michal: Vôbec si nemyslím že sme scéna uzavretá len do seba. Myslím, že všetci máme priateľov aj mimo komunity, či už zo školy, práce atď. a väčšina tých ľudí minimálne sympatizuje s našimi názormi.

Julo: Myslím si, že v scéne je dosť ľudí a nejde až tak o nejaký úzky kruh. A v prvom rade by sa mali šíriť hlavne tam ( či už na koncertoch, prednáškach a podobne...).Čo sa týka informovanosti mimo scénu, existujú sociálne siete, ktoré všetko uľahčujú. Len treba byť opatrný, pretože tvoj názor sa nemusí páčiť všetkým a môžu vzniknúť nedorozumenia...A každý z nás sa stretáva s veľa ľuďmi mimo scény a niet nad osobnú konverzáciu :)

Adrik: A na záver rýchlovku. Najlepší a najhorší koncert, najviac a najmenej ľudí, kde o vás bolo najlepšie postarané a kde by ste si chceli zahrať?

Peter: Uf za seba za celý čas čo hráme medzi tých pár najlepších určite patrilo Brno s I walk the line(fin) , Vegafest v dobách dávnych , Brezno , Bystrica v niekdajšom Irishi, Bardejov ,ani v Rumunskom Temešvári nebolo špatne ...bolo toho viac , viaceré ním robili dobrí kamaráti a mne to tak dokopy zlieva, tak neviem či to bolo kvôli samotnému konciku , alebo servisu. My sme toho po svete moc neodohrali, tak určite by som bol rád ak by sme viac vybehli von, ak sa bude dať.

Michal: najlepší koncert s Davovkou v Žiline 2009, najhorší koncert Český Tešín 2010 (človiečik, ktorý organizoval akciu na ten koncert ani neprišiel lebo sa zrejme opájal alkoholom a v klube kde sme hrali pomaly ani nevedeli, že nejaký koncert v ten večer má byť :-) )
b) najviac ľudí Žilina 2009, práve spomínaný koncert s Davovkou, koncert s najmenej ľuďmi si radšej nepamätám :-)
c)komfort si užívame skoro na každom koncerte...ďakujeme
d)čo sa týka koncertov tak by som si rád znovu zahral na východe

Julo: Pre mňa asi tri najlepšie: taktiež v ZA s Davovkou, v Bardejove so Železnou kolonou a Dies irae a v PD myslím že s Nine eleven...
Najhorší bol dozaista Česky Tešín, Michal spomínal prečo... a tam bolo asi aj najmenej ľudí čo ja pamätám.
Ohľadom pohostinstva je o nás skoro vždy dobre postarané. Väčšinou klasicky vegežranica a nejaké pivko nech sa lepšie hrá.
Zahrať by som si chcel v rámci Slovenska tiež na východe a v rámci EU vo Švédsku, Fínsku alebo Dánsku... Snáď sa toho raz dožijem.

Eva: najlepší koncert - s Davovkou Žilina 2009 ale aj Brezno, Sereď, Bardejov, Trenčín, Banská Bystrica, Starý Smokovec, Rumunsko, Dubník... Najhorší koncert – Česky Tešín 2010. Najviac ľudí- s Davovkou 2009.Najmenej – neviem.

Adrik: Ďakujem za Vaše názory a trpezlivosť. Chcete niečo dodať pre čitateľov / poslucháčov? Kam majú chodiť pozvánky na koncerty a bonboniéry?

Peter : My tebe ďakujeme za rozhovor , otázky aj pomoc či už s platňou alebo ďalšími vecami! Dodať snáď len to , že vás všetkých ľúbime a vďaka, že ľúbite nás , je Vás mnoho nebudem menami strácať čas!!!!! Koncerty , bonbonieri , šeky , milostné dopisy na naše známe kontakty: či už na maily: ,myspace, bandzone, facebooku čus a pankujte!

Michal: choďte pracovať a platiť dane nech mi majú z čoho vyplatiť podporu :-)

Julo: Malé koníky ľúbi Boh...

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: 3+B+9

Správa:

#2320 Balki napí­sal/a: 03.12.2010 08:44:33

Co sa tyka romskej otazky a vezmeme si len nasu krajinu, ludia to z minimalne 90 percent vidia diametralne inak niekde na zapade, kde do styku s tymito ludmi pridu iba vecer pred telkou a niekde na vychode, kde clovek musi dennodenne riesit otazku vlastnej bezpecnosti a osobnej slobody prave koli nim. Jedno je iste - zufalstvo dokaze cloveka doviest aj k nasiliu a extremnym cinnom, ci uz z jednej, alebo z druhej strany. Zakony EU su nastavene tak ako su, a kym sa "nieco" nezmeni, riesenie neexistuje. Ani na zaklade kompromisov z oboch stran, ani na zaklade nicoho ineho. A bude len horsie.

#2312 peter @ napí­sal/a: 29.11.2010 23:19:01

Strýcu ,klapne verím tomu ,tešíme sa už teraz, pozdrav si familiu.-p-

#2311 gedo @ napí­sal/a: 29.11.2010 22:59:05

no boli ste skvelý v seredi, tak som si užil koncert, tak som si užil len na oipolloi v za v smerr pube :D:D:

#2310 stryco marhin napí­sal/a: 29.11.2010 21:59:18

Dufam ze ten vyhod klapne konecne ... :)

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

07.05. 09:00 Tomáš Ničiteľ:


Skvelý scene report :) Som sa normálne vrátil v čase. Pre Ničiteľa to bol zásadný rok. V novembri 2013 sme odohrali náš prvý koncert práve v Interactive. Spolu s Human Humus, Warshock, Bur ..
Východné Slovensko scene report (archív zinov)

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

27.03. 07:06 Wrbo:


haha super report :-) Adam mi to podal podstatne strohejšie, už aj čítam, že prečo :-D
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

22.03. 19:06 emo:


Jedina moznost spieval Achmed. bol aj Vrabec ale nie vzdy. a staly clen bol Papi na gitare. Bicie neviem kto.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

22.03. 12:15 Majo:


Jasné že Košice!!!pilier ug scény vtedy a z chromatic A
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:21 adrik:


http://muzika-komunika.blogspot.com/2017/02/jedina-moznost-skusobna-live-atrium.html
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:20 Noro TT/Wien:


A bola tu otazka na tu Jedinu Moznost. Mysli sa JM z Kosic, kde hrali clenovia Nonc., tusim v 1989-91 (inac velmi potesilo, toto pocut po vyse 30 rokoch!)
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:17 Noro TT/Wien:


Dobre si to napisal kamo! Oplatilo sa z Viedne prist, aj ked boli namietky, ze Noncoformistisu nezohrati, ale u mna to atmosfera koncertu (aj pred koncertom) prevalcovala. Prach som predtym nepoznal ( ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 11:58 Majo:


A ktorej jedinej možnosti?lebo jedna je niekde z Handlovej,
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)