Pozývame:


So 8.6.2024
Žilina @ Hájovňa

FVCK_KVLT (SK), NABOSOPOSKLE (SK)
benefit na VLKa
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MASSA NERA, SNACKTHIEF (19.5.2024, Praha, Café Na půl cesty)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

ARCRA, SUKOB, KORIDOR (17.5.2024, Žilina @ Hájovňa)

Najnovšia recenzia:

KAZOSTROJ - Masopust MC

Najnovší cestopis:

NONCONFORMIST (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #6 / 2014

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: MEDICATION TIME

Autor: Wrbo | Pridané: 19.9.2017 | Počet videní: 843

Wrbo: Od predstavovačky ubehol už nejaký ten čas. Čo sa odvtedy v kapele zmenilo?

TOM: V podstate nič.

FOG: Technicky nič. Akurát to, že sme sa dostali zo skúšobne von a zahrali si konečne naživo. Stihli sme 12 akcií v troch krajinách a dostali sa aj na FFUD. Takže sme koncertne odpanení. A stihli sme nahrať nový materiál.

Wrbo: Je konvenčná zostava gitara, basa, bicie už prežitkom? Bolo od začiatku v pláne ťahať to len v trojici? Nikdy ste nerozmýšľali nad basou alebo iným nástrojom?

TOM: Začalo to len bicími a gitarou, basu nemal kto obsadiť. Skôr sme hľadali vokál. Odvtedy sme to neriešili.

OLI: Skúšal som nájsť nejakého gitaristu alebo basáka do plusu, ale vždy to padlo už vo fáze vývoja. Jednak hrať PV ... čosi ... počúvať PV, vie málokto (gitaru hrajúci) a hrať ešte menej. Decká oproti nám v skúšobni sa tiež musia uspokojiť, s tým čo majú. Čiže kapela zostáva trojčlenná.

FOG: Myslím, že poviem za všetkých, že sme so súčasným stavom spokojní. Rozumieme si a funguje nám to v skúšobni aj mimo. Kráľovsky sa tým bavíme a sadli sme si. Hudobne, ľudsky. Som za to maximálne vďačný. Nie je treba nič riešiť nasilu. Buď to príde, alebo nie.


Wrbo: Ako ste sa zmierili s Vašou situáciou fungovania na etapy? Či Vám to takto vyhovuje sa radšej nepýtam :-). Skôr ma zaujíma, ako potom zvládate to nasekané koncertné tempo. Nevyčerpá to človeka úplne?

OLI: Mne ako poslednému členovi to musí sedieť, keďže som bol postavený pred hotovú vec, ktorú som buď bral alebo nie. Na druhej strane je to fasa, lebo sa môžem pol roka venovať iným veciam, a potom sa tešiť na skúšky a hranie. A je mi jedno, že potom hráme každý víkend.

TOM: Myslím si, že to zvládame na jednotku. Tým, že sme tlačení časom, zvládame oveľa viac. Nestíhame byť vyčerpaní, pretože nemáme čas.

FOG: To tempo je šialené. Bežne kapely, ktoré skúšajú pravidelne, to riešia raz za týždeň. My počas našej "sezóny" dávame päť až šesť skúšok týždenne. Plus koncerty. Musíme za pár týždňov naskúšať set, odohrať akcie, dať dokopy a nahrať nový materiál. Je to náročné, na druhú stranu je to ale motivácia a núti nás to makať. Oddýchneme si potom na dojazdoch.

Wrbo: Kazeta je už dlhší čas v obehu. Celkom by ma zaujímalo, akú mala spätnú väzbu? Power violence nie je moc štýl, ktorý sa v našom geopriestore bežne vyskytuje. Ako sa na tento debut pozeráte s odstupom času?

OLI: Ak mám byť úprimný, tak nejak extra ma to nezaujíma, či sa o nás bavia, alebo či nám chvália alebo kritizujú pásku.

TOM: Spätná väzba bola dosť pozitívna. Myslím, že sme celkom prekvapili, nielen ľudí ale aj seba. Aj s odstupom času to stále tak nejak vstrebávam.

FOG: Nejaké kazety sú v distrách, nejaké pomenené, nejaké predané. Nejaké kúsky išli aj mimo republiku a ďalšie sú zase stále skladom. Ohlasy boli dobré, čo nás samozrejme teší a sme za ne maximálne vďační. Ale vnímam to podobne ako Oli. Je jedno, koľko je v okolí tisíc kilometrov PV kapiel. Podstatné je, ako svoju muziku vnímaš ty sám a čo dáva tebe. Tá páska zachytáva určité obdobie našej kapely. Chystaný split a novšie veci budú zachytávať iné obdobie. Akonáhle príde Tomy späť, skladáme ďalšie nové veci a z pásky bude naživo znieť už len jeden song. Ten, ktorý sme na tej nahrávke ako jediný spravili už v trojici. Prešli sme nejakým vývojom a sme v určitom zmysle iná kapela ako sme boli pred rokom. A tak aj chceme znieť. Neobzeráme sa späť.


Wrbo: Demo má skvelý špinavý, no zároveň aj hutný zvuk. Na plánovanej nahrávke plánujete opätovne navštíviť to isté štúdio? Alebo ste sa rozhodli pre zmenu?

TOM: Zato ďakujeme našim drahým kamošom z Budapešti. Na začiatku sme aj chceli, ale vyskytli sa nejaké problémy, už presne neviem aké. Tak sa naskytla možnosť spolupracovať s Liborom (Vomitor Sound). Veľká skúsenosť pre mňa a zážitok.

FOG: Mali len dva voľné víkendy na nahrávanie a Chalani z Pešti nemohli skrz iné povinnosti ani jeden. Takže sme sa prirodzene obrátili na Libora, s ktorým sme to zbúchali na pánov za jeden nahrávací deň.

OLI: Tento krát bude zvuk ešte hutnejší a ešte jaskynnejší.

Wrbo: Nie je tajomstvom, že chystáte split 10" s MENTAL TENSION. Ako k tejto spolupráci došlo a na čo všetko sa môžeme tešiť? Pár ľudí som už počul polemizovať o identickosti farby vokálu oboch kapiel. Máte tiež ten dojem?

OLI: Príbeh tejto spolupráce je prostý. Sadli sme si s chalanmi v Koloseu drogovať a piť a spečatili sme to, keďže moc PV ladených kapiel na okolí neni a dorábame sa, že sme kamoši. Tešiť sa môžete na cover "I will survive" od Glorie Gaynor a kopu sofistikovaných, veselých krátkych songov, na ktoré sa nedá moshovať. Nad tou farbou netreba extra polemizovať, je to proste tak a nechce to inak vlastne ani byť. Áno, je super keď na splitku znejú podobné kapely kus inak, ale u nás to priorita nie je. Je to ako pýtať sa sám seba, či sa LIFE´S HALT a 97A podobajú. Presne z tohto dôvodu vlastne vzniká splitko.

TOM: MENTAL TENSION sú štýlom k nám blízki, alebo my k ním. Samozrejme Fog a Oli sa poznajú s chalanmi už dlhší čas, tak asi tak to celé vzniklo. Vokály? Doba kamenná na hrad more.

FOG: A bude to sedempalec. Nie desaťpalec. Asi môžem prezradiť, že by sme to chceli mať koncom roka vonku a vyjde to pod hlavičkou Analog freaks a Badluck.

Wrbo: Keď sa povie Lučenec, ihneď sa mi vybavia mená ako PEXESO, CHAOS, FORMA, MIZAR, COCK2PUSSY a NAVARA ... Celkom by ma zajímalo, ako ste vnímali a vnímate domácu scénu? Hrala alebo hrá v Lučenci nejaká banda, ktorá Vám vytrela sluch? Alebo lepšie povedané - hrá tam vôbec ešte niekto okrem Vás?

OLI: PEXESO hrá ešte furt z tých starších. Oproti nám majú skúšobňu UNDECIDED, taký krastík so ženským vokálom. Akurát som sa s Vladom bavil o ich nahrávke, tak snáď už dačo v blízkej budúcnosti splašia. Sú v pohode. Plus Kubo z RS začal nejaký pankovejší hc projektík, takže snáď aj oni naskúšajú dačo na nejakú tú showku.

TOM: Ako mladý "metlák" som vnímal Lučenskú hudobnú scénu veľmi pozitívne. Veľa dobrých kapiel, ktoré zanechali po sebe dobrý dojem. Pre mňa osobne MIZAR a FORMA, to boli také "legendy". V Cock2ďusi som spieval, takže to nejdem rozoberať. Teraz je to už pobiednejšie. Poznám dve kapely ktoré sa aktívne hudbe venujú, nová krv je napríklad CONSPIRASHIT a UNDECIDED. Sú to všetko kamaráti a bývalí spolukapelníci.

FOG: Domáca scéna patrí k tebe, keď ju priebežne odžiješ, alebo si jej súčasťou. Netreba zabúdať na SCREAMING BUTTERFLY. To bola rozhodne jedna z top domácich kapiel. Myslím, že najväčší potenciál mala NAVARA, škoda, že nevydržali. FORMA tiež, ale to je história na knihu. Ostatne, asi ako pri každej dlhoročnej kapele. MIZAR nevynímajúc. V tomto momente sú tu okrem nás len dve, už vyššie spomenuté kapely.


Wrbo: Pár zážitkov z Vašich ciest sme si mohli prečítať na punkgene. Ktorý koncert bol pre Vás absolútny top a prečo? Nejaká nepublikovaná príhoda, či úsmevná situácia, ktorá nebola spomenutá by sa nenašla :-)?

OLI: Ťažko povedať, ktorá showka bola top. Asi by som vyzdvihol tú z Győru, z Betonu. Predstav si koncert v atómovom bunkri, ktorý bol za druhej svetovej vojny poľná nemocnica, a stejdž je v operačke. Plus feláci z Pešti rozspeedovaní, najlacnejší rum za 1000 forintov flaša, váľačky na červenej podlahe atď. Turbo kámo, turbo.

TOM: Pre mňa boli asi všetky. Ten prvý v LC bol možno ten "top", ale to hlavne z toho hľadiska, že som bol po dlhých rokoch znovu na pódiu a ucítil som tie pocity, čo som dlho necítil. Zažili sme toho dosť počas cestách, Fog zachytil v cestopise snáď všetko. Možno jedna skúšobňová spomienka by bola. Mali sme mať skúšku pár dní pred dákym koncertom. Ja s Fogom sme už boli na mieste a rozohrávali sme sa. Pritom sme si všimli, že Oli mešká, voláme mu. Vraví, že za chvíľku je tam, nato po pár minútach vletí Olinka do skúšobne namrdaný ako pán. Bere mikrofón do ruky a hecuje nás, aby sme hrali. Predtým sme tam došli unavení a celkom otrávení z bežného dňa. No v tom momente, ako sme ho uvideli, zbláznili sme sa. Vyjebal nám hlavy zato, že sme pomalí, Foga zjebal, že viac kecá ako búcha, no proste tlak. Najlepšia skúška zo všetkých.

FOG: Celé to bolo magické. Hlavne hrať opäť naživo po rokoch. V cestopise je všetko myslím. Ono viac konkrétnejšie sa už ani nedalo napísať. Ale Tomy vytiahol dobrú fázu, tá skúška bola legendárna. Nikdy nezabudnem, čo sa tam stalo. Epické.

Wrbo: Koncerty sú akási forma očisty nie len pre kapelu, ale aj návštevníkov. Ako to celé vnímate? Nie je to už len istá forma nostalgie? Roky pribúdajú, človek trávi väčšinu času v práci a spomína na ten ventil z mladosti (OK, toto vyznelo ako keby sme mali 50 :-)), kedy mlátenie do nástrojov dosahovalo až orgazmické stavy. Čo všetko to pre Vás znamená tu a teraz? Je to tá terapia alebo vrátenie sa do bezstarostných čias, či proste len číra radosť, že nainfikujete svojím hlukom všetkých naokolo :-)?

OLI: Aj teraz sú to bezstarostné časy, akonáhle vstúpim do venue. Nikdy ma neprestane baviť chodiť na koncerty a vždy sa cítim akoby som bol na showke prvý krát. Zas noví ľudia, zas iná kapela, zas iný gig.

TOM: Je to všetko dokopy. Eufória, nostalgia, bezstarostnosť, radosť, pervitín.

FOG: Cestovať s muzikou je asi najväčšia fáza, čo môžeš zažiť. Nové prostredia, noví ľudia, zmena. Zážitky. To moc neomrzí, kým sa na to fyzicky cítiš. A samotné hranie vnímam ako takú súkromnú a privátnu vec. Sme na tom stagi kvôli sebe v prvom rade, takže cieľom je dať tlak z nás na iných. Dôležitý je ale ten samotný proces a čo to dáva nám. Je v tom katarzia, zábava, nenávisť, ventilácia, ale aj určitá miera povinnosti. Chceme to zakaždým natrepať na maximum, ale vždycky na ten stage lezieme hlavne kvôli sebe.


Wrbo: Ak mám povedať pravdu, nečítal som si Vaše texty. O čom je posolstvo MEDICATION TIME, ak sa to samozrejme dá zhrnúť?

OLI: Texty na demo som nepísal ja, čiže sú stavané aj ladené kus inak. Na splitku sú všetky texty moje, resp. tie najkratšie sa skladali z ujebávačiek na skúšobni. Až na "Strictly stupid", tú sa mi nechcelo textovať, robil to Fog. Hlavnou témou sú samozrejme herne, záložne a fet, keďže juh nášho kraja nimi priam prekypuje. A je sranda robiť si z toho piču. Budú v booklete.

TOM: Posolstvo? Antikokotizmus, pervitín, admiral casino, George Michael, gay sex anal party.

FOG: Čo dodať. Staršie texty sú viac všeobecné, Oliho sú v tomto smere viac konkrétnejšie. V textoch je všetko, čo sa okolo nás deje. Od srandy po závažne veci. Náš enviroment je v tomto smere rozhodne inšpiratívny.

Wrbo: Poslednú dobu sa dosť kapiel politicky vyhraňuje. Naopak niektorým kapelám vôbec nevadí skutočnosť, že zdieľajú to isté pódium alebo kluby s kapelami, ktoré sa pohybujú na druhej strane barikády. Registrujete to? Sám som mal veľakrát dilemu, keď sa nejaká spriaznená kapela dostala do tejto situácie a celé to taktne odignorovala. Má byť v tomto prípade politika viac, ako priateľstvo? Alebo sa to všetko len zbytočne hrotí?

OLI: Každého si odsledovať nemôžeš. Nie vždy vieš, kto má koho kamaráta, s kým si podáva ruky. Kto ako obľubuje internety a všetky jej múdrosti a koho má na FB za kamoša. Politika nikdy nebude viac ako priateľstvo, ale s náckami sa proste kamarátiť nebudem. Tejto problematike som venoval aj dva songy.

FOG: Myslím, že Oli to zhrnul pekne a presne. Normálna politická orientácie je jedna vec, podpora jebnutých ideológií vec druhá. Nie sme politická kapela, ale osobne by sme sa na pódium nepostavili s niekým, kto súhlasí s fašistickými alebo inými totalitnými sračkami. To v modernom svete nemá miesto.

Wrbo: Prvý krát som Vás videl na FFUDe v stane. Nasekaný pár minútový set, bez zbytočných slov a páuz. Sú pre Vás kecania pred piesňami skôr rušivým elementom? Teraz ma tak napadá záznam z koncertu kapelky PALATKA a ich 7 minútový set, kde sa pomaličky viac kecalo, ako hralo hehe.

OLI: MT neni kapela, ktorá sa prišla vyprávať a robiť osvetu o životných múdrostiach, rasizme, vegánstve a ďakovačkách organizátorom. PV také už len so všeobecnosti nie je. To aj tak vieme, a medzi sebou si to povieme. A keď nie, tak si to s radosťou povieme aj za chrbtom. Nepotrebujem si niečo dokazovať nahlas a pred každým, keď to viem. Je v poho, keď Maciek z VICIOUS REALITY kecá, lebo nevraví pičoviny, ale ak príhovor trvá dve minúty a song pol druha? Od songu k songu opadne vibe a som z toho smutný. U mňa bola priorita vždy going to shows because its fun. A toho sa držím do teraz.

TOM: Prišli sme si pokecať alebo hrať? Dáme dáke intro, vysypú sa krumple a je to. Poďme kecať pri pive.

FOG: V podstate je to presne tak. Je to element, ktorý nepotrebuješ. Nepovedali by sme nič nové. Koncept hrania bez kecov robí set navyše kompaktnejším a bez hluchých miest. Obídu sa bez toho obidve strany.

Wrbo: Badáte nejaké zmeny podzemnom bojovom hudobnom poli odkedy ho registrujete? Stúpa záujem o koncerty a kapely alebo naopak má tendenciu klesať? Zaujíma ešte dnešných mladších živá hlučná muzika? Ako je na tom Lučenec?

OLI: Je to amplitúda. Raz príde viac ľudí, raz menej. Zákon prírody/školy/piatku a týždeň pred výplatou si nenavyberáš. V Lučenci hlučná muzika ľudí zaujíma, ale nikdy ich nebolo tak veľa, aby extra naplnili slimák, skôr to bolo o cezpoľných. Si myslím, že to platí aj vo Fogovom aj Kukovom prípade. Samozrejme nájdu sa aj výnimky, ale toho je málo.

TOM: Akcií je plno. Veľa známych kapiel svetových rozmerov hrá na Slovensku. Myslím že je to na pohodovej úrovni, neviem posúdiť. V Lučenci sú koncerty, Fog sa o to stará a vďaka nemu sa aj "rate" akcií udržuje, na veľa koncertoch sa tam pohybuje viac návštevníkov z okolitých miest než z Lučenca.

FOG: Keď sa rozhodneš niečo zorganizovať, vždy je v tom riziko. Proste nikdy nevieš. Zorganizuješ to, odpromuješ to a zvyšok je na vôli ľudí. Raz to vyjde, inokedy nie. V hre je ale vždy mnoho faktorov. Mám pocit, že akcie na Slovensku, ak sa teda bavíme o klubovkách, išli do komornejšej a rodinnejšej polohy. Drvivú väčšinu tvári na tých koncertoch stretávaš stále. Väčšie akcie sú už iné kakao, ale to si asi nemyslel. Lučenec teda koncertne stále žije čas od času, aj keď návštevnosti kolíšu. Ohľadne tohto sa nechám prekvapiť do budúcna. Pokiaľ sa vždy nájdu ľudia ochotní prísť sa zabaviť, podporiť a prihodiť kapelám na benzín, bude to mať zmysel. Uvidíme. Kapiel je tiež stále dosť by som povedal, aj keď sa to mení. Niekto vznikne, niekto zanikne. Mám ale pocit, že tá naša scéna sa točí okolo tých istých ľudí, sem tam niekto pribudne. Skôr sa menia okolo tých ľudí kapely. Mladých to možno toľko neoslovuje, lebo v skutočnosti je za tým kopa roboty a energie, ktorú do toho musíš vraziť. A to sa dnes chce málokomu.

Wrbo: Fog, ty často organizuješ akcie v LC. Čo to pre teba znamená? Ide o lásku k živej muzike alebo len nejaká tá solidarita s kamarátmi a vzájomná výpomoc?

FOG: Aj aj. Podmienky sú aké sú, takže bez lásky k muzike by to nešlo. Tu z toho nemáš nič, len dobrý pocit. Vytvoríš priestor kapelám na sebarealizáciu. Necháš vzniknúť v jeden večer niečo unikátne. Stretneš kamošov a známych, prípadne si robíš nových. Máš možnosť spoznávať skrz nich iné kultúry a názory. To obohacuje. Niečo sa okolo teba deje. Máš zmenu. Nové zážitky. Na druhej strane je v tom samozrejme aj faktor pomoci, ostatne celá táto scéna funguje na tejto báze. Udržuješ kontakty a pomôžeš, ak vieš. Potom to funguje obojsmerne. Ale nie je v tom kalkul. Celé toto prostredie a hudba vo všeobecnosti mi toho dáva veľa, takže svojím spôsobom chcem aj niečo vrátiť späť.

Wrbo: Čo rieši a zaujíma MEDICATION TIME vo svojom voľnom čase?

OLI: Klasický life stuff.

TOM: Vo voľnom čase hráme, koncertujeme, pijeme, rehoceme sa, polemizujeme, rozoberáme fety a samozrejme chceme dosiahnúť "world peace".

FOG: Hudba pasívne. Lešovanie nahrávok a kapiel, zbieranie vinylov. promovanie showiek, behanie po akciách a písanie reportov. K tomu som filmožrút. Hodiny filmov a seriálov. Snažím sa priebežne sekať knihy, keď mám čas a priestor. V domácnosti kopec psov, ktorým sa treba venovať. Keď máme možnosť a prostriedky, radi s polovičkou niekde vycestujeme. A v poslednej dobe sa pre mňa netypicky snažím spraviť niečo zdravé aj pre telo.

Wrbo: Posledné riadky sú Vaše ...

OLI: START A BAND MAN!

TOM: Chcem pozdraviť rodinu a všetkých známych a poďakovať sa za podporu a lásku, ktorú dostávame od všetkých naokolo. Tešte sa na split s MENTAL TENSION. CAVEMAN POWERVIOLENCE!!!! Peace.

FOG: Neberte nás nikdy vážne. S pervitínom je sranda, len keď ho nefúkaš!

medicationtime.bandcamp.com

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: 3+I+T

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

07.05. 09:00 Tomáš Ničiteľ:


Skvelý scene report :) Som sa normálne vrátil v čase. Pre Ničiteľa to bol zásadný rok. V novembri 2013 sme odohrali náš prvý koncert práve v Interactive. Spolu s Human Humus, Warshock, Bur ..
Východné Slovensko scene report (archív zinov)

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

27.03. 07:06 Wrbo:


haha super report :-) Adam mi to podal podstatne strohejšie, už aj čítam, že prečo :-D
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

22.03. 19:06 emo:


Jedina moznost spieval Achmed. bol aj Vrabec ale nie vzdy. a staly clen bol Papi na gitare. Bicie neviem kto.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

22.03. 12:15 Majo:


Jasné že Košice!!!pilier ug scény vtedy a z chromatic A
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:21 adrik:


http://muzika-komunika.blogspot.com/2017/02/jedina-moznost-skusobna-live-atrium.html
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:20 Noro TT/Wien:


A bola tu otazka na tu Jedinu Moznost. Mysli sa JM z Kosic, kde hrali clenovia Nonc., tusim v 1989-91 (inac velmi potesilo, toto pocut po vyse 30 rokoch!)
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:17 Noro TT/Wien:


Dobre si to napisal kamo! Oplatilo sa z Viedne prist, aj ked boli namietky, ze Noncoformistisu nezohrati, ale u mna to atmosfera koncertu (aj pred koncertom) prevalcovala. Prach som predtym nepoznal ( ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 11:58 Majo:


A ktorej jedinej možnosti?lebo jedna je niekde z Handlovej,
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)