Pozývame:

Pi 14.6.2024 - 15.6.2024
Bardejov @ Basta

Forever Megashit XVIII:
piatok: MANON MEURT (CZ), the FREEBORN BROTHERS (Poľsko)
sobota: EGZEKUCJA (Poľsko), POSTEA (CZ), NAZI TAMPONS (SK), LUCIFER EFEKT (CZ), BODRUZAL (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MASSA NERA, SNACKTHIEF (19.5.2024, Praha, Café Na půl cesty)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

ARCRA, SUKOB, KORIDOR (17.5.2024, Žilina @ Hájovňa)

Najnovšia recenzia:

KAZOSTROJ - Masopust MC

Najnovší cestopis:

NONCONFORMIST (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #7 / 2015

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: ROZPOR: "KTO CHCE MIER, NECH SA PRIPRAVÍ NA VOJNU!"

Autor: Adrik | Pridané: 13.8.2023 | Počet videní: 1478

Adrik: Zdravím ROZPOR!
Prejdime hneď k vášmu zatiaľ poslednému klipu "Víťazi", ktorí poriadne rozvíril aj hardcorepunkové vody. Najčastejším argumentom vašich odporcov je, že ako pankáči môžu podporovať vojnu a zbrojenie. Tak ako to celé je? A môžu?


Datra: Ahoj. Áno, môžu, dovoľuje im to hardcore-punkový zákon o podporovaní militantného boja proti utlačovateľovi v punkovom zákonníku, konkrétne paragraf 161, odstavec 77 v zmysle jeho novelizácie z 24.2.2022 ako aj ďalších príslušných nariadení.
My sa tohto zákona držíme od začiatku a preto sme vždy podporovali ozbrojovanie sa a aj militantný boj proti fašizmu, imperializmu podľa hesla: Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu! Vždy sme podporovali SNP, čo bol ozbrojený boj (aj s ťažkými zbraňami) proti Hitlerovi. Vždy sme uznávali interbrigadistov, ktorí bojovali v španielskej občianskej vojne ozbrojený boj (aj s ťažkými zbraňami) proti Francovi. Takisto sme sympatizovali s Kurdmi a ich ozbrojeným bojom (aj s ťažkými zbraňami) proti tureckému útlaku a proti ISIS. - podľa hesla: Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!

Vojnu na Ukrajine rozpútala Ruská federácia tým, že napadla Ukrajinu a chce ju zničiť. Ak Rusko prestane dodávať zbrane na Ukrajinu - skončí vojna. Ak my (západ) prestaneme dodávať zbrane na Ukrajinu - skončí Ukrajina a časom možno skončíme aj my. Putin, tak ako Hitler, je agresívny imperialista, ktorý chce zaberať okolité krajiny vrátane Slovenska. Preto ho musíme poraziť, tak ako sme voľakedy porazili Hitlera. Bez vojny a zbraní by sme Hitlera nikdy neporazili.

Fabko: Z časti súhlasím s Datrom, akurát, že ja sa neriadim až tak tým HC punkovým zákonom. Ja ako pankáč som zásadne proti zákonom. Ja sa riadim jednoduchou vecou a tá je spravodlivosť. Pre mňa sa nespravodlivo napadnutý človek, krajina alebo hocičo/hocikto, môže (ak nie musí) brániť a ja ako zástanca spravodlivosti rád pomôžem napadnutému spôsobom, aký som schopný poskytnúť. Fantázii a možnostiam medze nekladiem. Vojnu nepodporujem. Zbrojenie slabšieho a napadnutého podporujem.


Adrik: Ako môže niekto obhajovať a ospravedlňovať hádzanie bômb na civilné ciele, znásilňovanie a zabíjanie nevinných ľudí? Ľuďom naozaj vadí sloboda a chýba im totalita? Zabudli, že cenou za slobodu je večná ostražitosť alebo všetci naozaj chcú žiť v RuSSku a Severnej Kórei?

Datra: Ľudia su rôzni a pre niekoho sloboda nie je tak dôležitá. Niekto má napríklad radšej istotu, bezpečie alebo pohodlie. Aj to je legitímny názor. Myslím si že v RuSSku alebo Severnej Kórei by chcelo žiť naozaj minimum ľudí. Pre drvivú väčšinu rusofilov ide hlavne o ich anti-amerikanizmus a vyhranenie sa voči Západu. Myslím si, že reálna skúsenosť života v RuSSku by ich z obdivu Ruskej federácie vyliečila, rovnako ako rôzne stáže v Sovietskom zväze vyliečili československých komoušov z ich sovietofilstva.

Fabko: Ľudia majú krátku pamäť, alebo si pamätajú len to, čo im vyhovuje a nekriticky pristupujú k mnohým veciam. Viacerí z nich sú leniví a tak uveria tej pre nich "krajšej" pravde. Další môžu byť zmätení, alebo frustrovaní zo svojho života a pod tlakom rôznej propagandy podľahnú všelijakým výmyslom. Z časti, možno aj z väčšej, je to problém aj nás, ktorí stojíme na tej "správnej strane" barikády, ale sme mnohokrát apatickí, alebo prehnane kritickí a neempatickí, čo vie druhá strana využiť a tažiť z toho.
Adrik: Dá sa s tým nejak efektívne bojovať alebo je to len strata času (hlavne anonymne na internete) a žiadna zo strán nepresvedčí o opaku tú druhú? Vám sa to už niekedy podarilo?

Datra: Nerozumiem úplne otázke. S čím či sa dá bojovať? Ak myslíš presviedčanie názorových oponentov na internete, tak podľa mňa je to strata času. Vôbec, akákoľvek diskusia na internete je podľa mňa strata času. Ja sa do žiadnych internetových diskusií nezapájam a nesledujem ich. Iba výnimočne, keď ma niekto na niečo pozoruhodné upozorní. Na našom FB profile som sem-tam zo začiatku trochu odpisoval nejakým komentujúcim, ale neskôr sme sa začali diskusiám o vážnych témach na našom profile vyhýbať, pretože nikam neviedli a navyše nechceme dávať priestor trollom. Takže teraz nechávame na našom FB profile priestor iba takému smalltalku a vtípkom. :)

Adrik: Kde sa v ľuďoch berie všetka tá nenávisť, že cudziemu človeku, politikom a prezidentke a ich rodinám praješ smrť? Naozaj ľudstvo pri všetkých tých technologických výdobytkoch hlúpne alebo sú len tí jednoduchí ľudia hlučnejší?

Datra: Tak nenávisť je normálna a zdravá. Šak punk je tiež hnev, ne?
Ja tiež nenávidím mnoho kokotov a píč. Napríklad, nedávno skapal jeden sused, čo dlhé roky prepichoval pneumatiky autám pred našim barákom a som rád, že ťahal srať, pretože som mu tú smrť prial. Dokonca sme na domovej schôdzi pri tej príležitosti otvorili šampus.

Fabko: Podľa mňa nenávisť tu bola furt rovnaká, len teraz jak je šecko online a viac prístupné, tak to aj viac vnímame, viac sa o tom píše, hovorí, špekuluje.

Adrik: Čo s pekne oblečenými náckami? Veď uz aj uznali SNP a vraj bol aj holokast a samozrejme chcú len to najlepšie pre Zlovensko. A taktiež čo so všetkými tými "antisistémovými" neoľudáckymi dezolátmi, ktorí si myslia, že z detstkej izby odhalili všetky tie židovské a americké rokmi plánované sprisahania?

Datra: Pekne oblečených náckov treba prehlasovať vo voľbách. S antisystémovými dezolátmi sa nedá urobiť nič. Sú pod vplyvom PsyOps (psychologických operácií) Ruskej federácie, ktoré prebiehajú online na sociálnych sieťach podporované presne navrhnutými algoritmami spoločností ako Google, Facebook, Twitter a spol. Je to obrovský vplyv na ľudskú psychiku a preto sme svedkami ako sa voľakedy normálni, zdraví a priemerne inteligentní ľudia menia na radikálnych bojovníkov proti zdravému rozumu. Slovensko / EÚ musí obmedziť vplyv týchto PsyOps na populáciu formou zákonov, ktoré budú upravovať fungovanie algoritmov a sociálnych sietí vôbec - podľa hesla: Freedom of speech, NOT freedom of reach. To znamená, že máš právo hovoriť si čo chceš, ale nemáš právo na neobmedzené šírenie tvojich hovien. Odporúčam dobrý podcast na túto tému: Kanárci v síti / www.kanarci.online.

Fabko: Čo s pekne oblečenými náckami? To je presne to, čo som spomínal v odpovedi predtým. Ľudia zabúdajú. To, že sa nekto teraz neobleče do fašistickej uniformy, ale dá si sako, nehá si narásť vlasy a fotí sa so psíkmi neznamená, že už zrazu nie je ten, čo býval pred pár rokmi. To sú není chlapci, čo vyrástli z nejakej tínedžerskej poblúznenosti. Sú to stále rovnakí náckovia. Treba proti nim bojovať všetkými možnými prostriedkami. Dezoláti a samozvaní odborníci na svetovú praUdu musá proste prirodzene vykapať. Treba ich ignorovať, nedávat im priestor. Nech si šíria svoje kokotiny na svojom fejsbuku alebo telegrame a moc sa o nich nezajímať. Záujem, to je to, čo ich drží pri živote.

Adrik: Chodíte teda voliť? Je veľká šanca, že predčasné voľby nedopadnú dobre. Čaká nás ďalší odliv slušných a vzdelaných ľudí do zahraničia?

Datra: Áno, posledné roky chodím voliť, lebo vidím veľký rozdiel medzi rôznymi stranami a nie je jedno, kto z nich je v parlamente. Hovorí sa, že odliv mozgov stále prebieha už roky, takže neviem či nás čaká ešte v nejakej zvýšenej miere po voľbách.
Adrik: Ďalšou peknou a jednoduchou otázkou je, prečo tu zostať žiť a neodjebať sa stadiaľto čo najďalej do piče? Čo vás konkrétne tu drží? A kto vás za to platí?

Datra: Pretože Zlovensko je aj napriek všetkým neduhom a problémom stále jedna z najlepších krajín na život na svete. Patríme medzi najbohatšie štáty. Oproti 80 percent zvyšku sveta si tu žijeme ako v bavlnke po všetkých stránkach. Kto mi neverí, nech si trošku pocestuje po Amerikách, Ázii, Afrike ... Okrem toho mám konkrétne rád Bratislavu, slovenské hory, halušky, pirohy, harulu, Dunaj, drevenice, kamošov, kapely a nesmiem zabudnúť na slovenské ženy, ktorým genetické haploskupiny R1B a R2B, ktoré sú dominantné v stredo-východnej Európe zabezpečili výnimočnú fyzickú krásu. Takže ma ani nikto platiť nemusí. :D

Fabko: Odíst je tá najľahšia cesta. Také cesty ma nudia. Mám to tu rád a za tých 36 rokov vnímam, že sa to vo všeobecnosti zlepšuje, aj keď to tak nekedy nevyzerá, takže tá snaha mnohých dobrých ľudí, nie je úplne márna.

Adrik: Je Bratislava dobrým a bezpečným miestom pre život? A pre vaše deti? Odtiaľ zo západnej Ázie to vyzerá, že tam u vás stále niekomu prepne a končí to väčšinou tragicky. Prezraďte vaše obľúbené miesta, fleky, zašívarne, ktoré určite nevynechať pri návšteve.

Datra: Áno, za posledných 10 rokov sa Bratislava stala dobrým a bezpečným miestom pre život aj pre deti. Všade sa stáva, že niekomu prepne, to sa dá pri miliardách ľudí obývajúcich túto planétu očakávať. Stáva sa to aj v krajinách, ktoré si berieme za vzor - napr. v Nórsku.

Moje obľúbené miesta sú: Dunajské nábrežie na petržalskej strane, Bratislavský hrad, Slavín a Horský park, Karloveská zátoka, Devín, alebo nová rozhladňa na Devínskej kobyle. Tú poslednú by som teda aj najviac odporučil, práve kvôli jej novosti a navyše je odtiaľ fantastický výhľad na skoro celú Blavu, Malé Karpaty, Alpy, Viedeň, Moravu a Maďarsko.

Fabko: Bratislava podľa mňa patrí medzi najbezpečnejšie mestá na Zemi. Pre majoritu určite. Horšie to majú menšiny. Tak to je ale všade.

Keby mám niekoho sprevádzať po Bratislave, išli by sme nasledovnou cestou: cviky na preliezkach v Karlovke, následne do pralesa popri Malom Dunaji a pak skĺbnuť pivačko v Twainovi, ďalej po nábreži smerom do centra a hore Židovskou ulicou kľudne trebárs aj na hrad. Potom dole po Kapucínskej to skĺbnut tými strmými schodami na obed do Smak vegan sushi, ďalej do Studne na pivačko a 58 druhov borovičky a podľa stavu a nálady by som vybral buď námestíčko pred Starou tržnicou (samozrejme s pivačkom) alebo rovno Fugu a tam ťahať do 4:00 :D
Adrik: Dlhé roky hráte na benefitoch pre VLKa. Napríklad aj v Snine. (Ako bolo? Bol tam niekto?) Myslíte, že za ten čas sa vnímanie ľudských zásahov na našu planétu otočilo k lepšiemu, alebo sme len stále hipísaci a ekoteroristi, ktorí chcú zakazovať výstavbu nových a nových lyžiarskych vlekov?

Datra: Oba koncerty, ktoré sme hrali v Snine boli super, dobrá atmo, zábava ... bolo tam cca do 40 ľudí.
Vnímanie ľudských zásahov na planétu sa stále zlepšuje, je to dané prirodzeným vývojom. Voľakedy ľudia nemali na prírodu taký zásadný vplyv na globálnej úrovni. S pomyselným zmenšovaním sa sveta začalo vznikať aj ekologické povedomie. Je to ako so všetkým - akcia/reakcia.

Fabko: V Snine sme hrali 2x a oba gigy boli super. Vlastne málokedy máme napiču gigy. Sme proste dobrí a keď nahodov aj nejsme, myslíme si to :D

Adrik: No dobre, tak teraz sa pochválte, kde to naozaj stálo na piču? Málo ľudí, zlé jedlo, prepichnuté pneumatiky, opitý Datra, ...

Datra: Asi najhoršiu skúsenosť sme mali poslednýkrát v Havířove. Celý čas pršalo, zapadli sme dodávkou v bahne pri pódiu. Organizátor ležal najebaný v kóme v bufete a pod pódiom bolo 15 skalných. Nemali sme ani kde prespať, tak sme rovno po koncerte odišli, a išli autom 200 km smerom na stredné Slovensko, kde sme hrali na druhý deň a prespali sme v kameňolome. Po nejakom čase nám ten kokot organizátor ešte niečo nasrato vypisoval cez mejl ... bizar. :D
Adrik: Nie je haMba, že skladba "Až do konca života" nie je na vinyle? Neplánujete vydať na asfalte aj staré albumy?

Datra: Nie je to hanba, ale časom plánujeme vydať tie staré albumy na vinyle.

Fabko: V prvom rade ťa uznávam za haMbu. Milujem to používať a sledovať reakcie ľudí. V druhom rade to samozrejme hamba není, lebo ja mám piči, či je nečo na vinyle, cdčku alebo v empetrojke. Pre mňa to nijak neznižuje ani nezvyšuje vnímanie skladby alebo interpréta.

Adrik: Za ten čas už u vás hosťovala rada ľudí. Aj nehudobníkov. Koho by ste chceli mať na najnovšom albume, ale báli ste sa ho osloviť?

Datra: Barbara Conana

Adrik: Ako často skúšate a skladáte nové pesničky, keď nie ste celá kapela z Bratislavy?

Datra: Raz do týždňa skúšame v trojici bez bubeníka. S ním potom skúšame vždy pred koncertom, ak to situácia dovoľuje. Neni to optimálne, ale musíme pracovať s tým, čo máme.

Adrik: Nedá mi na odľahčenie zabŕdnuť do toho, či s Datrom nikto dlhšie nevydrží?! Viete čo robia pôvodní členovia? Zaujíma ich ešte stále "scéna" a muzika?

Datra: Jasné, šak kto by s tým kokotom vydržal? To by musel byť svätý! S bývalými členmi sme v sporadickom kontakte, sem tam prídu na náš koncert, alebo si posielame nejaké zaujímavé linky a memečka. Občas sa niekde aj stretneme. So všetkými sme v pohode. :)

Fabko: Nechápem ako to niekto nemôže s Datrom vydržať. On je jeden skvelý, úprimný, spravodlivý, milý, vrúcny, empatický a priateľský človek. Tí ostatní čo odišli sú kokoti ;)

Adrik Ďakujem za váš čas a odpovede. Chcete niečo dodať? Napríklad, či sa neestala z vás už píčovina?

Datra: Ďakujem za zaujímavé otázky, na ktoré bola radosť odpovedať. Sláva Ukrajine a Košiciam!

rozpor.sk

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: K+V+A

Správa:

#7994 TvojaManka @ napí­sal/a: 13.02.2024 10:01:07

Otec, ze ty tak trochu obdivujes Putina a zaroven tak trochu nenavidis demokraticke hodnoty? Pravdu ale mas, ze vela ludi zomrelo pre mocenske chutky tohto diktatora. A pritom by stacilo, aby nezautocil na Ukrajinu. Aj sa v jednom rozhovore potkan putin preriekol, ze russi dobyli nejake uzemie. Takze ano, dobyvatel vyhlasuje, ze chce mier. A sloboda je otroctvo. Co mi to asi tak pripomina. Ked uz si tak pekne prajeme, tak ja ti prajem, aby si aspon mesiac zazival to, co deti v tejto agresorom napadnutej krajine. Strach, nedostatok jedla, mrtvych blizkych, stratene detstvo. ale pre teba je prauda len jedna - zly zapad a dobre russko.

#7993 Bambulka @ napí­sal/a: 13.02.2024 09:44:58

Dedko, vsetkym jebe, len ty tu mas vysoku skolu zivota v odbore politologia a medzinarodne vztahy. Kto je vo vojne na ukrajine agresor? Rusko zautocilo na suverennu krajinu a ty tvrdis, ze sa mali vzdat a nechat okupovat? Russky fasisti znasilnuju, vrazdia, rabuju, unasaju deti do svojho mordoru... Ak toto schvalujes, si hajzel. Ak popieras, ze sa Ukrajina ma pravo branit, tak si navyse aj zbabelec. A to ma privadza k nazoru, ze ak by si zil pred 60 rokami, tak by si odporucil svetu, aby sa ponizene vzdala nacistickemu nemecku. Tisovi by si bozkaval jeho slovutny zadok a arizoval po svojom susedovi. Pal do pice z tejto stranky a tahaj na hlavnespravy ty potkan. Tam si mozes pohonkavat ako ste prekukli svetove sprisahanie. Ukrajinci nemozu za tvoj skurveny zivot!

#7992 Scheby @ napí­sal/a: 12.02.2024 14:09:38

Rozpor hlasa Slava Banderizmu? :D dobre si sa opuscil, cenim nazor zo stvrtej cenovej

#7991 Dedo jozef @ napí­sal/a: 11.02.2024 21:16:34

Skurveny Rozpor celé roky sa hrali na veľkých Antifakov a teraz tam Sláva Banderizmu.a vám to úplne jebe?aké obsadenie Ruskom a Koreou vy ste dobre ojebany západom,A choďte do piče s tými vašimi stranami,Amerika Rusko Čína a Británia sú rovnaký skurvenci.ale však jasné ak sa niečo dojebe onDATRA zbohatlicky spratek ujde na západ.Punk s not dead Voloveee PS.Fuck Off Azov

#7981 Tvoj otec @ napí­sal/a: 22.10.2023 14:17:56

Fuj. odporny Rozpor, pošahaní americkou propagandou a vymletí Bruselom. Vojnový Štváči, zbytočne zomrelo uz cca 1 000 000, ty sláva Ukrajine, choď tam bojovať ty kokot. Ešte stále ste to nepochopili ? Tento Váš macho postoj ma na svedomí len viac a viac mŕtvych... Ste bizár, vyžívate sa v tom, že Ukrajina pomaly ale isto chradne, len vďaka Vám ? Takže ešte raz, chod do piče na Ukrajinu bojovať, alebo zalez do diery a čuš a nechaj rozprávať tých, ktorý chcú mier .... tak ako si ty prial susedovi smrť, tak ja ti ju neprajem, kokot,mal si byť už dávno minimálne skriplený medzi obeťami vojny ...

#7968 Erje napí­sal/a: 15.08.2023 22:01:47

Axc,áno skončí,USA tam bude pestovať chlieb na stromoch pre Afriku

#7967 axc napí­sal/a: 15.08.2023 13:23:48

ako fakt??Ak Rusko prestane dodávať zbrane na Ukrajinu - skončí vojna. Sláva Ukrajine?(to treba na vychode casto pouzivat tam s tym podravom maju vela skusenosti...vám to dobre jebe.

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

11.06. 11:12 Mišo Štich:


Peckä!
(novinka)

07.05. 09:00 Tomáš Ničiteľ:


Skvelý scene report :) Som sa normálne vrátil v čase. Pre Ničiteľa to bol zásadný rok. V novembri 2013 sme odohrali náš prvý koncert práve v Interactive. Spolu s Human Humus, Warshock, Bur ..
Východné Slovensko scene report (archív zinov)

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

27.03. 07:06 Wrbo:


haha super report :-) Adam mi to podal podstatne strohejšie, už aj čítam, že prečo :-D
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

22.03. 19:06 emo:


Jedina moznost spieval Achmed. bol aj Vrabec ale nie vzdy. a staly clen bol Papi na gitare. Bicie neviem kto.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

22.03. 12:15 Majo:


Jasné že Košice!!!pilier ug scény vtedy a z chromatic A
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:21 adrik:


http://muzika-komunika.blogspot.com/2017/02/jedina-moznost-skusobna-live-atrium.html
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:20 Noro TT/Wien:


A bola tu otazka na tu Jedinu Moznost. Mysli sa JM z Kosic, kde hrali clenovia Nonc., tusim v 1989-91 (inac velmi potesilo, toto pocut po vyse 30 rokoch!)
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:17 Noro TT/Wien:


Dobre si to napisal kamo! Oplatilo sa z Viedne prist, aj ked boli namietky, ze Noncoformistisu nezohrati, ale u mna to atmosfera koncertu (aj pred koncertom) prevalcovala. Prach som predtym nepoznal ( ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)