Pozývame:


So 23.9.2023
Brno @ Kabinet múz

YACOPSAE (Nemecko), TURTLE RAGE (Nemecko), RUIDOSA INMUNDICIA (Rakúsko / Chile), NUCLEAR CULT (Nemecko), PRŮMYSLOVÁ SMRT (CZ), TERMINATOR X (CZ), TERMINAL (CZ), OBLAST (CZ)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

the PUBLIC, HEXIS (12.9.2023, Bardejov @ Bašta)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

KALIMERO, SCARY SIGHT, MAKEXPEACE, SPY (13.8.2023, Bratislava @ Pink whale)

Najnovšia recenzia:

BETON - Zombie mustang safari CD

Najnovší cestopis:

SAMORAST (Čechy)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Predstavujeme: MY O VLKOCH (SLOVENSKO)

Autor: Ixo & Adrik | Pridané: 20.2.2015 | Počet videní: 2121

Pravdepodobná história kapely My o vlkoch

Jar 2013. Sedel som v Pokhoi-i, usrkával rumík a bolo mi fajn. Započujúc slovo "punk" zbystrím pozornosť. Prísediaci Viktor (bicie) a Mimo (gitara) sa dohadujú, že by si konečne mohli dať prvú skúšku ich novej pankáčskej kapely, ktorú zakladajú spolu s Klárou (basa). V pankáčskej kapele túžim hrať od svojich štrnástich rokov, vtedy mi mama nejakou podivnou zhodou okolností doniesla domov CDčko BAD RELIGION. Musím sa tam votrieť.
- Nepotrebujete druhého gitaristu?
- Ani nie.
Nešikovne dopijem rum, až sa mi slzy nahrnú do očí. Pozriem na Mima.
- No tak dobre, prídi...

Prvá skúška dopadla podľa očakávaní. Hrali sme dokola áčko-céčko-géčko a hrali sme to zle. A to aj napriek tomu, že všetci aktívne hráme v iných hudobných telesách, nie úplne najhoršie a vôbec nie krátko. Vraj hrať punk je ľahké... Nízka periodicita skúšok a Viktorov boj zosynchronizovať svoje štyri končatiny s novým hudobným nástrojom (vo svojej druhej kapele je gitarista) majú za následok len veľmi pomalý progres. Keď Klára zbalí kufre a migruje za prácou do Rakúska, kapela končí.

Jar 2014. Resurekcia. ´semeska od Mima: "pokracujeme v trojici vutorok skuska zozen si basu". Požičal som si ju od Bašky (kapela BIG FUCKING HEAD).
Staviame na starých základoch; mali sme 5 skladieb. Skracujeme ich o polovicu, rýchlejšie tempo, žiadna druhá gitara = žiadne sóla. Našli sme svoj štýl! Takýto punk nás baví!

Ad názov. Viktor vychrlil sto návrhov. Nepamätám si ani jeden. Skúšam pretlačiť O myšiach a nadľuďoch, podľa Steinbeckovej dustbowl novely. Márne. Akurát som mal na dráte Pištu Vandala: "Poraď názov pre pankáčsku kapelu!" "Krv zlosynov" "Tak díki..."
Viktorov stoprvý pokus: My o vlku. Reku, nie zlé. Píšem názov do Googlu, ten mi vypľuje tintilión odkazov. "Ee. Zle gúgliteľné." Modifikujeme na MY O VLKOCH. Uznanlivo kývam hlavou.

Punk punkom texty robia. Určite nechceme písať prvoplánovo. Spoliehame sa na inteligenciu (ne)pankáčov a (ne)pankáčiek, ktorí chápu nebezpečenstvo vlkov, skrývajúcich sa za humnami. Nomen omen; o tom sú naše texty! Nebojíme sa metafor a slov, ktoré v bežnej hovorovej reči nezapočujete. A budeme ich kričať z plného hrdla!

Ixo
V Košiciach
30. januára 2015


Adrik: Spomínali ste v pravdepodobnej histórii, že všetci aktívne hráte v iných hudobných telesách. Ktoré sú to?

X: Hrám na gitaru a tvorím v relatívne známej košickej indie-popovej kapele. Jej meno sem ale písať nebudem, lebo by zhorel celý Punkgen. :D Keďže mám však široký hudobný záber, vyhovuje mi hrať v dvoch tak odlišných zoskupeniach. Navyše musím dodať, že som sa tam veľa naučil, hlavne čo sa týka aranžovania skladieb a teraz to využívam v punku.

Viktor: Každý sme hrali už inde. Hrať punk je hlavne sranda. Začal som hrať na bicie, lebo sme zrazu v skúšobni mali bicie. Nečakal som, že sa z toho stane kapela.

Adrik: Ako to vyzerá Vašimi očami v Košiciach? Kapely, koncerty, ľudia? Je tu niečo alebo všetko začína a končí pri alkohole?

X: Súčasné spoločensko-kultúrne podmienky (nie len) v Košiciach hudobným skupinám prajú. Dostupnosť inšpiratívnej hudby motivuje nadšencov ku zakladaniu kapiel. Ceny hudobných nástrojov pre začiatočníkov a plný web bezplatných virtuálnych škôl hry na nástroje zlomia aj tých váhavejších. Pokročilejšie kapely nemajú problém sami si nahrať použiteľné demo nahrávky a vypustiť ich do sveta. Taktiež zorganizovať si koncert v Košiciach nepokladám za neprekonateľný problém. Klubov usporadúvajúcich koncerty je tu viac než dosť. O ľuďoch, ktorí tvrdia opak, mám tendenciu si myslieť, že sú buď leniví alebo si naivne myslia, že hudbou sa dá rýchlo zbohatnúť.
V súčasnosti si moju pozornosť získalo Piánko, ktoré usporadúva rôzne podujatia (koncerty, workshopy, premietačky,...), a to všetko na DIY princípe. Je to dôkaz toho, že aj ťažko predstaviteľné veci sa dajú realizovať, treba však do toho investovať aj trochu času a energie.
S vlastnej skúsenosti však viem, že viac energie ako do samotnej organizácie je treba vložiť do správneho proma. A tu sa dostávame ku kameňu úrazu... Návštevnosť koncertov je veľmi premenlivá a myslím, že záleží viac od propagácie, ako od samotnej hudobnej kvality kapely. Veľký vplyv má aj zdieľaný dátum s inou akciou, a to niekedy aj v intervale plus/mínus týždeň. U mňa preto prevláda pocit, že v Košiciach je viac kultúry ako publika.

Viktor: Oproti Prešovu, odkiaľ viacmenej som, vnímam Košickú hudobnú históriu viacmenej ako dancefloorovú a heavymetalovú. V súčasnosti sa v "scéne" (čo tým vlastne myslíš?) veľmi nevyznám, ale čo som si všimol sú to najmä po á revival kapely - nerozumiem, ako fakt šikovným ľuďom sa tak veľmi chce podobať na svojho idola.
po bé kapely, ktoré síce robia svoje veci, ale nemajú chuť alebo schopnosť prekonať svoj žáner a viacmenej svojho idola vykrádajú (hlavne poprockové a mainstreamové veci)
po cé dobré veci (PELIKANOS, KARGE MERI, LUNOKHOD celkom ide. Ale páčia sa mi aj PARROTS O.F. MADNESS.
A potom ešte je tu kult hudobných súťaží, ktorý akosi nie a nie umrieť. Je tu celkom dosť hudobných klubov, ktoré akosi nemá kto naplniť. Páčila sa mi scéna z filmu Hype! o Seattleskej scéne z 90tych. Chlapík si robí srandu zo seba, že: "Hej, jaká scéna? Šak len kamoši majú koncert, tak tam idem pozrieť, lebo ten kámoš u nás hrá na basu." A toto je asi najlepšia definícia "scény" a myslím si, že presne toto asi chýba - kamoši kamošov. Žiadne veľké pózy a nezmyselné nároky na koncerty. V KE je stmeľujúca vec Collosseum, samozrejme. Je to najlepší hudobný klub v strednej Európe a je to parádička, ale chýba mi trošku taká chuť. Rozšíriť akcie aj mimo colla. Možno na nových miestach by veci mali lepší spád. Páči sa mi, že v okolí vznikli malé festivaly. My sme sa pustili do Skapal pes festu a snáď to má potenciál sa niekam posunúť. A dúfam, že nejako takto pôjde scéna ďalej. Ďalej je veľmi vidieť, že nefunguje kritika. Teda normálne niekam po koncerte verejne napísať: toto bol parádny koncert, ale toto mohlo byť lepšie, ale zase toto bola yeba! Čo zase, bez toho, že by som ti chcel dagde vliezť, trošku kompenzuje aspoň Punkgen. Fakt je tam kopec vecí, možno trošku prerob grafiku, aby to čítalo čím viac ľudí.

Adrik: Nie ste už žiadni násťroční pankáči, takže chvalabohu, že žiaľbohu, nemáte texty o chlaste a somarinách. O čom sú Vaše texty? Čo serie a trápi členov MY O VLKOCH?

X: Keď som sa ako adolescent zoznamoval s punkom, páčili sa mi aj texty o chlaste. Tak rebelsky sa človek cítil, keď chlastacie piesne vyspevoval v škole (nie len) cez prestávku! Dnes si už neviem predstaviť, že by som napísal text glorifikujúci opíjanie sa, keď vidím, že alkoholizmus je vážny problém. A práve takýchto problémov, ktoré nemajú jednoduché riešenie, sa dotýkajú naše texty. Ja, ako fanúšik literatúry a slovenčiny, rád tieto témy skrývam do metafor (tak ako sa vlci radi skrývajú za humnami). Potom z textu cítim pridanú umeleckú hodnotu; už mi to neznie len ako nadávanie pri pive, ale že nad vecami, o ktorých spievam, aj premýšľam.

Viktor: Programovo sme sa vyhranili, že by sme chceli mať trošku intelektuálnejšie texty. Lebo punk o pive nemôže baviť ani človeka, ktorý to napíše. Inak tematicky to nemáme vyhranené, povedzme na konkrétnu politickú orientáciu, alebo životný štýl. Plus trošku to dať poetickejšie, ak sa podarí.

Adrik: Máte skladbu aj o "alternatívnej pravde". Nenahradila dnes cenzúru dezinformačná explózia? Veď na internete je toľko zaručených právd, ktorá je tá správna? Odkiaľ čerpáte informácie vy?

X: Informácie sú veľmi cenná vec. Ako doslovne, tak aj v prenesenom význame. Pri oddeľovaní zrna od pliev, ako sa v tej skladbe spieva, je veľmi nápomocné zaujať skeptický postoj a kriticky preskúmať nie len samotnú informáciu, ale aj jej zdroj. Ak zo zdroja pochádza viacero monotónnych klamstiev, je veľmi pravdepodobné, že aj informácia, o ktorú sa zaujímam bude výmysel. Je dobre si to zapamätať, aby človek už viac nestrácal čas. Ja takto veľkým oblúkom obchádzam Hlavné správy, Zem a vek a podobne. Väčšinou je ľahké prekuknúť blud, občas však aj po vyhľadaní rôznych zdrojov a ich overení, nie som o nič múdrejší. Ako povedal Sokrates "Viem, že nič neviem" (a teraz ani neviem, či som tento citát použil v správnom kontexte).

Viktor: "Informačné kvapky" je Ixov text. On je zo stredného Slovenska a text sa mi celkom pozdával od začiatku, hoci sa tam u nich tak chujovo rozpráva (zjeby ;) ). Ale dôležitejšie ako "alternatívna pravda" je v tom texte spojenie "kritické myslenie". Ja nemám nejaký zaručený zdroj informácii, z ktorého čerpám a len ten a iný nie. Nemám telku, teda normálne aby som neostal blbý, sledujem veľké denníky online. Ale práve ide o to, že na mediálnu masáž upozorňovali najmä aktivisti, čo v našich končinách skoro stále znamenalo ľudskoprávni aktivisti. V poslednej dobe je to ale tak, že ak nejde o konšpirácie, tak na mediálnu masáž upozorňujú pravičáci a majú pravdu, ale (a ide tu kurva o to ALE) ponúkajú svoju alternatívu, ktorá nechce byť humánna. Príklad môže byť veta, ktorých je po fejsbukoch milión. Emotívny obrázok s textom "Politici nás utláčajú, a okrádajú" Čo je vo všeobecnosti brané za fakt a nenájde sa nikto, kto by namietal "a cigáni dostávajú naše peniaze." Kde sa už dostávame k tomu, že to môže a často je pravda, ale ani z ďaleka nie úplná a ten problém je často komplexnejší. Autor vety nechce v skutočnosti vyriešiť nedobré rozdelenie spoločnosti na bohatých a tých čo pracujú. On je proste len rasista.
Ak nastala dezinformačná explózia, tak to len preto, že sme ju dopustili. Je načase si priznať, že online informačnú "vojnu" sme prehrali. Internet mal byť silným argumentom proti masáži veľkých mediálnych korporácii, ale nejako sa stalo to, že je to veľký onlineshop a nie miesto vzdelanosti.

Adrik: Tiež máte skladby o voľbách. Chodíte k voľbám? Naozaj voľby niečo zmenia?

X: Cítim sa byť demokratom a naozaj veľmi by som chcel chodiť voliť! Mám však ten problém, že si neviem vybrať, ktoré zlo je to najmenšie. Podarilo sa mi to len dvakrát; raz som bol voliť proti Kotlebovi (som Zvolenčan) a raz proti Ficovi. Volič by si mal svojho poslanca vyberať podľa volebného programu. Keď sa však pozriem do parlamentu, vidím tam buď latentných kolesíkov alebo totálnych exotov. Politika zrejme priťahuje istý typ ľudí a tí nemajú moju dôveru. Napriek tomu, že v parlamentnej demokracií existuje množstvo kontrolných mechanizmov, neprejde mesiac, že by sa v médiach neprevalil nejaký korupčný škandál, ktorý im unikol. Potom spomínaná kontrola len zvyšuje byrokraciu. Voľby majú potenciál niečo zmeniť, ale najprv by sa museli zmeniť ľudia.

Viktor: Voliť nechodím a ak, tak neplatným lístkom. Voľby sú taká hra, že: Vyber si svojho kata. A ty máš pocit, že si dačo dobré spravil, no v skutočnosti ale prídeš o hlavu.

Adrik: A Čo nedávne referendum? Zbytočne vyhodené peniaze, ktoré sa mohli využiť inde a naozaj pomôcť rodinám alebo naozaj niečo riešilo?

X: Zbytočnosť. A to hlavne z toho dôvodu, že aj keby bolo dosiahnuté kvórum a AZR by si do zákonníka pretlačila svoje formulácie, stále by to "tradičným" rodinám nijako nepomohlo. Počuť však hlasy, ktoré tomuto referendu pripisujú pozitíva ako napríklad začiatok diskusie o registrovaných partnerstvách, či spustenie petičnej akcie o odluke cirkví od štátu. Je to však veľmi slabá náplasť na rany, ktoré spoločnosť v predreferendovej kampani utŕžila a ako prínos ich uznám, až keď sa stanú skutočnosťou. Potešila ma však účasť nižšia, ako bolo prognózované v prieskumoch. Chcel by som veriť tomu, že ľudí k neúčasti presvedčila argumentami podložená "antikampaň".

Viktor: Referendum zase považujem za veľmi demokratický spôsob vyjadrenia svojho názora. Smutné je, že to posledné bolo o ľudských právach. Bolo plné strachu z "tých buzerantov" a je to veľká hanba našej generácia, že vôbec k tomu došlo. Bol to ešte filter na "kamošov" na FB. Trošku mi odľahlo, keď bolo neplatné, čo v konečnom dôsledku by bolo aj tak trošku jedno, lebo dať do referenda otázky, ktoré súčasný právny stav nezmenia... To musel vymýšľať skutočne nejaký dement.

Adrik: Vďaka za váš čas, plány do budúcna?

X: Plány sú veľmi skromné. Hrať a tvoriť. Vybrúsiť si svoj štýl a zlepšiť sa v hre na nástroje, keďže sa stále pokladáme za začiatočníkov. Keby sme tento rok stihli niečo nahrať v štúdiu, bol by som spokojný.

Viktor: Veľa veľa hrať, kvalitný album, slávu, drahé drogy, rýchle ženy a krásne autá, smrť v 27čke (aha, už nič...), sieň slávy, koncert vo Wembley, duet s Eltonom Johnom...
Aj my ďakujeme za priestor!

bandzone.cz/myovlkoch

Pridaj komentár ku kapele:

Meno:

Email:

Antispam: S+B+K

Správa:

#6292 Balki napí­sal/a: 27.02.2015 14:18:48

A este ma tiez napadla jedna story s podobnymi praktikami akoze obchodnikov, kamaratovi sa stalo, ze ho stretol tiez jeden spoluobcan a vravi mu:
- Nazdar Palo!
- Ja nesom Palo.
- Sak znam ne, sak sa pozname. Co to neses?
- Kozennu bundu z cistiarne idem.
- A nepredas?
- Ne nepredam.
- A co predas?
- Nic, nemam nic na predaj.
- A nekupis daco?

#6290 Balki napí­sal/a: 27.02.2015 11:27:38

Ixo - tak toto je nater. Tomu sa hovori osud clovece. Mal by si hlavne podakovat tomu smelinarovi, ze mal zrovna takyto tovar v ponuke. The Grey Race je pre mna od BR asi najlepsi album, a musim nesuhlasit, ze by nebol dostatocne melodicky, prave naopak!

Podobny "osudovy" pripad mam za sebou aj ja, uplne podivny moment rozhodol o mojom dalsom (hudobnom) zivote. Som rad, ze sa taketo pripady objavili aj inde :)

#6288 andrej napí­sal/a: 27.02.2015 01:28:26

to mi pripomina prihodku ked po koncerte Human Humus sme nakladali do auta aparaty a dvaja cigoši zo zaujmom prizeraju a pytaju sa ci hrame aj svadby

#6287 drrrrro napí­sal/a: 26.02.2015 22:00:52

To tiež raz dávno ma s kamošom zastavili, že "ci predam CDčka disko rep haus, šicko mam co chceš" a ja že "ja nemam CD prehrávač" a oni že "ci predam vežu, kedz chceš" a kámoš, že "mi aj tak taku muziku nepočúvame" a oni, že "a jaku muziku chceš?" a kamoš, že "džez" a oni, že "džez? to co je??" a potom sme sa radšej dekovali

#6286 drrrrrrrrro napí­sal/a: 26.02.2015 18:48:45

Pekná story :-)

#6285 Ixo napí­sal/a: 26.02.2015 16:10:03

Balki, táto zásadná epizódka môjho života sa udiala doslova a dopísmena takto:

Tak ako dnes, aj koncom minulého milénia, sa po uliciach miest ponevierali rôzni šmelinári. "Mladá pani, nekúpite voňavku?" "Mladá pani, značkové tepláky Adidos!" "Mladá pani! Štyri CéDéčka za sedem stovák, originálky!" Veď jeden audio kompakt disk stojí v obchode 600Sk, uvedomila si moja mama a už si prezerala ponuku pouličného predavača. 2CD The best of 80´s - celkom zodpovedný výber; súčasné hitovky (rozumej rok 1997), to sa bude deťom páčiť + nejaká šedivá kokotina, niekomu darujeme. Zaplatila, vložila zboží do tašky a keď zdvihla hlavu, aby sa obchodníkovi pozdravila, nebolo po ňom ani vidu ani slychu. Len na mieste, kde stál, sa vznášal riedky obláčik dymu.
Keď tieto darčeky priniesla domov, malého Petríka zaujal najviac práve sivý booklet plný čiernobielych fotiek (hlavne tá s rukou držiacou ľudský mozog). Hneď som si bol istý, že keď budem počúvať toto, hoc aj nasilu, budem na základke najväčší frajer. Aj som bol! Viac-menej... skôr menej. Presnejšie vôbec.
Je pravda, že spočiatku tá hudba do mňa išla ťažko. Nebolo to také chytľavé ako mnou dovtedy počúvaný Scooter a ani také melodické ako otcov Iron Maiden. Tak som si aspoň posvietil na ich texty. A vtedy to do seba zapadlo! Mozog+hudba+texty=PUNK!

Len tak mimochodom, viete ktorý album Bad Religion mi to mama priniesla?

Využijem príležitosť a pozdravím toho neznámeho pičusa, čo mi to CDčko ujebal z chaty v Baškovciach: Nech ti padne na úžitok, tak ako mne! Ty kokot!

Ďakujeme za podporu! :)

#6284 Wrbo napí­sal/a: 24.02.2015 19:21:58

Skvelé páni !

#6283 Balki napí­sal/a: 24.02.2015 15:53:51

"Krv zlosynov" :D:D:D
Ale to by ma fakt zaujimalo, jak ti mama omylom priniesla Bad Religion :)

Mate moje sympatie hosi, hlavne za to, ze mate nejaky nazor, drzte sa.

#6277 vlado napí­sal/a: 22.02.2015 03:12:24

Nech sa vam dari ;) fajne sa cital tento rozhovor,take svieze to bolo..

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

17.09. 11:03 Hedrik:


Super report...pozdravujem chalošov a Iwo nedaj sa!!! A.C.A.B.
9.9.2023 SAMORAST (Čechy) (cestopis)

16.09. 12:17 adrik:


Ahoj, napíš prosím ťa na punkgen@gmail.com. Vďaka!
(guestbook)

16.09. 11:54 lenka:


Čaute, ako prosim funguje punkgen, keby chcem pridat nejaky report alebo tak? :) diki
(guestbook)

19.08. 13:11 Skulda:


konečně někdo přesně vystihnul tu ostravskou kutálku Ÿperitiff
12.8.2023 YPERITIFF, JAKUBYSKO, SLUTBOMB Žilina @ Hájovňa (report)

15.08. 22:01 Erje:


Axc,áno skončí,USA tam bude pestovať chlieb na stromoch pre Afriku
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

15.08. 13:23 axc:


ako fakt??Ak Rusko prestane dodávať zbrane na Ukrajinu - skončí vojna. Sláva Ukrajine?(to treba na vychode casto pouzivat tam s tym podravom maju vela skusenosti...vám to dobre jebe.
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

11.08. 17:08 axc:


mam na predaj zbierku kazet vhodne pre zberatela mozna aj vymena link na zoznam -https://ulozto.sk/file/4c6EZ2pX7K86/tapes-xls#!ZJZlZmR2AmN5A2RjMQx0BGAvLmWvAQL4FmqfEIqanGIkpmyzBD==
(guestbook)

27.07. 09:25 fog:


spokojne chlapci. dobre ste nalozili.
5-9.7.2023 Obscene extreme 2023 Trutnov @ Bojiště (report)

26.07. 17:59 MRA :


Díky za obsáhlý report!!!
s pozdravem
MURDER RAPE AMPUTATE
5-9.7.2023 Obscene extreme 2023 Trutnov @ Bojiště (report)

24.07. 15:52 adrik:


Ffud nebude.
(guestbook)