Pozývame:

So 2.7.2022
Zvolen @ skúšobne (Lučenecká cesta)

BLIND RATTVISA (SK), DADCARE (SK), HROBÁR (SK), RUINEUM (SK), SAMORAST (SK), SEDEM MINÚT STRACHU (SK), THORWALD (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

Izero Hardcore Fest 2022 (17 - 18.6.2022, Pobiedna)

Najnovší rozhovor:

Bilbo (MARHULE, KÝBEL MAČIEK, MATEJ TÁLE): "Hudba je jedna z vecí, ktoré mám pocit, že by som robiť mal."

Najnovší report:

INCRIMINATE, LIFECRUSHER, SPY (13.6.2022, Bratislava @ Kulturák)

Najnovšia recenzia:

GOVERMENT BADTRIP - Demo MC

Najnovší cestopis:

OTRAS (Rakúsko, Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river winter

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


TRUE REASON - BEZ STRACHU CD

Autor: Wrbo | Počet videní: 862

DIY
Neviem, či bola dobrá voľba poslať toto CD na recenziu práve mne. NYHC ma nikdy ničím nenadchlo. Ver, že som to dokonca skúšal prelomiť aj docela nedávno. Zameral som sa hlavne na CZ scénu a kapelky ako STREETMACHINE, EVERYDAY H8, KONFRONT, ... Pozeral som klipy, počúval texty, vnímal všetky tie riffy a aj tak mi to prišlo všetko rovnaké. Slová ako rodina, priateľstvo, moja cesta omielané skoro v každej skladbe, až mi to pripomenulo všetky tie oi kapely, ktoré si tiež dookola idú tie isté frázy ako a-politika, násilie, skinhead a nejaký iný skinhead, pivo, či lokálny futbalový team.
Je mi jasné, že všetko už bolo povedané, každý jeden riff bol použitý už nespočet krát a hardcore/punk tiež točí dookola tie isté témy a o cruste ani nehovoriac. Tak v čom je toto iné? Pre mňa osobne asi tým, že táto scéna išla vždy jaksi mimo mňa a viem o nej s prepáčením hovno. Ale keď si už chalani spravili tú námahu a CD mi poslali, tak si spravme taký malý rozbor tejto nahrávky.
Začnime teda pozitívne. Hardcore v tomto podaní musí v prvom rade odsýpať. Musí byť ako tlaková vlna, ktorá všetko zmätie a všetko po nej ostane naokolo rozjebané. To sa chalanom podarilo. Zvuk je nadupaný a vyniknúť dáva hlavne gitarám, ktoré hrajú krásne stredovo. Celkom by ma inak zaujímalo vypočuť si podobnú muziku v totálne špinavom sounde škandinávskych rawpunk kapiel. Ďalej musím uznať, že hitový potenciál tejto nahrávky je tiež relatívne vysoký. Hlavne druhá pieseň "Mier", ktorá ma spočiatku refrénom (a hlavne prízvukom v slove mier) slušne iritovala. No pozdejšie som ju nemohol dostať slušnú chvíľu z hlavy. Čo sa týka inštrumentálnej stránky tohoto CD, tak s kľudným svedomím môžem povedať, že páni sú zdatní hudobníci a v danom štýle sa držia mantinelov zubami nechtami a tu prichádzame už k negatívam tejto nahrávky. Spomínal som to už vyššie - nevidím moc do tejto muziky a aj keď sa snažím pozrieť za horizont svojich možností, stále mi to príde také nevýrazné a zlievajúce sa, akoby tomu chýbalo niečo svojské. Niečo, čo zažívaš pri počutí dosiaľ nepoznanej nahrávky, to čo ti otvorí hubu a povieš si - tak toto som ešte nežral. Rozumieme sa? Texty sú tiež väčšinou skvele nafrázované, no tiež ma úprimne moc neoslovili. Viem, toto je veľmi citlivé téma, ale nedokážem sa ubrániť pocitu prvoplánovosti pri čítaní niektorých riadkov. Je to ale v poriadku, je to môj subjektívny pocit a autor, či ostatní fans to môžu vidieť inak. Záverečná pieseň "Znalci" mi príde textovo najzaujímavejšia a mám taký blbý pocit, že sa po tejto recke tiež ocitnem na tom pomyselnom znaleckom blackliste hehe. Druhá časť textu je poctou topolčianskej HC komunite a snažím sa loviť v pamäti, ktoré mesto okrem Bratislavy malo také zastúpenie v ortodoxnej NYHC scéne, ako práve Topolčany. Keď je len zlomok pravdy v tých donekonečna omielaných frázach ako "rodina", či "jedna scéna", tak potom pred týmto tzv. hardcore klišé skladám dole svoj pomyselný klobúk.
Záverom by som chcel dodať len toľko, že po prvotnom zdesení, keď som CD vyberal z obálky, to nebolo až také dramatické, ako sa mi na prvý pohľad zdalo a svojho poslucháča si to určite nájde. V pamäti lovím minimálne 3 mojich známych, ktorých by toto CD určite posadilo na riť a určite by o ňom vedeli písať fundovanejšie a s väčším nadšením ako ja (keby však mali chuť písať recky). Chalanom sa ale nedá uprieť nadšenie a ak sa nemýlim, dokonca robia aj jeden malý letný HC festival v blízkosti svojho rodného mesta. CD vyšlo pod vlastnou kapelnou značkou a zoženieš ho na stránkach kapely.

truereason.bandcamp.com

  1. Bez strachu
  2. Mier
  3. Iný ako ostatní
  4. Výkrik do tmy
  5. Náboženstvá
  6. Nostalgia
  7. Bullshitgangsta
  8. Železo
  9. Dôvody
  10. Znalci

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: H+O+L

Správa:

#7426 KAZOSTROJ napí­sal/a: 11.06.2018 20:06:42

Potvrdzujem že zrovna Topoľčianska scéna sa drží tých HC fráz aj mimo muziky a kapely

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

24.06. 11:33 Mišo Štich:


Paráda! Dík za tip.
GOVERMENT BADTRIP - Demo MC (recenzia)

20.06. 15:21 4X3L:


Velice dobrý album aj bez žánrové čistoty:)
DISTAX - Božská komédia 12" (recenzia)

26.05. 22:19 miro:


dobre ti to kuruje axc
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

17.05. 08:09 Mišo Štich:


Super, zaujímavá stránka. Dík za info.
(novinka)

10.05. 15:21 Zxxx:


za ten Slavin 9.5 si mozte podať ruky z našimi náckami z lsns a Kotlebom,to iste robili pred pár rokmi...hnus*a ze liberálny fašizmus nieje :-D mozte náckov dovzdelavat v nenavisti...
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

05.05. 20:08 Wrbo:


Mňa by len zaujímalo, že keby jeblo v hlave napr takému Orbanovi. Kedy by si nárokoval územie niekdajšieho Uhorska a začal by vyhlasovať, že tu operuje fašistická uderka Slovenskí branci, ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 19:49 axc:


sheby to je snad otazka na mna nie na tvorenie domnenok od inych ;)ale ano mas pravdu tiez sa cudujem niekedy.rad zajdem precitat recky info o koncertoch a som rad ze to tu niekdo drzi pri zivote ps n ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 15:18 Scheby:


Prečo sem vlastne ten axc furt lozí?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 12:42 anti:


axc: Chudacik sa v tom stracas. Uz si skusal vysoku skolu zivota?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

03.05. 08:23 axc:


to tomasisko tak to za chvilu budete hateovat aj SNP jak kotleba ?lebo okupacia a rus?niak sa stracam uz v tom antifasizme roku22 a ano su svedectva ludi z ukrajiny jak azov, usvit a podobny degenerov ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)