DECULTIVATE / ÖSTRA TORN 12"

Autor: Fog | Počet videní: 392

DIY
Tento vinyl som doniesol domov ešte z minuloročnej festivalovej sezóny. Na rovinu, splitko som si zaobstaral hlavne kvôli DECULTIVATE. Od ich prvej nahrávky je to čistá láska. Síce to so stopážou nahrávok nie je žiadne terno, ale ja som vďačný za každé minúty, ktoré vyprodukujú. Takže vinyl nesmel chýbať.

DECULTIVATE hodili do pľacu päť nových trackov a je to bomba. Po hudobnej aj textovej stránke. Sound s novou zostavou, rozšírenou o basu a po výmene vokalistu, mi príde kompaktnejší a ešte údernejší ako predtým. Stále dostaneš chutnú porciu pestrého a svojského chaotic hardcoru, kde sa miešajú žánrové nápady, aby vytvorili kompaktnú hlukovú stenu, ktorá ti spraví novú cestičku vo vlasoch. Rozhádzaná, ale celistvá konštrukcia songov drží dokopy riffy, ktoré obíjajú omietku. Mariánova hra na bicie je osve vec, na ktorú sa tu môžeš zamerať. Vokál prskajúci netypické texty dotvára obraz apokalypsy. Zamiešaj dokopy a dostaneš silu rovnajúcej sa tlakovej vlne po explózii v Bejrúte. Táto kapela ma neskutočnú energiu a vždy ju dokáže zachytiť do asfaltu. Škoda, že zase len pár minút, ale radšej málo kvality, ako veľa priemeru. U mňa sa stále nič nemení. V rozšírenej škatuľke "hardcore" DECULTIVATE jednoznačne najlepšia aktuálna česká kapela v hre.

Izraelskí ÖSTRA TORN sa hýbu v príbuzných hudobných vodách, ako českí kolegovia, aj keď v troška inej polohe. Povedal by som, že ich hudba je celkovo viac melodická, aj vokál preberá veľakrát emočné prifarbenie. Troška mi tam chýba silnejší faktor agresivity a útočnosti, s ktorým tam umne narábajú DECULTIVATE. Sú v globále pomalejší a atmosferickejší, menej chaotickí, čo im na druhú stranu zase umožňuje jednotlivé nápady viac rozvíjať. Hudobne je to pestré, ale v rámci ich žánrového zaradenia mi neprídu až takí identifikovateľní, ale môžem sa mýliť, pretože toto až tak zmapované nemám. Ich strana je viac o nálade a celkovom feelingu nahrávky, ako o snahe rozjebať všetko naokolo. Nie je to stopercentne pre mňa, ale rešpektujem túto cestu.

Keď to mám uzavrieť, DECULTIVATE ma bavia na tomto splite o dosť viac. Ale to som ja a predpoklad, ktorý sa len potvrdil. Obe kapely dali dokopy solídny materiál, natlačili ho na asfalt a zabalili do peknej grafiky. Na tomto dvanásťpalci sú muzikantsky vyzbrojení a pripravení pobiť sa o tvoju pozornosť. Otázka, koho preferuješ, je už len vecou vkusu.

decultivate.bandcamp.com
ostratorn.bandcamp

  1. DECULTIVATE - Rovně stát, rovně viset
  2. DECULTIVATE - Laskavost
  3. DECULTIVATE - Mosty
  4. DECULTIVATE - Vzpomínka na noc čtvrtého
  5. DECULTIVATE - Farma beznaděje
  1. ÖSTRA TORN - Unearth
  2. ÖSTRA TORN - Bright spots
  3. ÖSTRA TORN - Distant shadows
  4. ÖSTRA TORN - Practice
  5. ÖSTRA TORN - Climb

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: G+G+E

Správa:

#7726 shupo napí­sal/a: 17.09.2020 10:02:14

velmi pekna recka.

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

14.11. 13:37 roman:


Nevie niekto o voľnej LP - márne zháňam
RÚBANISKO - Nihil blues 10" (recenzia)

31.10. 11:48 Už jsme doma:


Ahoj Ixo,
nevím jestli jsme ti vůbec ofiko poděkovali za recku na Kry(hy), každopádně teď jsme na ni znovu narazili a rádi tak činíme alespoň teraz.
Díky moc a měj se krásn ..
UŽ JSME DOMA - Kry 12" (recenzia)

19.10. 09:22 Mišo Štich:


Dobrý názov, NERVY. Tak sa volala kapela v ktorej kedysi hral Maťo Ďurinda, Andrej Šeban, či Marián Greksa...
(novinka)

20.09. 19:21 kočo:


dík za pekné slová aj za pozvání! Len ešte treba spomenúť Tánine jedlo - to bol headliner večera!
14.9.2021 KAZOSTROJ, AHOJ, DIMENZIA X Banská Bystrica @ Kaktus (report)

14.09. 08:19 Elramon:


"covery zásadných punkrockových kapiel s novými textami, ktoré často predbehnú i originál" fakt? no menuj aspon dve
(novinka)

07.09. 10:11 fero:


Ďakujem Kočo za report.
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)

28.08. 08:53 Wrbo:


To heavy metal ma nieco proti mne :-)
14.8.2021 ČAKAN, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI, YEARSBELOW, SAMORAST, FAJRONT, SISTEM ERORR Veľký Šariš @ Marakaňa (report)

26.08. 09:25 Balki:


Ja nemozem pochopit, co mas proti heavy metalu :D
14.8.2021 ČAKAN, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI, YEARSBELOW, SAMORAST, FAJRONT, SISTEM ERORR Veľký Šariš @ Marakaňa (report)

23.08. 10:05 BoP:


Ahojte, koupim vinyly od Blood Brothers: Burn piano Island Burn and Crimes
DIKES
(guestbook)

19.08. 13:34 masskillah:


parádny report bro)
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)