PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:
... ostatné koncerty

NOVINKA V DISTRE:

RÚBANISKO / TIME OF MY LIFE (BURINA RECORDS)
12.00 €

NAJNOVŠIE FOTKY:
Skapal pes fest 2020 (28 - 29.8.2020, Trebišov)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Mišo Kralovič: "Blog is the new výmena kaziet"

NAJNOVŠÍ REPORT:
GETO, CINNAMON WIND, MA CHANKA, CAMELEON (20.9.2020, Košice, Collosseum)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
SCHIZOID – You´re To Blame MC

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Summer moshpit párty

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Punkheard #2 / 1996

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor BLACK PASSENGER
Konečne je to tu! Získanie týchto odpovedí už nemožno nazvať ani pôrodom, keďže samotné tehotenstvo sa počíta na niečo cez 9 mesiacov. Tieto otázky boli dámy a páni poslané pred vyše rokom, takže niektoré z nich sa môžu zdať už ľahko neaktuálne. Chalanom to ale odpúšam, pretože chápem, že na svete sú dôležitejšie veci, ako nejaký pankový bulvár hehe. Zďaleka nie sú v tomto tými najhoršími (pozdravujem FFUD crew a Dášu :-*). Za čierneho pasažiera odpovedal spevák Peco.
Wrbo

Wrbo: Srdečne Vás zdravím. Na začiatok už obligátne - ako sa príbeh čierneho pasažiera začal? Všetku skromnosť dajte teraz bokom a nevynechajte ani jedinú pikantnosť. V poslednej dobe pankový bulvár varí z čistej vody, tak nech je opäť o čom rozprávať :-).

Peco: Za všetkým samozrejme stoja židobolševickí jašteri z pekiel a homoloby. Každý člen musel prejsť castingom a spĺňať niekoľko základných podmienok: vek nad 30 rokov, byť cépéčkárom v Bratislave a mať málo voľného času na skúšanie a koncertovanie.

Wrbo: Pozitívny hardcore punk. Tak sa niekedy popisovala vaša tvorba na plagátoch. Čo si má pod tým predstaviť bežný smrteľník, ktorý s ničím podobným nikdy neprišiel do styku?

Peco: Tak ono je to vtipné koľko veselých ľudí hrá v nasrato negatívnych kapelách. Na Slovensku nám to rochnenie v bahne a špine vždy išlo. My sme sa to rozhodli zobrať z opačného konca a spraviť kapelu, ktorá bude mať viac pozitívny prístup a zvuk a bude skôr hľadať riešenia problémov, ako sa v nich utápať. Menej negativity a viac nádeje, keď to tak hipisácky môžem povedať. Neber to ale tak, že by sme nemali radi depresívne špinavé kapely, práve naopak. Len sme postupovali podľa základného punkového vzorca ... ak ti chýba nejaká kapela, tak ju založ.

Wrbo: Holup mi na Opičom bále spomínal úsmevnú historku s vašim bývalým basákom. O čo presne išlo? Zaujímala by ma Vaša prvá reakcia, keď vám to oznámil hehe. Ste ešte stále v kontakte? Splnili ste jeho požiadavky a nehráte ním vymyslené piesne?

Peco: Bolo to pre mňa zvláštne. Hrávam v hc a punkových kapelách už pár rokov a ešte som sa nestretol, že by si niekto po odchode z kapely nárokoval na nejaké skladby. Všetky piesne vznikali na skúškach. Niekto doniesol nápad, riff, kostru pesničky a spolu sme na tom pracovali až kým z toho nebol hotový song. Keď nám Matt povedal, že si neželá, aby sme hrali "jeho" pesničky, bol som v šoku. Moja reakcia bola, že nech si s hociktorou pesničkou robí, čo len chce a my spravíme to isté. On si trval na svojom a my na svojom. Tam to skončilo a prišlo mi to strašne hlúpe to vôbec riešiť. Nikto tu na tých veciach netočí peniaze ani slávu. Matt bol pre mňa zvláštny človek a myslím, že nikdy medzi nás celkom nezapadol. Nejdem tu ale teraz točiť o ňom, bez neho ... Momentálne nie sme v kontakte, ale prajem mu nech sa mu darí a je spokojný.

Wrbo: Také malé obhliadnutie sa za prvým demom. Ako sa s odstupom času na neho pozeráte? Aký ste zaznamenali ohlas? Keby ste mali to mali porovnať s novou tvorbou - kráčate v podobných šlapajách?

Peco: Nahrávanie prvého dema bolo dosť vtipné. Celé sme to zbúchavali na skúšobni na kolene. Problém nastal, keď sme zistili, že nemáme na nahrávanie vhodný mixpult a väčšinu dňa sme obvolávali známych a zháňali vybavenie. Na nahravanie nám potom zostalo len pár hodín. Rýchlo sme zbúchali nejakých 5 songov, z ktorých sa nakoniec dali použiť len dva. Jak spieva FYASCO ... žiadne veľké hranie.
Príchod Holuba na post basáka sa určite odrazil na starých aj nových skladbách. Je to proste ten muzikálny typ, ktorý srší nápadmi a je radosť s ním tvoriť. A k tomu má zboostrovanu basu, takže to má zase trošku väčšie gule. Nové songy sú podľa nás samozrejme super užasné, inak by sme ich predsa nehrávali. Veď môžeš posúdiť z novej nahrávky.

Wrbo: Žiaden z Vás nie je rodený Bratislavčan. Tu ma napadá otázka - prečo práve Bratislava? Chápem, že hlavnou prioritou budú asi pracovné príležitosti. Ale aj tak by ma to zaujímalo, že prečo práve TO mesto (a nemyslím to vôbec v zlom). Registrujete rozdiel napr. vo fungovaní hc/punk komunít v BA a vo vašich rodných mestách?

Peco: Tak každý z nás má nejaký dôvod, prečo sa presťahoval do hlavného mesta. Ale som tomu rád, lebo inak by BLACK PASSENGER nikdy nevznikol. Ja som sa do Bratislavy prisťahoval, keď tu moja priateľka Dašenka skončila školu a našla si tu prácu. Mali sme tu už nejakých priateľov a sociálne zázemi, tak to bolo pre nás jednoduchšie. Ja mám Bratislavu rád. Je to super mesto s veľkým potenciálom, ktorým sa nanešťastie často mrhá. Poznám veľa "cépéčkárov", ktorý na ňu nadávajú a pritom z nej poznajú len nakúpne centrá a cestu do práce a domov.
Čo sa týka scéný, tak myslím, že práve prílev ľudí z iných miest ju celkom oživil. Bratislavská scéna sa viac otvorila a ľudia, čo doma hrávali v kapelách, robili koncerty, písali články, organizovali sa a pod. v tom pokračujú aj tu. Hardcore punk pre mňa vždy bol o spájaní ľudí a vzájomnej spolupráci a v Bratislave je to teraz krásne vidieť.

Wrbo: Možno trošku mimo otázka na Peca a Michala, ale nedá mi to. Čo pre vás znamenala ILÚZIA? Dodnes ju považujem (a nielen ja) za jednu z najlepších tuzemských kapiel hlavne svojou originalitou. Necnie sa vám niekedy? Je split s DFF skutočne poslednou bodkou za touto kapitolou?

Peco: Ja som s ILÚZIOU prežil iba krátku časť ich fungovania, ale boli to úžasné chvíle. Na každom koncerte zimomriavky, po každom koncerte party. Spoznal som vďaka tej kapele skvelých ľudí a priateľov a som šťastný, že ma zobrali medzi seba. Bohužial neviem si predstaviť, že by sme spáchali v blízkej dobe nejaký reunion. Možno za 20 rokov v Lucerne ako predkapela KRITICKEJ SITUACE.

Wrbo: A čo RATS GET FAT? V dobe, keď ste končili, tak som nemal internet, takže ani poriadne neviem, ako to celé skončilo.

Peco: My stále hovoríme, ze RGF neskončilo, ale hybernuje po vzore FUGAZI a nikto nevie na ako dlho. Bubeník Vydra žije v Londýne, takže budeme dávať len jedno túrné raz za pár rokov ... možno ... po vzore DAVOVEJ PSYCHÓZY.

Wrbo: Zmenil sa Váš pohľad na hardcore a punk za tie dlhé roky, ktoré ste strávili aktívnym hraním? Keby ste sa teraz tak pozreli na seba pred desiatimi rokmi a mali porovnať s dneškom. Vo vzťahu k muzike, minulým a súčasným názorom, či vzťahom k okoliu. Badáte nejaký radikálny prechod, či zlom?

Peco: Veľa vecí sa zmenilo, človek nabral nové skúsenosti a prehodnotil niektoré veci, ale ten základ zostáva pre mňa rovnaký. Stále hovorím, že som punkáč, aj keď iný ako pred 15-rokmi a to je dobre. Vždy som napríklad vedel, že vegetariánstvo je správna voľba, ale nevedel som si predstaviť, že by sa mi podarilo ňaň konvertovať. Teraz som už pár rokov vegan a užívam si to. Myslím, že sa posúvam dopredu, plním si sny, ale zároveň som verný myšlienkam, ktoré som pokladal za dôležité už vtedy. A to ma robí šťastným. Asi preto aj ten pozitívny hc punk haha.

Wrbo: Pohybujete sa v tejto subkultúre už nejaký ten piatok. Nastal niekedy u vás ten bod, kedy ste si povedali, že to už nemá zmysel? Ak áno, čo bol ten zlomový bod, ktorý vás vrátil spať do hry?

Peco: Neviem, či chápem otázke. Akože, by ma zrazu prestala baviť muzika, prestali by mi vadiť náckovia a stratil by som zaujem o dianie naokolo? To si nedokážem dosť dobre predstaviť. To je na tom to krásne. Nikto ťa do ničoho nenúti a nič ti nezakazuje. Máš chuť spraviť koncert, písať zin, založiť kapelu? Smelo do toho. Koľko do toho dáš, toľko sa ti možno vráti. Už si unavený robiť koncerty? Tak ich nerob. Je to tak jednoduché. Možno to bude znieť ako cliche, ale punk je rebélia a akcia a tú ma v sebe každý a nemyslím si, že sa to dá len tak vypnúť.

Wrbo: Popri iných väčších mestách vyniká aj Bratislava smutnou skutočnosťou, ktorá za posledné roky vyplávala na povrch a tou je prenikanie terčov do punkovej a hc komunity. Stretli ste sa s týmto fenoménom? Niektorí pankáči sú natoľko dezorientovaní, že na tom nevidia nič zlé - veď koncom osemdesiatych rokov to bolo celkom bežné. Prišli ste s tým do styku? Hrajú sa náckovia na vlastnom piesočku alebo sa snažia preliezť aj na túto stranu barikády?

Peco: To počujem prvý krát, že by sa v Bratislave miešala punková a hc komunita s náckami. Teda ja Konýka za punkáča nepovažujem, ak si narážal na toto. Vo Fuge alebo na garážach nacka nestretneš. Za Randal by som ruku do ohňa samozrejme nedal, ale to nie je moc punk a hc miesto. Ja som sa s týmto problémom stretol skôr v menších mestách, kde sa všetci poznajú a nácek je kamarát z detstva a v podstate "v pohode" chalan, pustite ho dnu. Ak do podniku raz nácka pustíš a budeš ho tam tolerovať, tak sa ti tam naserú ďalší a zákonite to skonči prúserom. Náckovia nemajú vlastnú kultúru, identitu, muziku. Vždy sa ale vedeli sikovne priživovať na iných subkultúrach. Je to úbohé, ale občas im to vychádza. Ale mám pocit, že sa teraz viac hrajú na politikov a čo ma zaráža, aké úspechy dosahujú. To je smútný obraz tejto krajiny.

Wrbo: Pochody za tradičnú rodinu, proti imigrantom, či protidemonštrácie za práva LGBTI. Určite sa aj pár vašich známych pri týchto témach vyfarbilo a hodilo na fejsbúk, či medzi rečou pár politicky nekorektných vtipov, či rovno prišli s totálne nezmyselným hoaxom, ktorý sa im zdal zaručene pravdivý. Stalo sa vám to? Aký postoj ste zaujali? Sú kamarátstva v tomto prípade viac, ako nejaká politika? Kde máte nastavenú hranicu tolerancie a čo je už za čiarou?

Peco: Spravidla vždy zareagujem a snažim sa viesť diskusiu s takýmto človekom. Väčšinou to končí tým, že si ma dotýčný vyhodí z priateľov s tým, že som naivný, hlúpy slniečkár a ešte uvidím. To príde väčšinou hneď ako dojdú argumenty. Ale nevzdávam to a ďalej sa zapájam do diskusii. Ak som ho aspoň trochu donútil sa zamyslieť a možno prehodnotiť svoje argumenty, tak to stálo za to.

Wrbo: Zdá sa to len mne? Alebo je hardcore punková komunita posledné roky o poznanie súdržnejšia, ako tomu bolo v minulosti? Veď na akciách pomaličky pozná každý každého po mene. Myslíte, že nastane niekedy v budúcnosti opäť čas, kedy na bežné koncerty bude chodiť sto a viac ľudí? Čo si myslíte, že je potreba robiť, aby tomu tak bolo?

Peco: Scéna je menšia a tým pádom súdržnejšia. Väčšina ľudí sa za tie roky spoznali a vytvorili priateľstvá a slabé kusy odpadli, jak sa hovori. Na druhej strane tu chýba nová krv. Z niektorých miest scéna úplne zmizla. Ale asi je to prirodzený vývoj. Verím, že ľudia budú rebelovať, kým bude kvôli čomu. Mladý si k punku nájdu cestu, alebo, čo je ešte lepšie, vymyslia si niečo nové. A my, starí punkáči, im to opičujeme. Už sa na to teším haha.

Wrbo: Trochu srandy nakoniec. Spomeniete si ešte na názvy svojich prvých kapiel (kľudne aj imaginárnych z detstva), hudobné zameranie a poprípade aj nejaké prvé pokusy písania textov :-)?

Peco: Ja si pamatam na môj úplne prvý koncert s prvou kapelou. Chceli sme vidieť ako na nás budú reagovať úplne cudzí ľudia, preto sme to zamlčali vsetkým kamošom a na plagáty sme dali iný názov kapely. Doteraz sa na tom smejem.

Wrbo: Ktorý koncert bol pre vás absolútne najlepší a prečo? Plus nejaká (ne)publikovateľná historka by sa nenašla :-)?

Peco: Pre mňa asi posledný koncert ILÚZIE. Bolo to strašne silné, ľudia spievali, skákali, plakali, lietali vzduchom. Želal som si, aby to nikdy neskončilo.
Nepublikovateľné historky nemáme. Už sme predsa ukľudnení páni v rokoch.

Wrbo: Plány do budúcna?

Peco: There is no future, stay positive.

blackpassenger.bandcamp.com


 
Pýtal sa: Wrbo

Tento rozhovor už bol zobrazený 651 krát!
Späť na rozhovory
Oznámkuj tento rozhovor ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie rozhovoru: 1

Pridaj komentár k rozhovoru:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
J+W+F+C+2
TEXT:


ZAUJALO NÁS:

Bieloruský update

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
včera 21:19
V: Zdravím, jak objednám?
VICTIMS - Owl [ pánske tričko ]
Biele tričko, červená potlač. Fruit of the loom, gramáž: 205g/m2.
Veľkosť: S
DAVOVÁ PSYCHÓZA - Vojak [ .. >> (guestbook)

25.10. 08:55
Traktor: Ravelin 7 / Thema Eleven
Gnu - Srdce v kusech zvuku
Complicité candie - Vždyť strojům tolik chutná
Telefon-Háková panenka

Diky

Koupim tyhle vi .. >> (guestbook)

21.10. 16:39
Theresa: Ahojte, koupim tyto vinyly:

Ravelin 7 / Thema Eleven
Esazlesa - St. Tropez
Contrastic - Contrastic
Gnu - Srdce v kusech zvuku

Diky moc
>> (guestbook)

12.10. 22:42
deegee: Pockaj, jak peso? >> 20.9.2020 GETO, CINNAMON WIND, MA CHANKA, CAMELEON Košice, Collosseum (report)
21.09. 16:29
Theresa: Stale shanim LP GNU-SRDCE V KUSECH ZVUKU a
Thema Eleven ‎– Choose Your Beast DCLXVI


Moc děkuji >> (guestbook)

17.09. 10:02
shupo: velmi pekna recka. >> DECULTIVATE / ÖSTRA TORN 12" (recenzia)
13.09. 14:45
dasa to aj inak: Ochota nosiť rúška klesla. Prieskum agentúry Focus. Kanal na telegrame t.me/covidhysteria_sk >> (guestbook)
07.09. 19:55
redrick: Ahojte,
ponúkam zo zbierky pár kúskov na predaj.
Vinyly su nehrané, prípadne navrhnite cenu.
Osobné odovzdanie v BA alebo poštou...
Oi!

The Effort - W .. >> (guestbook)

06.09. 16:31
Theresa: Ahojte, shanim Gnu-Srdce v kusech zvuku a Pacino-Pul litru zeme. Platim zlatem:-) diky. >> (guestbook)
02.09. 21:58
Jan IP: absolútny súhlas Jakub!!!! mastili to fakt brutálne >> (novinka)

ANKETA:
Slovenský UG vinyl roku pána 2019?

[3/13.64%]
BRAŇO ALEX - This is punkrock from Transylvania 12"

[3/13.64%]
DAVOVÁ PSYCHÓZA - Emancipácia 12"

[6/27.27%]
FYASCO - Kurva to je tlak / Nech žije smrť! 7"

[2/9.09%]
HAPPY COCKS - We don´t need anything special 12"

[2/9.09%]
PIVNICA - Fragmenty 12"

[2/9.09%]
TENDENCIE - Nedajme šancu beznádeji zmariť naše životy 12"

[4/18.18%]
SLOBODNÁ EURÓPA - Trojka 12"


PoČet hlasov: 22


(copyleft) 2003 - 2020 adrik punkgen@gmail.com