JEDINÁ MOŽNOSŤ

Hardcorom nasiaknutý punk z prievidzského okresu si to hobluje už 13 rokov. Momentálne funguje v trojčlennej zostave Peter (gitara, spev), Róbert (bicie), Palo (basa). Som skutočne rád, že si čas na odpovede našiel každý jeden člen. Prajem príjemné čítanie ...

Wrbo

Wrbo: JEDINÚ MOŽNOSŤ, ako kapelu osobne registrujem už skoro 12 rokov. Ako to všetko teda začalo?

Róbert: Tak pre mňa to začalo vstupom do kapely asi v 2010, takže o tom ti skôr povedia zakladatelia. Tiež som chalanov registroval, keď sme začali chodiť po koncertoch po okolí a postupne sa s nimi spoznal. Oslovili ma, či by som to s nimi skúsil, no a som tu.

Peter: Tak presne 13.3.2004 sme mali 1. oficiálnu skúšku a od vtedy to pomaly ťaháme až do dnes. Boli sme mladí chalani a chceli sme mať kapelu, aj keď sme ešte ani nevedeli poriadne hrať na nástroje, ale dali sme to dokopy a učili sa spoločne na rôznych punkových coveroch. Potom sme postupom času začali robiť aj vlastné veci a robili aj nejaké miestne akcie. Kapela fungovala, členovia sa menili (asi nezvládli nápor punku, alebo ako vravieva náš bývalý gitarista: "Heavy metal si nevyberá"). Mali sme aj rôzne prestoje, ale sme tu a stále hráme.

Wrbo: Spočiatku ste boli dosť aktívna banda čo sa týka koncertov, no v súčastnosti o Vás počuť len zriedkakedy. Čo sa stalo?

Róbert: Tak kedysi chalani toho viac pobehali, je pravda, keď som nebol členom, možno že bolo viac času, mladosť, väčšia dravosť ... Momentálne asi pomenej času a aj iné záujmy, rodina ...

Peter: Tak vtedy sme boli aktívni aj na managerských postoch, vybavovali koncerty, organizovali akcie. Dnes už na to nie je toľko času a za seba poviem, že ani chuti, keď vidím ako funguje scéna a všetko okolo koncertov, ale radi si prídeme zahrať, keď nás niekto zavolá alebo sa niečo podarí dohodnúť na koncerte a tak.


Wrbo: Aké zmeny za tie roky vidíte na sebe, ľuďoch okolo, punkovej, či hardcorovej subkultúre? Je to iné? Ak áno, v čom?

Róbert: Tak, že sme zostarli, sme životom vyzretejší, rôznou muzikou upovedomejší. V mladosti som frčal skôr na punkrocku, teraz je to skôr tá HC scénka.

Palo: Každý sa mení, niekto k horšiemu iný k lepšiemu. Za seba môžem povedať, že za tie roky nielen v undergrounde som videl a prežil kadečo a tieto zážitky a skúsenosti mi pomohli vnímať veci z väčšieho nadhľadu. Mať otvorenejšie oči, srdce a radovať sa zo všedného dňa. Posledné roky pozorujem, že dosť ľudí sa preorientováva na vegetariánstvo alebo vegánstvo. Neviem, či to je len zas nejaká trendová vlna, ale teší ma to. Určite aj môjho kamoša Stebla, ktorý organizoval Vega festy. Prvý ročník bol pred pätnástimi rokmi a tam sa veru teda toho mäsa pojedlo dosť. Pred pár dňami, ako som toto písal, som absolvoval Nӧ fest a tam boli poväčšine vegoši a vegani. Takže toto sa za tých 15 rokov určite zmenilo. K scéne sa nemám chuť extra vyjadrovať. Že nastane nejaká invázia neočakávam. ĽUDIA SEDIA DOMA A NEROBIŤ NIČ ICH NENUDÍ. O tom je aj naša posledná skladba.

Peter: Zmenilo sa veľa vecí. Pred tým to bola mladosť a dravosť ako Robert povedal, ale aj veci už vnímam trochu inak ako pred tými 10-12 rokmi. Ani tá scéna už nie je taká ako bola vtedy. Ako mladík som skôr frčal na punku, no dnes to je skôr hardcore a metal a to si aj v týchto žánroch dosť vyberám.

Wrbo: Prievidza a okolie bolo niekedy vyhláseným mestom terčov. Život na prelome tisícročí tam asi nebol vďaka tomuto fenoménu jednoduchý. Kedysi som čítal rozhovor s kapelou 12°. Tá popisovala, že už začiatkom 90 rokov tam bývali problémy s neonacistami. Aké skúsenosti máte vy? Aká je súčasná situácia?

Róbert: Tak je pravda, že naše malé mesto (Handlová), ale aj Prievidza začiatkom 90-tych boli veľmi posiate inak zmýšľajúcimi ľuďmi, rôzne útoky a bohužiaľ aj vraždy ľudí, či už farby pleti, názorov, ideí ... Boli sme prakticky decká, ktorých sa to vtedy až tak netýkalo, začiatkom milénia sa to začalo meniť. Dnes sa nedá povedať, či je všetkému koniec, sem-tam motyka s určitosťou vystrelí. Každý z nás niečo zažil na vlastnej koži.

Peter: Áno je to tak. Vymetených plešivcov tu bolo neúrekom. Organizovali si vlastné pochody, či oslavy tých svojich bohov a nikto s tým nič nerobil. Až keď niekto z nich zabil nejakého miestneho Róma, tak potom sa robilo po okrese velké haló. Dnes to už je pokojné, ale veľa náckov žije stále vedľa nás, len sú to ako ich ja volám disco náci alebo čo ma fakt znepokojuje aj obyčajní ľudia, čo napríklad sympatizujú s Kotlebom a inými pomätenými organizáciami. Ale k tejto téme by určite Palo chcel niečo povedať.

Palo: Áno, toto už navždy zostane smutnou pravdou minulosti. Práve v tomto období to bolo naozaj neuveriteľné aká neonacistická súdržnosť na Hornej Nitre fungovala. Najväčšia koncentrácia bastardov sa upriamovala k dátumu okolo 24. augusta od roku 1997, ktorý prináležal k úmrtiu prievidzského neonacistu, ktorý skonal po smrtiacom útoku miestneho Róma. Takže na jeho počesť sa v PD konávali pietne pochody a následne ožran sieg heil koncerty. Akcie boli riadne ohlásené a povolené, mesto tým dalo priestor psychopatom. To sa ale nepáčilo a zorganizovali sa antifacké demonštrácie. V jednej z otázok sa pýtaš na patáliu hodnú zverejnenia, tak odpoviem hneď tu. Na jednu takúto demonštráciu si živo pamätám, kde to dopadlo, s odstupom času, môžem povedať komicky. Vlak z Handlovej do Prievidze, asi tak 40 punkáčov a antifákov, bojová nálada ako hovädo. Na stanici nás má čakať podobná výprava z Partizánskeho a okolia. Hovno nič také! Vyškrňajú sa tam akurát tak fízli a pýtajú sa či sme dobre informovaní, že dnes žiadna demoška asi nebude. Keďže Baťovčania dlho nechodia, zostávame na pochybách. Tak vysielame dvoch prieskumníkov do centra mesta, aby zistili, čo sa vlastne deje. Po návrate nám vysvetľujú, že všade plno náckov a policajtov. A spojenci nikde. To nás dosť nasralo a vyrážame teda do centra sami. Kde tu zrazu spoza budovy pri vlakovej stanici vykukne plešivec smerujúci nám v ústrety. Vravíme si: "Fu! Tak ten je odvážnejší než cela naša banda". To aj teda bol. Bol to takisto ich prieskumník, lenže vedie za sebou družinu cca raz tak početnú. V presile sa rútia na nás a my naskakujeme do vlaku smer Handlová. Cestou premýšľame kde sú naše posily. Ešte v ten deň sa dozvedáme, že antifa demonštrácia sa ma konať asi o tri dni neskôr. Takisto veľké zgrupovanie nackov sa konávalo na baníckych jarmokoch ci už v Handlovej alebo PD. Ako trinásťročný som videl útok neonacistov na rómske rodiny, ktoré sa zabávali na akomsi hudobnom predstavení v dome kultúry Handlovej. Bol to organizovaný nálet s úmyslom zlámať kosti, nielen Rómom, ale každému kto bude mať snahu ich obraňovať. Už pred kulturákom som si všimol postávajúcich agresorov, ktorí sa hecujú a zvolávajú ďalších. A potom to prišlo. Okolo 20 kusov napochodovalo do sály a melú ako kombajn. Nezostal kameň na kameni. Totálny masaker. Keď bolo po žatve, stal som tam s otvorenou papuľou a nemohol som uveriť čoho sú títo primitívi schopní. Tak aj takúto skúsenosť mam z tohto obdobia. Momentálne je to tu oveľa pokojnejšie, snáď sa to už ani nedá porovnať s tým, čo sa dialo v minulosti, ale treba sa mať na pozore, lebo tieto prejebané hlavy sú stále medzi nami a momentálna politická situácia im bohovo nahráva.


Wrbo: Na konte máte 2 štúdiové nahrávky. "Zmysel konania" vyšiel ale v dvoch verziách. Prečo?

Peter: To je jednoduchá odpoveď. Prvé vydanie bolo v roku 2005, ale potom sa pomenili členovia, bol lepší bubeník a mal som trochu lepšiu výbavu v štúdiu, tak sme si povedali že to nahráme lepšie ešte raz, a to v roku 2007. Ale táto verzia nešla toľko medzi ľudí, tak si myslím, že tú prvotnú má viacej ľudí.

Wrbo: Novinka "Dni hnevu" uzrela svetlo sveta len tento rok (opravte ma ak sa mýlim). Zatiaľ som nezaregistroval žiadny fyzický nosič. Čo s ňou máte v pláne?

Peter: Tak vyšlo nám to presne na jar 2015. Tak nosič nemáš preto, lebo sme sa ešte od vtedy nestretli na koncerte ani si ho nijak inak nedopytoval :))) Nosičov ale nebolo veľa aj teraz sú už len posledné kúsky, ale s tým že ak bude záujem, nie je problém dorobiť ďalšie. Všetko sme si robili vo vlastnej réžií, aj nahrávku vo vlastnom štúdiu a tiež návrh obalu a aby to malo aj nejaké profi parametre, tak celé nám to zrealizovala jedna firma, ktorá sa zaoberá výrobou CD a obalov na ne. A v pláne s ňou máme to, že nech sa čo najviac dostane medzi ľudí a nech všetci počúvajú ak sa im to pozdáva. Tiež ale táto nahrávka mapuje určité obdobie našej kapely, a keby sa nepresadila a nebodaj by sme skončili s činnosťou bude po nás aspoň nejaká pamiatka.


Wrbo: Pred 10 rokmi to v Handlovej, či Prievidzi punkom až vyslovene dýchalo. V posledných rokoch však o týchto miestach veľmi nepočuť. Existujú tam ešte vôbec nejaké kapely, či punkom alebo inou subkultúrou nadšená mládež?

Róbert: Tak o nejakých kapelách podobného razenia veľmi nepočuť v našom okolí. Skôr, čo boli ľudia a hrávali, sa vydali skúšať štastie do iných kútov sveta. A veľa mladých ľudí inklinuje k inej hudbe. Určite každý z Vás pozná Moju Reč. Takže asi tak nejako ...

Palo: Veru nepočuť a aj preto sa snažím aspoň v punkovom Ráztočne robiť koncerty, nech to nezmĺkne úplne. Sme u nás jediná kapela tohto žánru a nemáme žiadnych spriaznencov, čo by to s nami potiahli. Pár kapiel, čo mali podľa mňa budúcnosť, to neslávne vzdali. Podniky v ktorých sa hrávalo sa pomenili, alebo zanikli a ľudia čo v nich robili koncerty s tým skončili, ani sa im nečudujem. Viem, čo obnáša spraviť vydarenú akciu a jednoducho keď ľudia nemajú záujem, tak pre koho? Oveľa viac sa mladí bavia hip-hopom. Punkom nasiaknutý Supa s Delikom, Moja reč + komplot to robia podľa mňa dobre. Nepočúvam tento štýl, ale fandím chalanom. Hlavne sa s tým neserú a repujú pravdu.

Peter: Ono to dýchalo aj inde, ale taká je doba. Ako sme už povedali, naše a staršie ročníky už toľko neriešia scénu a mladí už nemajú záujem o takéto realizovanie sa. A je pravda, že v našom kraji v tomto žánri je mŕtvo, lebo keď aj vznikla nejaká kapela, tak to nemalo dlhé trvanie a zostali sme viac menej iba my. Ešte že máme v Kanianke pri Prievidzi spriaznené duše z kapiel EMBOLISM, STERCORE, ale aj TYPHOID s NEDOŽIER. Ale je to tak dnes vládne mestom hip hop, Justin Bieber, a iné záležitosti.

Wrbo: Najzásadnejšia pieseň (piesne) z Vašeho repertoáru? A prečo?

Peter: Tak najzásadnejšia pieseň je "Málo" z albumu "Zmysel konania", ktorú všetci dobre poznajú, nakoľko vyšla aj na Hiraxovej kompilácií a kto si prečíta jednoduchý text, tak vie prečo. Ale tak isto aj pieseň "Xichty", ktorú som zložil po neuskutočnenom zrušenom koncerte so strany polície, nakoľko akcia bola riadne dohodnutá a ohlásená. Ale tak isto mám srdcovky aj na albume "Dni hnevu" napr. "Ohavnosť šedého sveta" alebo "Utekám tmou" keďže som ich skladateľ.

Róbert: Tak asi "Xichty" späté s históriou kapely.


Wrbo: Mimokapelné záujmy a záľuby?

Peter: Tak v prvom rade hudba, tú robím len a len pre radosť. Potom hokej, ktorý žeriem od malého chlapca, ale nedostalo sa mi ho hrať závodne, tak sa snažím aspoň amatérsky, ale celkovo zo športu u mňa vyhráva. Nahrávanie v mojom malom štúdiu. Baví ma veľa vecí, ale nemám toľko času koľko by bolo potrebné. No a najviac času sa snažím tráviť s rodinou.

Róbert: Stručne: čítanie, snowboarding, sk8boarding, varenie vegameals, etc.

Palo: Rád trávim čas v prírode (znamená pre mňa veľa, bez nej to nejde!!) a z času na čas organizujem nejaký ten koncert.

Wrbo: A teraz menej vážne. Nejaký zážitok z koncertov, či patália hodná zverejnenia?

Peter: No neviem teraz. Zase až toľko koncertov sme nepobehali, aby sa niečo našlo. Ale určite boli nejaké, hlavne také keď vás organizátor šupne hrať posledných a hráte pre 5 ľudí o tretej ráno to je dosť blbé a hlavne keď cestujete kilometre na koncert.

Róbert: Nevybavím si nič také zaujímavé.

Wrbo: Aká skupina, osoba, organizávia Vám v poslednom čase vytrela zrak, či sluch?

Palo: Mám rád kapelu RAGE AGAINST THE MACHINE a chalani z Partizánskeho ju dôverne stvárňujú pod názvom RAGE AGAINST THE MACHINE - GUERILLA TRIBUTE BAND. Fakt do detailov presne zahraté. Keď zavrieš oči, znejú ako originál. Jediný revival čo schvaľujem. Ffud fest mi vytiera aj riť - naj fest u nás!!! A ešte Nӧ fest na chate Trangoška.

Róbert: Tak čo ma prvé napadne. Asi autor Rudolf Vrba (vlast. menom Walter Rosenberg). Kto prečítal "Utiekol som z Osvienčimu" bude vedieť ... Dal by som to ako povinné čítanie do škôl.

Peter: Vždy mi sluch vytiera každý nový album ČAD. To čo táto kapelka produkuje je total brutal. Ale najviac mi zrak aj sluch vytiera to, čo sa deje na Slovensku. Najmä skurvenec Fico s jeho bandou, ale aj už spomenutý Kotleba a jeho prívrženci. No proste ako vraví Pišta Vandal "Fak jú en daj" (Fuck you and die)

bandzone.cz/jedinamoznost

Autor: Wrbo
Počet videní: 736

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:
Email:
Antispam: 9+G+X
Správa:

#7255 justus napí­sal/a: 26.10.2017 23:07:26
Veru, king of pop Wrbo! Bars fajné rozhovory, fajne sa to číta. Snáď pribudnú ďalšie!

#7253 Balki napí­sal/a: 20.10.2017 07:36:00
Wrbo je king!

#7252 Wrbo napí­sal/a: 19.10.2017 21:48:10
Všetky čo sú zatiaľ tu (a ešte nejaké pribudnú) boli robené od októbra 2016 pre jednu stránku na FB. Adrik ich teraz len tu archivuje, aby sa nestratili :-)

#7251 Elramon napí­sal/a: 19.10.2017 07:24:34
Dpc wrbo, to je jak mozne, ze robis tolko rozhovorov? Alebo to vypustas nejake postarsie? Kazdopadne good job.

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

10.04. 00:52
Prasiak:
kamo vrať ten dizajn nazad ciboha :D
(novinka)

02.04. 17:34
Theresa:
Ahojte, koupim vinyl od Neurosis - A Sun That Never Sets

Diky
(guestbook)

01.04. 11:42
Elramon:
ja by som bol aj za moznost nastavenia si stareho templatu
(novinka)

30.03. 09:41
Balki:
Shit, v prvom okamihu som sa zlakol, ze si pustil domenu abo co :D
(novinka)

29.03. 21:13
Pissmaster:
Uf... mam rad minimalizmu, ale az tak?
(novinka)

29.03. 08:37
Tomáš NIČITEĽ:
Super! Držím palce, nech všetko vyjde, ako má.
(novinka)

15.03. 00:02
adrik:
To je dátum, kedy bola nahrávka zverejnená na BC.
(novinka)

14.03. 22:13
k:
Na BC maju napisane: released May 1, 2020
(novinka)

25.02. 23:31
Skulda:
že se to Maskilovi bude líbit. jsem myslel, že tady to pokročilé discordance axis štýlo je na tebe málo primitívne
BANDIT - Warsaw MC (recenzia)