Pozývame:


So 9.12.2023
Košice @ Collosseum

THULSA (CZ), JAKUBYSKO (SK), STRAGE DI STATO (CZ), BLAMAGE (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MÖR, DRUGS, WASTED STRUGGLE (11.11.2023, Bardejov @ Bašta)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

TVOI POSTOI, ASTRIS LAPSUS, HOME FRONT (16.11.2023, Bratislava @ Pink whale)

Najnovšia recenzia:

MÄRNO - Nevinnost prázdných srdcí CDr

Najnovší cestopis:

SAMORAST (Čechy)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: NA SMIECH

Autor: Adrik | Pridané: 14.1.2013 | Počet videní: 2258

Adrik: Nazdar, na začiatok prosím predstavte Vašu kapelu a Vaše osoby.

W: Zdravím. Zrod kapely sa datuje niekedy okolo júna 2003. Od roku 2004 sa zostava nezmenila a ťaháme to v trojke – Falus na bicích, Vajco zneužíva basu a Ja - Wrbo gitara/hlas. Niekedy v minulosti boli nápady, prijať nejakú dušu medzi nás, no ostalo to len pri rečiach. Osobne si už ani neviem predstaviť situáciu, kedy by sa niekto z nás na to vysral a my by sme ho mali nahradiť niekým iným. Dá sa povedať, že sme to v tejto trojke začali a tak to aj skončíme.

Adrik: Hráte takmer 10 rokov, skúste porovnať kapelu a seba pred 10 rokmi a teraz. Čo sa zmenilo a čo nie? Verili by ste, keby som Vám pred 10 rokmi povedal, že stále budete hrať a budete mať také myslienky aké máte?

W: Neraz som sa zamýšľal nad touto otázkou. Je jasné, že sme vtedy vnímali všetko inak. Nebolo toľko možností ako je teraz a všetko, čo sa k nám dostalo sme brali ako veľké plus. O koncertoch sme sa dozvedali z teletextu a celkovo sme informácie čerpali len z tých pár zinov, čo sa nám dostali pod ruky alebo z muziky. S príchodom internetu sa obzor samozrejme rozšíril a vtedy sme začali naberať súčasný smer.

F: V kapele som najstarším členom. Čiže pred 10 rokmi boli pre mňa Vajco s Wrbom ešte zasrani. Ako však ukázal ich 1. koncert (ešte som v NA SMIECH nehral), zasrani boli nasraní a narobili slušný bordel. To bol dôvod, prečo som ich oslovil keď hľadali bubeníka. Hoci som spočiatku kapelu až tak vážne nebral a holdoval som skôr metalu, nové songy ma čoraz viac pozitívne nakopávali. Čo sa týka hudby, tak aj textov. Počas týchto 10 rokov som mal možnosť nahliadnúť do slovenskej punk scény a určité veci pochopiť. Zdá sa, že dnešný punk nie je to, čo bolo v rokoch 90-tych. Môžem však povedať, že určite ideme správnym smerom.

Adrik: Medzi ľuďmi koluje 7 Vašich nahrávok, ako by ste ich zhodnotili? Vydali by ste niektoré albumy alebo skladby aj dnes? Ak to nie je prísne tajné, povedzte nám niečo o najnovšom 6 way splite.

W: Osobne sa nehanbím za nič, čo sme kedy nahrali. Verili sme im vtedy a veríme im aj dnes. I keď už možno stratili pre nás na atraktívnosti a nastúpili nové a vážnejšie témy, ktorými by sme chceli upozorniť. Neraz nám bolo vyčítané, že sme zišli z cesty a každá nová pieseň sa už ani zďaleka nepodobá predošlej tvorbe. S tým sa už ale nedá nič robiť. Niekto to nazve prirodzeným vývojom, niekto zase vyzretím. Nápad vydať splitko prišiel už v roku 2008, kedy sme s vtedajšou zostavou kapely NO FUTURE chceli spraviť spoločný projekt. Realizovať sa to začalo až koncom roku 2011, kedy sme sa spýtali kapely VIA ANIMA, či do toho nechcú ísť s nami tiež. Slovo dalo slovo a takto podobne, kým čas plynul sa tento projekt rozrástol aj o PASKUDU, STRATU VKUSU, či Dášu. Vydanie sa už ale odkladá niekoľko mesiacov, pretože už samotné dohadovanie so 6 kapelami (17 ľudmi) je viac obtiažne. Momentálne sa už čaká len na booklet, ktorý by mal byť naskenovaný už v najbližších dňoch, a tak verím, že kým vyjde tento rozhovor, bude už to splitko na svete.

Adrik: Staršie nahrávky sa mi zdali také viac hiraxovskopankové, novšie sú oveľa lepšie a tvrdšie. Kde beriete inšpiráciu?

W: Ako som už naznačil. V dobách kedy vznikali tie piesne, či nahrávky sme mali malý obzor aj čo sa týkal muziky, tak aj celkového vnímania okolia. Začali sme si viacej všímať veci okolo nás – už nie tak povrchne pankovo ako tomu bolo dovtedy, ale snažili sme sa nájsť si tú cestu, kde sa čo najviac vyhnúť zabehnutému klišé, bezduchým pičovačkám na všetko okolo bez toho, aby sa človek pozrel najskôr sám na seba. Texty sú pre nás viac než osobnou záležitosťou, častokrát sú samotne dôležitejšie než ostatná muzika a preto sa snažíme, či už na koncertoch, alebo v bookletoch o danej problematike komunikovať aj s vedomím, že to ľudí absolútne nezaujíma.

Adrik: Hráte aj niekoľko kaverov, ktoré sú vašimi favoritmi a čo by ste ešte chceli naskúšať?

W: Tých coverov sme za celú existenciu kapely odohrali už viac než dosť. Momentálne nemáme v pláne nič konkrétne, i keď v minulosti sme chceli nacvičiť "Stínadla se bouří" od BALACLAVY, no ostalo to len pri myšlienke.

F : Každý z nás má trochu iný hudobný vkus,čo sa prejavuje najmä na cestách na koncerty, kde dochádza k pičovaniu na jednotlivý výber muziky :) Každopádne sú kapely ktoré máme radi všetci traja. Jednou z nich je určite KRITICKÁ SITUACE, od ktorej hrávame 2 covery.

Adrik: Posledný album mi príde zo všetkých najviac protináboženský. Ako ste si také niečo mohli dovoliť v našom krásnom konzervatívnom kresťanskom Slovensku? Dožijeme sa niekedy toho, že sa u nás cirkev odlúči od štátu, prestane žiť v rannom stredoveku a tiež prestane do všetkého kecať?

W: My sme len bábiky, ktoré vodia a pískajú im, čo a ako robiť. Viera ako taká nás nikdy nesrala – v týchto veciach si myslím, že sme dosť tolerantní. No akonáhle sa niekto snaží vyslovene hlúposti a bájky tlačiť ľuďom do hlavy – to je ten štartér :-). Toto vedomé vymývanie mozgov, ale nájdeš prakticky všade. A z toho pramení naša nenávisť ku akejkoľvek dogme.

F: Konečne téma, ktorá sa dotýka chlapčenských rázporkov :) Ale teraz vážne. Princíp vštepovania viery od útleho detstva je premyslenou stratégiou cirkví. Rodičia nechávajú svoje deti vychovávať v cirkevných škôlkach a školách, vnucujúc im obraz Boha Sudcu. Takto odrastený jedinec má šance na svoj názor a duchovný rast minimálne. Možno to bude znieť zvláštne, ale ja osobne považujem duchovno za neoddeliteľnú súčasť nášho bytia a takúto manipuláciu považujem za duchovný a osobnostný zločin. Ako sa môže človek sebarealizovať keď je obmedzovaný strachom z pekla? Aha zabudol som na spoveď. Pár otčenášov a zdravásov urobí aj z hajzla anjela ... Myslím, že už v otázke si toho naznačil dosť a mnohým je jasné, koľko zločinov bolo napáchaných v božom mene. Aby som to odlahčil, končím slovami klasika: "Jebem ja vášho boha !!!" :)

Adrik: Tiež sa navážate do alkopankerov. Ako podnietiť mladých, aby sa zaujímali aj o viac ako 4 kapely a nepremrhali svoj život s čučom na lavičke v parku a aby sloboda pre nich neznamenala opiť sa do nemoty? (na túto tému odporúčam skvelý slovenský dokument Punks not dead, z ktorej je aj intro z piesne „Panksnotdet“)

W: To skutočne netuším a myslím si, že nemám ani právo komukoľvek určovať čo je správne a čo nie. Ako si mal možnosť vidieť v spomínanom dokumente – presne od podobných ľudí a tomu podobných kapiel sa chceme dištancovať. Preto si aj vyberáme akcie, kde máme hrať, pretože sa skutočne neoplatí cestovať po republike a hrať pre ľudí alebo s kapelami, s ktorými si nemáš takpovediac čo povedať. Opitie sa jako odreagovanie beriem, sami viac, či menej holdujeme tomuto démonovi. Je len prioritné určiť si tú hranicu, kedy to už prevyšuje samého seba. Najväčším problémom v tejto tzv. scéne je podľa mňa pohodlnosť a ľahostajnosť, či už voči sebe alebo okoliu, kde sa problémy, ktoré sa nás týkajú vedome prehliadajú. Náckovia sa postupne dostávajú na územia, na ktoré by sa kedysi neopovážili ani vstúpiť (tým myslím hlavne koncerty) a keď sa takýto problém vyskytne, valná väčšina ľudí si povie, že kým nič nerobia je to v pohode. Toto je ten skurvený ľahostajný postoj, s ktorým sa neviem jednoducho zmieriť. Je to ten "detinský" boj o pieskoviská.
Jedno je ale isté, a to to, že v tejto republike to ide dolu vodou. Už ani tie 4 kapely nie sú lákadlom. Chyba je niekde v nás.

Adrik: Svoje mesto Revúca nazývate aj bohom zabudnutým. Fungujú tam ešte nejakí iní ľudia v meste a okolí okrem Vás?

W: Od toho roku 2002, kedy som začal vnímať tú "scénu" sa tu vystriedalo mnoho kapiel. Väčšinou boli tvorené skoro tými istými ľuďmi. Boli roky, kedy sme boli jednou fungujúcou kapelou v tomto meste. Vždy bolo najväčším problémom nájsť miesto, kde by sa dalo koncertovať, či organizovať podobné akcie. Ďalším mínusom je fakt, že Revúca sa pýši druhým miestom v rebríčku nezamestnanosti a preto každý jeden, ktorý mal aspoň kúsok rozumu vypadol niekde von. Díky tomuto faktoru pozanikalo množstvo kapiel a ľudia sa postupne vytratili. Kedysi sme mali ešte jeden problém – ľudia sa báli chodiť na koncerty, pretože sa na každom objavovali náckovia. Najkomickejšie bolo na tom všetkom to, že 70 ľudí sa zľaklo 10 opitých kokotov a všetci poslušne posrato čakali dnu (česť výnimkám), kým náckovia neodišli. Nikdy som nechápal takúto politiku...
Kedže sme malé mesto, nevznikali tu tie detinské boje ohľadne subkultúr a všetci sme spolu dobre vychádzali a aj doteraz vychádzame. S odstupom času to vnímam pozitívne, minimálne v tom, že sme sa naučili rešpektovať nielen iné subkultúry, ale aj nájsť spoločnú reč v mnohých otázkach.
Za posledné 2 roky povznikalo množstvo nových kapiel, čo nás úprimne teší. Takisto aj mládež sa pozviechala a opäť našla záujem v živej muzike. Vymenoval by som aspoň kapely, ktoré spolu s nami okupujú našu skúšobňu:
PSEUDOSAPIENS – Rockovo/HC/metalová banda, v ktorej spieva Falus a Vajco brúsi basu.
QUOLI ČOMU? – Neopunk s dievčenským vokálom
BLOODY REDEMPTION – Old school death metal (znovu Falus za mikrofónom) a chlapci z DIZLODERS, ktorých som zatiaľ nemal tú česť počuť.

F: V 90tich rokoch tu bola celkom slušná scéna. Spomeniem kapely DEPT, ALBION, DDH, ORGANIZOVANÁ AGRESIA. Vďaka nim som asi začal hrávať. Žial, pri mojich hudobných začiatkoch som bol svedkom ich zániku. Dôvod? Povedal by som chlast, ľahostajnosť, vyhorenie... (na ten chlast si musím dávať pozor aj ja :-) ).

Adrik: Dosť často organizujete benefity na miestny útulok. Robíte/robili ste v ňom niekedy aj dobrovoľníkov? Koľko sa priemerne vyzbiera za koncert? Robí sa okrem peňažnej zbierky aj materiálna (jedlo, podstielky atď.)? Nemáte problém s alkopankáčmi, že nechcú nič prispieť do dobrovoľného vstupného?

W: Musíme sa priznať, že dobrovoľníkov nerobíme. Viem, že to môže znieť alibisticky, no sme tak časovo vyťažení, že aj skúšky mávame zhruba 1 za 3 týždne. Ja už dlhší čas nebývam v Revúcej, Vajco si tiež málokedy nájde voľný čas, pretože je tiež mimo mesta a Falusoid trávi väčšinu dní v práci. Čo sa týka už samotných koncertov, tak sa vyzbierané sumy pohybovali od 140 - 400 eur – záviselo od koncertu. Koncom decembra bol zatiaľ posledný a pri dobrovoľnom vstupnom sa vyzbieralo cca 140 euro. Zásluhu malo na tom hlavne distro – kde ľudia priniesli (nebolo ich až tak veľa) staré, nepotrebné veci (CD, LP, nášivky, odznaky...) a ľudia si ich kupovali za dobrovoľný príspevok. Samozrejme podľa môjho odhadu polovica ľudí, ktorá sa zjavila na koncerte neprispela ani centom, ale s tým sa nedá nič robiť. Nad materiálnymi zbierkami sa nerozmýšľalo z toho dôvodu, že útulok je verejnosti otvorený skoro každý deň, a tak človek môže priniesť, či darovať niečo bez ohľadu na to, či je nejaký koncert alebo nie. Preto sa koncerty sústreďujú hlavne na finančnú pomoc, kde každý jeden cent, ktorý sa vyzbiera dostane útulok a on s ním sám najlepšie vynaloží. Alkopankáči nie sú problémom, pretože u nás pankáči ani nie sú. Tých individuí, čo chcú za každú cenu vyjebať so vstupným je našťastie pomerne málo a je škoda sa o nich aj rozpisovať.

Adrik: Dík za rozhovor, chcete niečo dodať? Nejaké múdro, pranostiku, citát zo spomínaného dokumentu?

W: V prvom rade Ti ďakujeme za priestor! Cez múdrosti tu máme Falusa :-) , pevne verím, že to zakončí ako sám najlepšie vie :-).

F: Priatelia, majte oči otvorene a nenechajte sa zamiesiť do jedného cesta, z ktorého vznikne nejedlý koláč s pečaťou anarchie. Buďte verní svojim názorom,budte objektívni a tolerantní. Táto doba si to vyžaduje.

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: Z+Z+O

Správa:

#4924 Sajmon napí­sal/a: 17.01.2013 08:33:40

tak ľudia čo počúvali/počúvajú veci ako Complicité Candide, Telefón, Innoxia Corpora, Ucházím, Nonconformist, Chromatic Absurdity, KS snáď ani nemôžu mať zlé texty...... teda aspoň pokiaľ ide o túto kombináciu...

#4923 zlocinec napí­sal/a: 17.01.2013 08:16:31

to je pracda.sucasnych pankovych kapiel co som schopny pocuvat, su asi 3 alebo uz iba 2 a to ratam aj nasmiech heh

#4922 Balki napí­sal/a: 16.01.2013 21:43:46

Chlapi chodte do prdele niektori ... Jak vravi zlocinec, ked sa ti kapela nepaci, tak jej poviem ze je napicu. Trepat nieco take ako pomenovanie hiraxpank to je totalne vymlety pohlad.

Kazdopadne je tu tema okolo kapely Na smiech, a to je podstatne. Pre mna kapela c.1 na sucasnej slovenskej scene v tomto zanri. A to uz peknych par rokov.

#4921 zlocinec napí­sal/a: 16.01.2013 20:55:33

*editor

#4920 zlocinec napí­sal/a: 16.01.2013 20:54:50

ako ja chapem ake kapely tam patria ale racej im poviem ze su napicu ako hiraxpank :D podla man je prototyp hiraxpanku henta hiraxovva kapela s tym nechutnym spevakom co ma tak nechutnu farbu hlasu ze az ma napina co neviem teraz jak sa vola

#4918 onDROmenth napí­sal/a: 16.01.2013 20:45:48

"... prejavom chudoby ducha" ... velmi pekne povedane

#4916 lex krutor napí­sal/a: 16.01.2013 16:40:10

tak ja si napríklad myslím že pomenovanie HIRAXPANK je namieste.podľa mňa velice dobre definuje postoje kapely. resp. kopírka klasických problémov 1000 krát povedaných. napríklad keď som videl Na smiech naživo tak som úplne šťastný , že ešte vôbec existuje nejaký pank na slovensku čo sa venujem úplne iným témam a dokonca o tých témach aj velice pekne hovoria aby každému bolo jasne o čo ide. pank, sex a pivo sú velice príjemné záležitosti ale stavať na tom svoj imidž je prejavom chudoby ducha.

#4915 zlocinec napí­sal/a: 16.01.2013 15:11:49

ano. tak ja osobne som tiez proti tomu pomenovaniu ktore neni vobec namieste

#4914 Balki napí­sal/a: 16.01.2013 12:41:15

Ja ta rozumiem, chapem, ze ty si to nevymyslel, ze mi to tu len nejako interpretujes.

Myslel som tym to, ze nechapem, ako uz niekto moze vobec ficat v takej dimenzii, ze urcitu skupinu kapiel podla nejakej definicie nejako pomenuje a este takto??? Ci pana to uz co je.

Hiraxpunk fakt dakomu musi dobre jebat, sorry.

#4913 zlocinec napí­sal/a: 16.01.2013 08:50:50

balki: ja som sa len snazil definovat ten pojem podla seba. ak ma chces opravit nech sa paci. rad si ujasnim co je to hiraxpunk

#4912 Balki napí­sal/a: 16.01.2013 07:33:54

hiraxpunk - naivnyalkopunk bez myslienky ktory si mysli ze ma myslienku najlepsiu na svete a maju pesnicky ako antinazi,acab , fuck off ramy a podobne

Tak z takejto kraviny mi uz fakt rozum stoji.

#4911 zlocinec napí­sal/a: 15.01.2013 21:34:40

vomit:podlamna je to dost nestastna skatulka kapiel ktore sa snazili zvyditelnit nejakym sposobom a v danej dobe nemali ine moznosti, alebo nepoznali ine moznosti a skusili to cez hiraxa. samozrejme su tam aj kapely ktore by si ten status nezasluzili a aj take ktore to pravom nosia. a k jadru veci: podla mna je to neco v zmysle podobnom ako naivnyalkopunk bez myslienky ktory si mysli ze ma myslienku najlepsiu na svete a maju pesnicky ako antinazi,acab , fuck off ramy a podobne

#4905 Vomit napí­sal/a: 15.01.2013 12:21:29

Ne teraz vážne, čo je to ten hiraxpunk?

#4903 zlocinec napí­sal/a: 15.01.2013 07:49:06

mam račej nasmiech ako sučasnú davovku

#4901 lex krutor napí­sal/a: 14.01.2013 19:54:14

chlapci zlatí to bola irónia ja mám velice rád na smiech

#4900 rozporuplný antifanúšik napí­sal/a: 14.01.2013 19:26:50

plne súhlasims názorom minothrasher .... Na Smiech je dobrá kapela fajnový pank

#4899 minothrasher napí­sal/a: 14.01.2013 18:43:22

ľudom na tomto webe sa snad nebude páčiť nikdy nič
NA SMIECH

#4898 Balki napí­sal/a: 14.01.2013 18:39:07

Co to zas do pici je hiraxpunk???

#4891 link napí­sal/a: 14.01.2013 14:32:02

http://www.mangelcrusties.sk/content/557/Zdanie-Klame-Dokument-o-punku-2009/

#4890 antiatlet napí­sal/a: 14.01.2013 14:19:20

kde ten dokument najdem? este som o nom nepocul. inac muzika..u mna nuda, stale je to dost hiraxpankove ako sa to tu nazvalo.

#4888 lex krutor napí­sal/a: 14.01.2013 11:08:53

z názorov je cítiť značný vplyv No future

#4887 zlocinec napí­sal/a: 14.01.2013 10:37:51

paráda

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

26.10. 14:53 d:


@kkt, nie som sice tvoj mily, ale aspon si mi nevynadal, pokrok. Nabuduce si prosim odpusti aj tieto zosmiesnujuce pomenovania.

Ja som boj proti fasizmu nechapal nikdy iba ako boj nacko ..
(novinka)

24.10. 18:03 kkt:


nie moj mily, nestaci. Mozno si si nevsimol, ale fasisti dnes nie su ti isti, ako boli po roku 1989. Tvoje diy vylepovanie nalepok ani fyzicke konfrontacie dnes nic nezmenia.
(novinka)

23.10. 22:39 d:


jasne, bojovat proti fasizmu uz nestaci ako bolo zvykom po roku 1989 d.i.y. Potrebujeme si vypocut vyhlasenie kapiel, ze treba ist volit a tym sa vsetko vyriesi. Ale nie volit hocikoho, ale jasne sa v ..
(novinka)

23.10. 10:45 zavriem oci a ignorujem fasizmus lebo som d.i.y:


d: k srackam, ktore sem pises sa ani neda vyjadrit inak ako ironiou
(novinka)

23.10. 07:36 d:


@Peter, idealne zacat diskusiu s tym, ze vynadas tomu druhemu...
Nijako si sa nevyjadril k tomu, co pisem (ked tak akurat zosmiesnovanim a ironiou - neviem, mozno, ked nie su argumenty, tak aj ..
(novinka)

22.10. 14:17 Tvoj otec:


Fuj. odporny Rozpor, pošahaní americkou propagandou a vymletí Bruselom. Vojnový Štváči, zbytočne zomrelo uz cca 1 000 000, ty sláva Ukrajine, choď tam bojovať ty kokot. Ešte stále ste to ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

18.10. 17:14 Peter:


Píšeš parádne hlúposti -)))
Už samotný názor, že do umenia politika nepatrí, je absolútne politický, ty pako.
A vieš, ktože to povedal? Orwell.
Ten totiž videl, ž ..
(novinka)

11.10. 12:40 axc:


dobe
(novinka)

11.10. 12:39 axc:


v tejto skor odporucat dokument s noamom z roku 1992 vyroba suhlasu pre vsetkych rozporuplnych a inak pohodovozmyslajucej sceny.
(novinka)

06.10. 14:08 d:


Ja len aby to nevyzeralo, ze punkova scena je v tomto nazore, co je tu vyssie, jennotna.
Nie, nie je.

Sice sa kapely, ktore d.i.y pristup k zivotu a spolocnosti, nevyjadrili, v ..
(novinka)