Pozývame:

Pi 19.8.2022
Poprad @ garáže

S.A.T.A.N. (Poľsko), INCRIMINATE (SK), DIKTÄT (SK), BLAMAGE (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

PETROL GIRLS (6.8.2022, Liptovský Mikuláš)

Najnovší rozhovor:

TEUFELSMAUER

Najnovší report:

SANGRE DE IDIOTAS, DADCARE, ONA SNOP, FAMILY VACATION (19.7.2022, Lovčica - Trubín @ Pohoda)

Najnovšia recenzia:

2 MANKY HOOKERS AND A RACIST DWARF - Demo MC

Najnovší cestopis:

OTRAS (Rakúsko, Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river winter

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


UŽ JSME DOMA - KRY 12"

Autor: Ixo | Počet videní: 932

PHR
Máte radšej UŽ JSME DOMA pred Dolanského odchodom, alebo po ňom? Alebo dokonca preferujete UJD v časoch, keď tam ešte nehral Wanek? Ja sa neviem rozhodnúť. Možno sa misky váh rozhýbu po vypočutí tohto albumu.

Priznám sa, že keď prvýkrát kladiem asfalt na hrnčiarsky kruh1, mám už album dosť napočúvaný z netu - nájdeš ho napr. na YouTube aj na Spotify. Preto ma salva, ktorá zaznie hneď na prvú, neprekvapí. Žiadne intro ani postupný rozbeh; všetko naraz, naplno a na dôvažok aj v nejakom čudnom takte. 5/4? 9/8? Aj aj? Už som si spočítal aj prsty na nohách a vždy to inak porátam. Rovnaké nasadenie ako v úvodných sekundách je prítomné na celom albume. Bubeník Vojtěch Bořil hrá zrejme podľa pravidiel, že skôr ako udrie na ten istý bubon/činel, musí v časovom limite 1,5 sekundy zahrať na dva iné. Radosť ho sledovať naživo. Basa buble pod prstami Pepa Červinku a tiež to nie je žiadne ležérne hranie. Adam Tomášek na trúbke svojimi melódiami skvele strieda/dopĺňa melódie vokálne. A rytmiku ešte viac komplikuje skreslená gitara Miroslava Waneka; človek potrebuje viac počutí, aby ocenil komplexnosť rytmických kompozícií. Tak to ide všetkých osem piesní.

O drobnú zmenu, čo sa týka nástrojov, sa stará Wanek, keď si buď sadne za piáno, alebo vymení elektrickú gitaru za akustickú, tak ako v skladbe "Praskání". Ak ste doteraz prehliadali frázovanie spevu, určite si ho všimnite teraz. Každá dlhá slabika je naozaj dlhá, žiadny dĺžeň nie je prehltnutý. A naopak, nenaťahuje tón, ak mu to čeština nedovolí.
Samostatnou a asi najrozsiahlejšou kapitolou by mohli byť texty. Vďaka ich multiinterpertačnému poteciálu by to vystačilo aj na samostatnú recenziu. Wanek pre tento album vytvoril celú mytológiu s postavami ako napr. Kryhy, Vločky, Voda, Ľad, Mráz. Práve posledné dve menované postavy sú hlavnými hrdinami piesne "Praskání". Ktorá postava je kladná? A čo znázorňuje metaforické praskanie? Nedá mi nespomenúť sampel s nejakým indiánskym popevkom (aspoň mne to tak znie). Bol som veľmi prekvapený, keď som ho počul prvýkrát; myslel som si, že sa mi spustilo nejaké reklamné video z webprehliadača2. A ešte viac som bol prekvapený, keď som to počul aj naživo na koncerte. Nepovedal by som, že UJD budú používať sample.

"Smetí" je na prvé počutie najchytľavejšia skladba albumu. Aj keď je najdlhšia (7:27), ubehne subjektívne rýchlo a ani na chvíľu nenudí. Je to tak vďaka lineárnej kompozícii (pre UJD tak typickej) zvuku hosťujúcich pozáun3 a ľahko dešifrovateľnej metafore o utečencoch; poslucháč je v napätí, ako to s tým "ľudským smetím" na rozbúrenom mori dopadne. Odpoveď už asi každý pozná zo správ a hlavne z komentárov pod nimi. Z bookletu, z rozhovorov, ale aj z koncertov sa od Waneka dozvieme, že celý album je venovaný 71 bezmenným utečencom, ktorých našli v auguste 2015 v odstavenej dodávke na rakúskej diaľnici. Mŕtvych. Touto témou sa UJD dostali do nemilosti fanúšikov, ktorým sa nepáči, že Wanek začal do UJD ťahať politiku. A pritom tam bola už od samého začiatku.

Platňa pokračuje skladbou "Dým", aj keď ja som z digitálnych streamov zvyknutý, že má nasledovať "Pád". Autistická časť mojej osobnosti, ktorú mi naočkovali zlé farma firmy4, keď som mal polroka, dnes nezaspí. Osobne sa mi viac páči digi poradie ako to, ktoré je na platni. To je nevýhoda vinylu; nie vždy sedia minúty, tak ako by to jeden chcel.

Preskočím rovno na "Cestu". Miesto gitary tu dominuje piano, vďaka čomu je skladba pokojná. Mám rád, keď Wanekovmu spevu kontruje Červinka. Kapela ku nej počas pobytu na Špicbergoch, kde tento album krstili natočila klip. Nevyzerá tak profi ako ten najnovší od WILDERNESS, ale vizuál a jednotlivé scény má rovnako spektakulárne. Určite stojí za pozretie.

"Cesta" je super song, avšak momentálne je môj albumový top "Věci". Rozbieha sa pozvoľna; akustická gitara, triolový marš a nižšie posadený spev. To je predzvesť toho, že sa to ešte do konca vygraduje. Po polyrytmickej medzihre to začne dvíhať spev, ktorý je o poznanie naliehavejší než bol na začiatku a s nástupom zborov sa pripojí aj elektrická gitara. Aj po textovej stránke je toto pre mňa naj:

"A pak sou tu věci tak čisté,
že je zlá věc nespoliká
a chrání nás jako maják,
který bliká.
"

Tak ako teda? Je lepšie UJD s Dolanským alebo bez neho? Dospel som k záveru, že sú to dve samostatné kapely s rovnakým menom a obidve sú v mojej top päťke. Konieckoncov zrejme to je poznať aj z tejto recenzie, že UŽ JSME DOMA je srdcovka. Ak ste teda po jej prečítaní dostali chuť oddýchnuť si od disbeatu a miesto toho skúsiť na prstoch počítať doby v skladbách UJD, mám radosť 🙂.

PS: Určite si nenechajte ujsť UJD naživo! Najbližšie ich na Slovenskú uvidíte 26.1. v Novom Meste nad Váhom a o deň neskôr v Bratislave.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

1 - To je taká lacňošská metonymia, až sa mi páči 🙂.
2 - "Nie, YouPorn, nechcem hrať poker. Som v práci."
3 - V skutočnosti tam hosťuje len jedna pozauna, ale genitív množného čísla znie tak neobvykle, že som ho proste do recky musel prepašovať. Dokonca si ani nie som istý, či som zvuk pozauny identifikoval správne, keďže sa do trubiek vôbec nevyznám. OK, trochu sa vyznám, ale len do lešenárskych a vodovodných 🙂.
4 - PRAUDA!!!! ZDIELAJTE TUTO RECENZIU KIM JU NESMAZU!!!1!!

uzjsmedoma.cz
  1. Vločky
  2. Praskání
  3. Smetí
  4. Dým
  5. Pád
  6. Cesta
  7. Věci
  8. Kry

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: C+Q+Q

Správa:

#7883 Už jsme doma @ napí­sal/a: 31.10.2021 11:48:49

Ahoj Ixo,
nevím jestli jsme ti vůbec ofiko poděkovali za recku na Kry(hy), každopádně teď jsme na ni znovu narazili a rádi tak činíme alespoň teraz.
Díky moc a měj se krásně!

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

06.07. 12:26 kočo:


teufelsmauer moja oblubena kapela
TEUFELSMAUER (rozhovor)

24.06. 11:33 Mišo Štich:


Paráda! Dík za tip.
GOVERMENT BADTRIP - Demo MC (recenzia)

20.06. 15:21 4X3L:


Velice dobrý album aj bez žánrové čistoty:)
DISTAX - Božská komédia 12" (recenzia)

26.05. 22:19 miro:


dobre ti to kuruje axc
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

17.05. 08:09 Mišo Štich:


Super, zaujímavá stránka. Dík za info.
(novinka)

10.05. 15:21 Zxxx:


za ten Slavin 9.5 si mozte podať ruky z našimi náckami z lsns a Kotlebom,to iste robili pred pár rokmi...hnus*a ze liberálny fašizmus nieje :-D mozte náckov dovzdelavat v nenavisti...
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

05.05. 20:08 Wrbo:


Mňa by len zaujímalo, že keby jeblo v hlave napr takému Orbanovi. Kedy by si nárokoval územie niekdajšieho Uhorska a začal by vyhlasovať, že tu operuje fašistická uderka Slovenskí branci, ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 19:49 axc:


sheby to je snad otazka na mna nie na tvorenie domnenok od inych ;)ale ano mas pravdu tiez sa cudujem niekedy.rad zajdem precitat recky info o koncertoch a som rad ze to tu niekdo drzi pri zivote ps n ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 15:18 Scheby:


Prečo sem vlastne ten axc furt lozí?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 12:42 anti:


axc: Chudacik sa v tom stracas. Uz si skusal vysoku skolu zivota?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)